کاهش واردات تجهیزات صنعت پتروشیمی با اتکا به توان عظیم شرکت های دانش بنیان
کاهش واردات تجهیزات صنعت پتروشیمی با اتکا به توان عظیم شرکت های دانش بنیان

جواهر دشتی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اتکاء به خزانه عظیم شرکت های دانش بنیان نقشی اثرگذار در حمایت از ساخت داخل  محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری های پیشرفته ایفا کرده است و از این طریق باعث کاهش وابستگی به واردات محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری پیشرفته شده است. به […]

جواهر دشتی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اتکاء به خزانه عظیم شرکت های دانش بنیان نقشی اثرگذار در حمایت از ساخت داخل  محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری های پیشرفته ایفا کرده است و از این طریق باعث کاهش وابستگی به واردات محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری پیشرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)و به نقل از ستاد خبری نمایشگاه ساخت داخل در صنعت پتروشیمی ،مهرشاد جواهردشتی معاون دفتر هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان این مطلب افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان نهادی پشتیبان و توسعه دهنده زیست بوم نوآوری واقتصاد دانش بنیان، نقش مهمی درحمایت و توسعه همکاری شرکت های دانش بنیان  واستارت آپ ها در همکاری هدفمند با شرکت های بزرگ و فعالان اقتصادی کلیدی کشور دارد. این نهاد حاکمیتی، راه و مسیر توسعه را برای شرکت های نوآور و فناور هموار می کند تا با شرکت های بزرگ همکاری سازنده ای داشته باشند و در رویداد “حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی” نیز با این رویکرد که اتصال شرکت های دانش بنیان با شرکت های پتروشیمی می تواند نیازهای دو طرف را رفع نماید، به طور جدی ورود کرده است.

وی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد فعالانه در نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل به عنوان نهاد حاکمیتی نسبت به همکاری شرکت های دانش بنیان با زیرمجموعه های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مشارکت نماید.

وی درادامه با تاکید بر اینکه هلدینگ خلیج فارس با مجموعه وسیعی از شرکت های توانمند پتروشیمی درصدد همکاری با شرکت های دانش بنیان و استارت آپ هاست، گفت: معاونت علمی و فناوری در این روند، حافظ منافع دو طرف خواهد بود. این فرصت مغتنمی است تا بتوانیم زیست بوم نوآوری صنعت پتروشیمی را توسعه دهیم. معاونت علمی و فناوری نیز که درصدد تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان و اکو سیستم نوآوری است، از هر اقدامی جهت تقویت صنعت پتروشیمی ودیگر صنایع کشور آن هم در شرایط تحریمی امروز، حمایت خواهد کرد.

وی در زمینه ساخت تجهیزات صنعت پتروشیمی و ورود شرکت های دانش بنیان برای دست یابی به این صنعت، گفت: ساخت و تامین تجهیزات صنعت پتروشیمی که از نیازهای صنایع پتروشیمی است، اکنون توسط شرکت های دانش بنیان داخلی در حال انجام است و این موضوع با نقش آفرینی سازنده معاونت در جهت حمایت از ساخت داخل صورت گرفته است.

معاون دفتر هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: در همه جای دنیا شرکت های بزرگ، به عنوان پیشران های کلیدی اقتصاد، تشویق می شوند تا در توسعه زنجیره صنعت خود نقش اساسی ایفا کنند. معاونت علمی و فناوری نیز با تمرکز بر “رویکرد اقتصاد بدون نفت ، قطع خام فروشی و رسوخ توسعه جریان دانش بنیانی و استارت آپی” از طریق انعقاد تفاهم نامه های هدفمند با وزارتخانه ها و شرکت های بزرگ و کلیدی کشور، ابزارها و مکانیزم های حمایتی و مشوق هایی مانند حمایت از ایجاد مراکز نوآوری و شتاب دهنده های تخصصی، صندوق های جسورانه تخصصی، حمایت از بومی سازی فناوری های کلیدی و گلوگاهی و مشارکت در رویداد های فناورانه و نوآورانه را در بسته های سیاستی- حمایتی خود برای صنایع بزرگ وکلیدی کشور قرارداده است.

این مقام مسئول در ادامه به اهمیت رویکرد ها و تحقق شاخص های اقتصاد دانش بنیان در رشد و توسعه شرکت های بزرگ اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان مزیت هایی از قبیل دانش، خلاقیت، نوآوری، ریسک پذیری و جسارت دارند که ترکیب آنها با مزیت های شرکت های بزرگ از قبیل سرمایه های کلان، دسترسی به بازارهای بین المللی می تواند علاوه بر اینکه نیازها و اهداف دو طرف را محقق سازد، جریان تولید کشور را به سمت استفاده از توانمندی های داخل کشور رهنمون کند.

وی درباره انعقاد تفاهم نامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هلدینگ خلیج فارس گفت: این تفاهم نامه در فرایند امضاست و مشارکت در رویداد حمایت از ساخت داخل در کیش یکی از موضوعات این تفاهم نامه است.

جواهر دشتی در خاتمه ابراز امیدواری کرد، رویداد پیش رو منجربه گسترش همکاری بین شرکت های دانش بنیان با شرکت های پتروشیمی و کسب دستاوردهای قابل توجه در این صنعت راهبردی گردد.

نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با همکاری معاونت علمی و وفناوری ریاست جمهوری، انجمن سازندگان و تجهیزات صنعت نفت (استصنا)، هلدینگ خلیج فارس و سایر دست اندرکاران این حوزه استراتژیک، در تاریخ ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه در جزیره کیش برگزار می شود.