کشورهایی که درباره توان دفاعی جمهوری اسلامی اظهار نظر می کنند باعث ناامنی در منطقه شدند
کشورهایی که درباره توان دفاعی جمهوری اسلامی اظهار نظر می کنند باعث ناامنی در منطقه شدند

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) ,محمد جوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در مورد اظهارات اخیر آمریکایی‌ها پیرامون برنامه موشکی ایران ، گفت: ما بر توان دفاعی خود همواره تاکید کرده و اعلام کردیم سیاست ما بازدارندگی و تدافعی است و سابقه ما این موضوع را […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) ,محمد جوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در مورد اظهارات اخیر آمریکایی‌ها پیرامون برنامه موشکی ایران ، گفت: ما بر توان دفاعی خود همواره تاکید کرده و اعلام کردیم سیاست ما بازدارندگی و تدافعی است و سابقه ما این موضوع را نشان داده است. کشورهایی که درباره توان  دفاعی جمهوری اسلامی اظهار نظر می‌کنند سلاح را به منطقه ما سرازیر کردند و باعث ناامنی در منطقه شدند؛ این کشورها نمی توانند از جمهوری اسلامی بخواهند توان نظامی نداشته باشد.

وی گفت: ما هیچ کشوری را هیچ‌گاه مجبور نکردیم که بر خلاف منافع خودش عمل کند. اما منفعت بزرگ‌تری همه کشورها دارند که قوانین بین‌المللی از سوی یکی از قدرت ها دستخوش تغییر قرار نگیرد. همکاری با ایران  تصمیمی است که کشورها باید در ارتباط با ایران بگیرند. ضمن اینکه بازار ایران نیز بازار مطلوبی برای اکثر کشورها است. ما معتقد هستیم که  سیاست کنونی جمهوری اسلامی و انزوای آمریکا باعث می‌شود تا این حرکت به نفع ما باشد.

آنچه که واضح است خود آمریکایی‌ها در دولت گذشته و فعلی اعتراف کردند که نه برجام و نهقطعنامه ۲۲۳۱، فعالیت ایران را در زمینه موشکی ممنوع نمی‌کند و هم خانم وندی شرمن در جلسه سنای آمریکا در مذاکرات این حرف را زد هم آقای برایان هوک  دو ماه پیش این مطلب را گفت.موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه آمریکا ناقض برجام و قطعنامه شورای امنیت است ناچار است برای خود پوششی دست و پا کند. اما همان‌طور که دیدم دیروز شورای امنیت حاضر نشد این ادعای بی‌جا را بررسی کند.

ظریف پیرامون بازگشت ناوهای آمریکا به خلیج فارس نیز تاکید کرد: ما همیشه می‌گوییم حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس مخل امنیت این خلیج است و جمهوری اسلامی با اقتدار از حاکمیت و آب‌های خودش دفاع می کند.

وی با تاکید بر اینکه مساله استیضاح به نمایندگان محترم مجلس مربوط است، گفت: از نتیجه پرسش و پاسخ‌ها با مجلس بی‌اطلاعی‌ام. اگر تصمیم گرفتند استیضاح را ادامه دهند، حتما در خدمتشان خواهم بود و اگر تصمیم گرفتند منتفی‌اش کنند حتما به تصمیم آن‌ها احترام می گذاریم.

ظریف گفت: در جلسه کمیسیون، نمایندگان گروه استیضاح کننده درخواست کردند که ادامه کار به بعد از تعطیلات مجلس موکول شود، ما هم پذیرفتیم گرچه برخی دوستان می‌گفتند همین امروز تمام شود.

وی در ارتباط با آخرین اخبار از همکاری اروپا با ایران در حوزه برجام نیز گفت: خبرهایی که هفته گذشته در سفرهایمان به بروکسل و ژنو شنیدیم این است که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبتspv(ساز وکار مالی)خواهیم بود.

وزیرامور خارجه تصریح کرد:با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به محظ اطلاع پیدا کردن از هر تحولی می‌خواهند مانع اجرای آن شوند، اروپایی‌ها می خواهند این مرحله را به صورت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند. بنابراین خودشان این مرحله را ادامه می‌دهند و وقتی به نتیجه رسیدند اعلام می کنند.

ظریف در ارتباط با موضوع بررسی‌ CFTدر مجلس گفت: آنچه که من خبر دارم این است که بعد از بررسی که در کمیسیون امنیت ملی با کمک شورای نگهبان شد ، برخی ایرادات شورای نگهبان اصلاح شد و اصلاح آن ایرادات امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در برخی موارد که معمول است ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص می‌رود، ‌مجلس با اصرار بر موضع خودش آن‌ها را به مجمع ارسال می کند که به نظر من موضوع مهم نیست.

وی ادامه داد: موضوع مهم ایراد اصلی شورای نگهبان  به تعریف اقدامات تروریستی بود که فکر می کنم با اصلاحی که در مجلس صورت گرفت این موضوع برطرف شد.

وزیر امور خارجه سپس با اشاره به تعهدات ایران در پیمان نامه پاریس در حوزه گازهای گلخانه‌ای گفت: ما اهدافی که برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در سیاست‌های کلی ابلاغیه از سوی مقام معظم رهبری و برنامه ششم تهیه کردیم از اهدافی که در کنوانسیون پاریس تعهد کردیم بسیار جدی تر و محکم تر است.

ظریف ادامه داد: برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که در این موضوع بسیار مهم بین‌المللی که می‌تواند منافع ما را متاثر کند حضور فعال داشته باشد. غیاب از محافل بین‌المللی هیچ وقت، کمکی نکرده است. تفاوت ما با ایالت متحده در میزان تعهداتی است که داریم و حتما میزان تعهدات ما از میزان تعهداتی که خودمان برای خودمان در داخل کشور تعریف کرده‌ایم کمتر است.