کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام
کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام

سخنگوی سازمان انرژی اتمی جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.  به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کنفرانس خبری امروز شنبه خود درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجام گفت: بعد از برجام با بدعهدی هایی مواجه شدیم که اوج آن خروج آمریکا از […]

سخنگوی سازمان انرژی اتمی جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

 به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کنفرانس خبری امروز شنبه خود درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجام گفت: بعد از برجام با بدعهدی هایی مواجه شدیم که اوج آن خروج آمریکا از این توافق بود. نظام تصمیم گرفت توازنی را در تعهدات ایجاد کند یا طرف مقابل به تعهدات خود برگردد.

وی افزود: یکی از تعهدات ایران در برجام مربوط بازطراحی رآکتور اراک است. دیگری مربوط به تولیدات آب سنگین است. موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده هست. موضوع دیگر غنی سازی به لحاظ سطح هست. موضوع بعد تحقیق توسعه هست. سه موضوع دیگر فردو، میزان ذخایر و نظارت ها و دسترسی های آژانس است.

کمالوندی ادامه داد: از این ۷ موضوع عملا ما ۴٫۵ موضوع را انجام داده ایم (کاهش تعهدات) و موضوعات باقیمانده به لحاظ مختصر باقی مانده است.

وی گفت: تغییرات در تحقیق و توسعه رفتن به سمت یک میلیون سو را تسهیل می کند. ما می توانیم بر اساس تغییراتی که شکل می گیرد یک میلیون سو را هم محقق‌ کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: درباره بندهای ۲۳ تا ۴۳ ما ۸ موضوع داریم که چهار موضوع الان اتفاق افتاده است. برخلاف برخی گزارش‌ها، محدودیتی برای مسیر غنی سازی ما وجود نداشته است.

کمالوندی افزود: چهار موضوع امروز انجام شد. ماشین های تحقیق و توسعه ما به انباشت ذخایر کمک خواهند کرد. این از دیروز انجام شد و امروز به آژانس اعلام شد. ماشین آی ار ۶ هست (IR6s) هست که گاز دهی آن شروع شده. زنجیر ۲۰ تایی آی ار ۴ هم شروع شده. آی ار ۶ هم بصورت زنجیره ۲۰ تایی از دیروز شروع شده و گازدهی شده.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: فعلا بنا نداریم تغییری در نظارتهای آژانس داشته باشیم. در تحقیق و توسعه بندهای ۳۲ تا ۴۳ عملا وجود دارد.

کمالوندی گفت: چهار موضوع اتفاق افتاده و آژانس امروز مراجعه می‌کند و می‌بیند چهار اقدام انجام شده است. در مسیر غنی‌سازی ما محدودیتی وجود نداشته چون برنامه‌ها برای بلندمدت دیده شده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ماشین IR6 قرار بود در سال ۱۱ گازگیری شود، که گازدهی آن شروع شد. ماشین IR4  بیست‌تایی ایران آغاز به کار کرد. ماشین IR6 به صورت زنجیره ۲۰ ماشین قرار بود آبان ماه انجام شود که این زنجیره گاز‌دهی شد؛ زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: اگر کاهش تعهداتی باشد باید متمرکز شویم بر ضمیمه یک.

کمالوندی همچنین درباره چهار موضوع فوق، افزود: راکتور اراک، تولیدات آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی‌سازی که در گام اول از ۳۰۰ تن عبور کردیم و در گام دوم از خلوص  ۳٫۶۷ درصد عبور کردیم.

این مقام سازمان انرژی اتمی گفت: اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه‌های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی ۱۵ سال در دستور کار قرار گرفت.

کمالوندی ادامه داد: سه موضوع باقیمانده یکی فردو است و یکی نظارتهای آژانس است که فعلا بنا نداریم تغییری در نظارتهای آژانس داشته باشیم و تعهدات شفاف‌سازی کما فی‌السابق انجام می‌شود.

وی گفت: ما از برجام خارج نشده ایم و بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به ما اجازه می دهد که از تعهدات خود بکاهیم. طرف مقابل به کدامیک از تعهدات یازده گانه خود پایبند بوده است؟ چارچوب برجام حفظ شده و باقیست. ما در حوزه همکاری های بین المللی هم به طرف مقابل اعتراض داریم و آنطور که باید و شاید همکاری نکرده اند. در گامهای بعدی در حوزه های فنی به انتهای کار خواهیم رسید.

کمالوندی ادامه داد: نیاز حال حاضر ما ۲۰ درصد نیست و اگر بخواهیم زمانی ۲۰ درصد تولید کنیم؛ ترجیح ما این است که  یک پله پیش رویم و ذخایر ۴٫۵ درصد به اندازه کافی داشته باشیم و بعد شروع به تولید ۲۰ درصد کنیم.

وی گفت: نقش آژانس گزارش دهنده و منعکس کننده است و نقش قاضی و قضاوت کننده ندارد و در توافق برجام این بود که آنچه را که اتفاق می افتد گزارش کند. گام های اول و دوم اقدامات ایران را آژانس گزارش کرده است و به طور طبیعی درباره تغییرات حوزه توسعه هم گزارش داده خواهد شد  و لذا نکته خاصی ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ظریف  این موضوع را به خانم موگرینی به عنوان هماهنگ کننده اعضای برجام در نامه ای دو صفحه ای با جزییات، اشاره به سوابق و اینکه جمهوری اسلامی ایران در راستای حقوق خود و کاهش تعهدات گام سومی را برمی دارد؛ اعلام کرده و گفته است که جزییات آن هم از طریق آژانس اعلام خواهد شد.

کمالوندی افزود: آژانس اتفاقاتی را که اکنون در سایت های ما می افتد، می بیند و گزارش می کند. این در راستای دستور ریاست جمهوری و نامه وزیر امورخارجه است و گزارش آن هم علی القاعده خواهد رفت و طرف های دیگر هم در شورا خواهند دید.

وی ادامه داد: وقتی این گزارش در شورای حکام بررسی می شود باید ببینند که چرا جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۶ گزارش که موید اجرای تعهدات و پایبندی به آن بوده است؛ این اتفاقات می افتد.

کمالوندی تاکید کرد: علت این موضوع پس از صبر استراتژیک یک ساله جمهوری اسلامی مشخص است و فکر نمی کنم هیچ کشوری در دنیا باشد که علت این  اقدامات جمهوری اسلامی را نداند. این اقدامات منصفانه و در حدی است که برای احقاق حقوق کشور صددرصد لازم است.

وی درباره سفر مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: از مدیرکل موقت آژانس دعوت کرده بودیم تا به تهران بیاید، فردا به ایران می آید و با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر خارجه دیدار می کند.