۱۳ پروژه صنعتی،خدماتی و علمی در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری رسید
۱۳ پروژه صنعتی،خدماتی و علمی در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری رسید

همزمان با سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی، افتتاح پنج پروژه علمی ـ خدماتی برای بهره برداری، دو پروژه کشت و صنعت در پلدشت و شش طرح صنعتی ـ خدماتی و گردشگری به عنوان آغاز عملیات اجرایی در منطقه آزاد ماکو انجام شد. ‎به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) و به نقل از فرینا، […]

همزمان با سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی، افتتاح پنج پروژه علمی ـ خدماتی برای بهره برداری، دو پروژه کشت و صنعت در پلدشت و شش طرح صنعتی ـ خدماتی و گردشگری به عنوان آغاز عملیات اجرایی در منطقه آزاد ماکو انجام شد.

‎به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) و به نقل از فرینا، در سفر  حسن روحانی به استان آذربایجان غربی، مرکز نوآوری رشد و شتاب دهی هوشمند، فاز اول سیمان مهر ماکو، دفتر پلیس مهاجرت و اتباع خارجی، کلینیک دندانپزشکی و دیجیتال دکتر شیرپور و مهمانسرای منطقه آزاد ماکو به بهره برداری رسید.
‎مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ارتباط ویدئو کنفرانسی که با حضور دکتر روحانی برگزار شد با اشاره به طرح های منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو بزرگترین منطقه آزاد کشور و به لحاظ جغرافیایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این منطقه در عین حال جوان ترین منطقه آزاد کشور نیز محسوب می شود و از موقعیت مطلوبی به لحاظ توسعه زیرساخت ها و همچنین استقرار صنایع برخوردار است و هر روز نیز بر حضور تولید کنندگان و سرمایه گذاران افزوده می شود.
‎مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه مرکز رشد و فناوری منطقه آزاد ماکو یکی از مراکزی است که امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح می شود گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۵ حمایت از جوانان کار آفرین و نوآور در دستور کار مناطق آزاد کشور قرار گرفته است که در سه سال گذشته بیش از ۲۶۰ واحد نوپای نوآور و حدود ۷ واحد تولیدی فناور در مناطق آزاد هفتگانه کشور مستقر و مشغول به فعالیت هستند.
‎بانک اظهار داشت: به منظور توسعه حمایت ها در پائیز سال ۱۳۹۷ دستورالعمل ایجاد مراکز نوآوری و فناوری مناطق آزاد ابلاغ شد که پیرو آن و با گذشت کمتر از یکسال افتتاح مرکز نوآوری و فناوری منطقه آزاد ماکو  امروز به دست حضرتعالی انجام می پذیرد.
‎وی افزود: این مرکز با حدود یک هزار متر مربع زیر بنا و بصورت تجهیز شده، میزبان استارت آپ ها خواهد بود. در این مرکز تمامی فرآیندهای چرخه ی دانش به ارزش (اعم از جلسات انگیزشی، ایده پردازی، تولید طرح، تولید نمونه محصول، تولید محصول، تجاری سازی محصول، توسعه محصول و فرآیندهای خروج) با محوریت ارائه خدمات توسط بخش خصوصی توانمند به عنوان شتابدهنده پوشش داده خواهد شد.
‎دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: امروز در منطقه آزاد ماکو افتتاح یک طرح شامل ۵ پروژه با سرمایه گذاری ۱۷۸میلیارد تومان و آغاز عملیات اجرایی۲ طرح که شامل ۲ مجموعه کشت و صنعت و ۶ طرح صنعتی، خدماتی،گردشگری با سرمایه گذاری ۱۵۷۹ میلیارد تومان انجام خواهد شد.
‎وی ادامه داد: امروز مرکز نوآوری رشد و شتاب دهی هوشمند، فاز اول سیمان مهر ماکو، دفتر پلیس مهاجرت و اتباع خارجی، کلینیک دندانپزشکی و دیجیتال دکتر شیرپور و مهمانسرای منطقه آزاد ماکو با حجم اشتغال ۱۲۸ نفر توسط بخش خصوصی افتتاح شد.
‎بانک افزود: آغاز عملیات اجرایی شامل ۲ طرح ۸ پروژه ای که در طرح اول: شرکت کشت و صنعت کیمیا فجر پلدشت که شامل ایجاد گلخانه سبزی و صیفی، ایجاد مجتمع دامپروری دام و سبک ۵۰ هزار رأسی، کشت علوفه به مساحت یکهزار هکتار به منظور دامداری، تاسیس کارخانه ۳۰۰ تنی محصولات لبنی و در طرح دوم: شرکت توسعه دامپروری و کشاورزی امداد شامل ایجاد مجتمع دامپروی با ظرفیت ۱۰ هزار رأس دام سنگین و سبک، احداث کشتارگاه صنعتی و بسته بندی ۳ هزار تنی گوشت و کشت گیاهان دارویی است. این دو طرح در مجموع برای ۳ هزار نفر اشتغال ایجاد می کند.
‎مشاور رئیس جمهور با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۶ پروژه صنعتی خدماتی و گردشگری در شوط و پلدشت در منطقه آزاد ماکو گفت: این پروژه ها شامل نیروگاه خورشیدی، پردیس سینمایی امید، پیست اسکی و تله کابین، سایت بازیافت زباله، تولید کربنات کلسیم و سایت کارتینگ با پیش بینی اشتغال ۳۱۵ نفر است.
‎گفتنی است؛ همزمان با میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع)، ۲۲ طرح و پروژه اقتصادی و زیربنایی در استان آذربایجان غربی با دستور رئیس جمهور افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.
‎حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی از طریق ویدئو کنفرانس دستور افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۲۲ پروژه‌ زیربنایی و اقتصادی را در این استان با اعتباری بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد تومان، صادر کرد.

منبع:فرینا