نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در وین برگزار می‌شود
نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در وین برگزار می‌شود

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ امروز در وین برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و  چین) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی […]

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۴ امروز در وین برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و  چین) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه پنجم اسفند ماه از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین خبر داده بود. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پیش از این گفته بود که جلسه کمیسیون مشترک قرار است در ماه فوریه برگزار شود.

«هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) در حساب توئیتری خود درباره نشست نوشت: «در وین هستیم تا مقدمات برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام را فراهم کنیم. باید به نظارت بر اجرای برجام ادامه دهیم، چرا که یک مسئولیت جمعی برای حفظ توافق هسته‌ای بر دوش داریم.» گفتنی است اشمید اخیرا در سفری که جوزپ بورل به تهران داشت او را همراهی کرد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز امروز و یک روز مانده به نشست فردا، بر لزوم کاسته شدن از تنش‌ها در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

در همین خصوص،‌ سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که جلسه‌ای که روز چهارشنبه هفتم اسفند برگزار می‌شود، نشست عادی و دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام است که در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی برگزار خواهد شد و تاکید کرد که این جلسه ارتباطی با سازوکار حل اختلاف برجام نداشته و جلسه عادی کمیسیون مشترک است که هر سه ماه یک بار برگزار می شود.

اخیرا سه کشور اروپایی در واکنش به گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کردند که مکانیسم ماشه در برجام را کلید می‌زنند که این تصمیم واکنش ایران را در پی داشت. ظریف این اقدام را از نظر حقوقی بی مبنا و از نظر سیاسی اشتباه راهبردی خواند و البته آنگونه که حسن روحانی اخیرا به نقل از بورل اعلام کرد اروپا این مکانیسم را برای زمان نامعلومی کنار گذاشته است.

حسن روحانی یکشنبه ۲۷ بهمن ماه در نشستی خبری درباره استفاده اروپا از مکانیسم ماشه در برجام گفت: بعد از روندی که اخیرا برخی کشورهای اروپایی با عنوان مکانیسم ماشه طی کردند به آنها گفتیم چنین عملی از لحاظ حقوقی درست نیست و این را به آقای جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران گفتیم که به نظر رسید پاسخ من را پذیرفته یا لااقل برای آن جوابی ندارد. ما به اروپایی ها گفتیم که استفاده از این مکانیسم به نفع هیچ کس نیست و خودشان می دانند که در پایان آن چه اتفاقی می‌افتد؛ این را در نامه‌ای صریحا به رهبران کشورهای اروپایی اعلام کردم و آقای بورل هم گفت که فعلا برای زمان نامعلومی این مکانیسم را کنار گذاشتیم و امیدواریم که اروپا هم راهی برای رسیدن به یک شرایط مناسب پیدا کند و همه به برجام بازگردیم.

نشست امروز در حالی برگزار می‌شود که ایران ۱۵ دی ماه گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد و گفت که دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

گفتنی است، آخرین دور نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) ۱۵ آذرماه در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار شده بود. در آن نشست اعضای حاضر بار دیگر بر تلاش برای حفظ برجام تأکید کردند.

  • منبع خبر : فارس