نشست هم‌اندیشی راهکارهای عبور از تنش آبی آبفای کاشان برگزار شد
نشست هم‌اندیشی راهکارهای عبور از تنش آبی آبفای کاشان برگزار شد

  نشست هم‌اندیشی راهکارهای عبور از تنش آبی آبفای کاشان با حضور معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)وبه نقل از روابط عمومی آبفای کشور،در این نشست مدیرعامل آبفای کاشان، معاونان و روسای ادارات ۱۲شهر زیر پوشش حضور داشتند. هاشم امینی معاون راهبری و نظارت […]

 

نشست هم‌اندیشی راهکارهای عبور از تنش آبی آبفای کاشان با حضور معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)وبه نقل از روابط عمومی آبفای کشور،در این نشست مدیرعامل آبفای کاشان، معاونان و روسای ادارات ۱۲شهر زیر پوشش حضور داشتند.
هاشم امینی معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آبفای کشور در این نشست گفت: تابستان سال ۱۴۰۱ تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.
امینی ابراز امیدواری کرد آبفای کاشان مانند چالش یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی بتواند از تهدید پیش رو نیز فرصت بسازد و از تنش آبی تابستان امسال عبور کند.
او ادامه داد: شرکت آبفای کاشان دارای گستره محدود اما متنوعی است و داری پتانسیل نیروی انسانی خوب و علاقه‌مند است و نزدیک به تهران و داری اقلیم کویری و کوهستانی و دارای منابع آب زیرزمینی و سطحی و دارای بخش آب و فاضلاب در مناطق مختلف خود است که باعث می‌شود به عنوان یک مجموعه ای که دارای ویژگی‌های پایلوت است مورد توجه باشد.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور ضمن تشکر از اقدامات انجام شده آبفای کاشان برای عبور از تنش آبی سال گذشته گفت: محمدرضا اسدی از مدیران عامل زحمتکش و پیگیر نسبت به حوزه کاری منطقه خود و آبفای کشور است و از اعضای اتاق فکر یکپارچه سازی شرکت های روستای و شهری بوده است.
امینی بر لزوم تولید محتوا درباره فعالیت‌های مدیریتی و مدیریت مصرف و پایش فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی در همه شهرها و روستاهای زیر پوشش تاکید کرد و گفت: باید این روند به گونه‌ای پیش برود که آبفای کاشان مدیریت فضای مجازی را در موضوع بهینه‌سازی مصرف در دست داشته باشد.
مدیرعامل شرکت آبفای کاشان نیز گفت: این شرکت از شرکت‌های فقیر آبفای کشور از لحاظ منابع طبیعی و کیفیت آب است و با وجود اختلاط آب این منطقه با آب زاینده‌رود باز هم با مشکلاتی در این زمینه مواجه‌ایم.
او خاطرنشان کرد: انتقال آب زاینده‌رود به کاشان از سال ۱۳۸۴ با ظرفیت ۱۵۰ لیتر بر ثانیه آغاز شده و هم اکنون در تابستان و در زمان اوج مصرف به ۴۸۰ لیتر در ثانیه می‌رسد.
مدیرعامل آبفای کاشان تاکید کرد: از جمله نگرانی‌های ما قطع انتقال آب زاینده‌رود به کاشان است، زیرا در این صورت آب کاشان قابل شرب هم نخواهد بود و «Ec» آب شربی که در اختیار مشترکان قرار خواهد گرفت به عدد ۳۵۰۰ خواهد رسید که از لحاظ بهداشتی بسیار خطرناک است.
اسدی گفت امیدواریم بتوانیم به راهکاری برای تامین منابع آب دست پیدا کنیم و آینده روشنی پیش روی مردم و مدیریت آبفای کاشان داشته باشیم.
مدیرعامل آبفای کاشان بهره برداری از آب دریاچه نمک و بهره برداری از منابع آب محلی را از دیگر طرح های پیش‌رو عنوان کرد و گفت: این راهکارها در حال حاضر در اجرا با مشکلاتی مواجه است.
اسدی ادامه داد: میزان برداشت از آب سفره زیرزمینی کاشان سالیانه ۴۴۰میلیون متر مکعب است که از این میزان ۳۲ میلیون متر مکعب به آب شرب مردم و دو درصد به صنعت و مابقی به بخش کشاورزی اختصاص دارد.
اسدی گفت: برداشت بی رویه در سال های گذشته باعث شده است سطح استاتیک آب از ۷۰متر به ۱۲۰ متر افزایش پیدا کند و حتی دبی چاه ها نیز نسبت به قبل کاهش داشته است که موضوعی نگران‌کننده است.
او ادامه داد: با تمام این مشکلات در سال های گذشته با برنامه ریزی انجام شده یک ساعت قطعی آب در شهرها و روستاهای تحت پوشش نداشته ایم و حتی بعد از یکپارچه‌سازی آبفای شهری و روستایی ۱۸ روستای تحویل گرفته شده با تانکر آبرسانی می‌شده است که اکنون به سه روستا کاهش یافته است؛ زیرا هدف گذاری ما همواره تامین منابع آب پایدار برای روستا ها بوده است.

در پایان نشست هاشم امینی معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور از مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر کاشان و همچنین نیروگاه برق آبی خط انتقال نابر به ظرفیت ۱۶۰ کیلو وات بر ساعت بازدید و فعالیت های انجام شده در این حوزه را قابل تحسین ارزیابی کرد.

  • منبع خبر : روابط عمومی آبفای کشور