هجرت از شب نفت به صبح هوشمندی
هجرت از شب نفت به صبح هوشمندی

دکتر علیرضا امینی-صدای دیپلماسی(idva):دنیای نیازمند انرژی همچنان متاثر ازلابی های قدرت های جهانی است.آنان که صاحب منابع هیدروکربوری هستند تن به بادی سپرده اند که از سوی سلاطین سلطه می وزد.کدخدا هرچه بگوید آنان نه نمی گویند و اگر گاهی موضعی از جنس مخالفت و انتقاد بر می گزینند بیشتر به جنگی زرگری می ماند […]

دکتر علیرضا امینی-صدای دیپلماسی(idva):دنیای نیازمند انرژی همچنان متاثر ازلابی های قدرت های جهانی است.آنان که صاحب منابع هیدروکربوری هستند تن به بادی سپرده اند که از سوی سلاطین سلطه می وزد.کدخدا هرچه بگوید آنان نه نمی گویند و اگر گاهی موضعی از جنس مخالفت و انتقاد بر می گزینند بیشتر به جنگی زرگری می ماند که در نهایت نتیجه از پیش تعیین شده را رقم می زند.
در این هنگامه آنان که سر به سلطه نمی سپارند لاجرم باید هزینه هایی گزاف بپردازند.کشور ما به عنوان یکی از بازیگران مطرح نفت و گاز ومنابع فسیلی نیز در این هیاهو خواه ناخواه ،باید نقش خود را بازی کند و طرفه آن که اگر این نقش به تمامی و با زیرکی در جهت منافع ملی ایفا شود، می توان سهم بری های قدرت های جهانی از دنیای نفت را تا حدودی تعدیل کرد.در حقیقت دست درازی ابرقدرت ها که پیش از این بطور مستقیم با چنگ انداختن به منابع هیدروکربوری خاورمیانه و ایران معنی می شد حالا به شکل وحیلتی دیگر، ترفندهای منافع استعمار نفتی را در جهان مدرن ترسیم می کند.
ایران حاضر نیست تن به خفت تحریم ها بدهد.نفت ایران باید به فروش برسد. تداوم تولید وصادرات نفت، همچنان که باری از دوش اقتصاد لرزان امروز کشور بر می دارد، در عین حال اقتدار سیاسی جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان می کشد.
حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی، اولین و بارزترین مزیت نسبی کشور و نقطه اتکای اقتصاد ایران محسوب می شود.اکنون در حالی که صنعت نفت ایران آماج حملات تحریمی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته ، چاره ای جز اعتماد به ظرفیت های ملی باقی نمانده است.
راهبردهای خردمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، همچون همیشه به منظر توان داخلی متوجه است.بی شک تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت ،تنها در برهه ای محقق می شود که این نظرگاه متعالی بدرستی به اجرا برسد.
حال که مقام معظم رهبری در بیانات نوروزی خود سال ۱۳۹۸ را سال رونق تولید نام نهاده اند،بر همه فعالان حوزه نفت فرض است که با اتکا به توان داخل از مغاک تحریم های ناجوانمردانه قداره بندان سیستم سیاسی آمریکا و متحدان اروپایی و خاورمیانه ای اش ، هوشمندانه بگریزند و شکاف های خطرناک تزلزل نظام نفتی ایران را پر کنند.
این مهم تنها وقتی نمود خواهد یافت که دولت و مجلس و مردم دست در دست یکدیگر، فارغ از جناح بندی های سیاسی به تامین منافع ملی بیاندیشند.حالا زمانه اختلاف و نزاع نیست.این چالش ها که متاسفانه در سال های گذشته توش وتوان بلوغ صنعت نفت ایران را گرفت و رشد و ارتقای آن را به تاخیر انداخت،حالادیگر نباید محلی از اعراب داشته باشد.آزموده را آزمودن خطاست.
درچنین مقطعی برگزاری رویدادهایی مانند نمایشگاه بین المللی نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی می تواند فرصتی مناسب برای یک آشتی ملی بین دولت و بخش خصوصی فراهم آورد تا از این رهگذر، فرصت های مناسب برای اشتغال و تولید شکل بگیرد وکشور از موج بحران هایی که دشمن تلاش می کند ایجاد کند، به سلامت برهد.
بی شک توسعه حوزه های بالادستی و پایین دستی نفت و گاز وپالایش وپتروشیمی نیازمند سرمایه و فن آوری است، اما در زمانه ای که همه این نیازها از سوی قدرت های جهانی از ما دریغ شده است،نمی توان روی اما و اگر طرف های خارجی قمار کرد.
نمایشگاه بیست و چهارم نفت، امسال باید به قرائت توان و ظرفیت های داخلی بپردازد واز تهدیدها، فرصت بیافریند تا صنعت نفت ایران همچنان بر قلل جهان انرژی چیره شود.از شب دیجور وتار نفت باید به صبح هوشمندی رسید.امید که انوار معجزه چنین هجرتی ما را در برگیرد.
یا علی