همه در مقابل قانون برابرند ، برخی برابرتر…!
همه در مقابل قانون برابرند ، برخی برابرتر…!

بابک شناسی-پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva):بدون نیاز به مقدمه چینی می توان گفت سرخط مهمترین خبر روز گذشته قتل همسر وزیر و شهردار اسبق تهران است. قتلی که با معرفی قاتل محترم به مراجع ذیصلاح و دوربین همیشه حاضر رسانه ملی جلوه دیگری یافت  که  این نیز به خودی خود پرسش های زیادی را به ذهن متبادر […]

بابک شناسی-پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva):بدون نیاز به مقدمه چینی می توان گفت سرخط مهمترین خبر روز گذشته قتل همسر وزیر و شهردار اسبق تهران است. قتلی که با معرفی قاتل محترم به مراجع ذیصلاح و دوربین همیشه حاضر رسانه ملی جلوه دیگری یافت  که  این نیز به خودی خود پرسش های زیادی را به ذهن متبادر می کند. الزاماً نیاز به بررسی حقوقی و کیفری نیست و قصد پیگیری از دیدگاه جرم شناسی نداریم و صرفاً به ذکر چند سوال مهم درخصوص گزارشات پخش شده در برنامه های رسانه ملی بسنده می کنیم.

اینکه چطور قتل همسر وزیرِ سابقِ محترمِ قاتل، چگونه با این سرعت تحت پوشش خبری رسانه ملی قرار گرفت و از ارائه گزارشات لحظه به لحظه و محرمانه در تحقیقات مقدماتی ، مطلقاً تردیدی به دل هیچ کس نبود و این در حالی است که ما از ارائه آمار رسمی ( نه واقعی ) درخصوص جرایم و مباحث اجتماعی از جمله نزاع ، اعتیاد ، ایدز و قس علی هذا در نشست های مهم و تخصصی دوری می کنیم (سانسور نميكنيم ، فقط دوري ميكنيم)!

از حفظ خونسردی و همچنین حفظ شخصیت والای علمی شهردارِ اسبقِ محترمِ قاتل ، که در مصاحبه با خبرنگار و ارائه توضیحات کامل که بگذریم ، نحوه رفتار همکار محترم #خبرنگار نیز قابل تأمل بود. آنجا که ایشان آلت قتاله (اسلحه) را در مقابل دوربین و دقیقاً در ساختمان پلیس آگاهی تهران به دوربین نشان داده به شمارش تعداد فشنگ ها و نیز ارائه گزارش خود می پردازد و در آن محل هیچ یک از مقامات محترم قضائی و انتظامی به ایشان تذکر نمی دهند که آلت قتاله را نباید این چنین در دست گرفت تا علائم و نشان های موجود در صحنه قتل از بین برود و همچنین صحنه جرم نباید دستخوش تغییر شود

نکته اصلی این است که آزمایش های کلیبر روی آلت قتل از انگشت نگاری تا تطبیق اسلحه با گلوله ها در بدن مقتول ، قطعا ۲۴ ساعته انجام پذیر نیست و آلت قتل را نیز بدون مهروموم حتی جابجا نمیکنند چه رسد كه در اختیار خبرنگار بی ربط با پرونده بدهند.خب باز هم گذشتیم و ان شاالله که این غفلت از باب جهل بوده و انسان نیز جائز الخطا.
گفتیم بگذریم و گذشتیم …

در دفتر مقامات پلیس آگاهی تهران وزیر اسبق محترم به عنوان قاتل ،(البته ظاهرا به عنوان میهمان) مورد پذیرائی در ماه مبارک رمضان قرار گرفت که می دانیم به دلیل بیماری هایی از جمله کمردرد متهم محترم، ایشان قادر به انجام فریضه روزه نبوده اند و در نهایت پس از انجام تشریفات اداری ، با سلام و صلوات و مشخصاً تعظیم متقابل مقام محترم آگاهی تهران و قاتل محترم تر و بدرقه متهم ،گزارش همیشه زنده رسانه ملی به پایان می رسد!!

لحظه ای خودم را تصور کردم که در صورتی که مرتکب قتل همسر می شدم چگونه مورد برخورد آن مراجع محترم قرار می گرفتم ؟
متاسفانه در بسیاری از موارد این حد از احترام که هیچ ، از محترمانه برخورد کردن با وکلا و سایر مراجعه کنندگان هم دوری می شود ، گویی احترام بی احترامی به دنبال دارد!
و از طرف ديگر به ياد كليپ هايي افتادم از نحوه برخورد گشت ارشاد و طرح جمع آوري موتور سيكلت سواران قانون شكن
قطع به یقین حفظ حقوق اولیه متهم یا مجرم از حقوق انسانی و اخلاقی است که مطلقاً کسی منکر آن نخواهد بود و ایمان داریم که همه در مقابل قانون برابرند ولي بنظر ميرسد برخی برابرتر….

به یاد جمله معروف مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان ( پدر علم حقوق) افتادم که میفرمودند:
قانون ، بدون رعایت عدالت هیچگونه شرافتی ندارد

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل