نباید خروج آمریکا از سوریه را ساده انگارانه تحلیل کرد
نباید خروج آمریکا از سوریه را ساده انگارانه تحلیل کرد

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) و به نقل از موج محمد جواد جمالی نوبندگانی اظهار داشت: طی روزهای اخیر شاهد تصمیم ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه و کاهش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان بودیم. وی افزود: برخی بلافاصله این تصمیم را ناشی از شکست آمریکا در برابر نیروهای مقاومت توصیف کردند […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) و به نقل از موج محمد جواد جمالی نوبندگانی اظهار داشت: طی روزهای اخیر شاهد تصمیم ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه و کاهش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان بودیم.

وی افزود: برخی بلافاصله این تصمیم را ناشی از شکست آمریکا در برابر نیروهای مقاومت توصیف کردند که البته این نگاه صحیح است، اما به هیچ عنوان کامل نیست و نمی توان سریع و به صورت ساده انگارانه موضوع خروج آمریکا از سوریه را تحلیل کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: به طور قطع آمریکایی ها هیچ زمانی دست از سر منطقه حساس خاورمیانه بر نمی دارند و هرگز حاضر نمی شوند توطئه های خود علیه مقاومت اسلامی را کاهش دهند. بنابراین باید به طور دقیق موضوع تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از سوریه را تجزیه و تحلیل کرد تا در برابر توطئه های جدید کاخ سفید غافلگیر نشویم.

جمالی نوبندگانی گفت: یک احتمال این است که آمریکایی ها به دلیل شکست هایی که در برابر مقاومت دریافت کردند، می خواهند نیروهای نظامی خود را از منطقه به طور موقت خارج کرده و سپس با تجهیز دوباره تروریست ها و تحریک گروهک هایی چون داعش، منطقه را با چالش جدید روبه رو سازند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها در این صورت بار دیگر و به بهانه مبارزه با تروریسم وارد منطقه شده و اینبار ضمن اعزام نیروهای نیروهای نظامی بیشتر، با ژست قهرمان وارد منطقه شده و مدعی می شوند که ما نبودیم و کشورهای منطقه نتوانستند با تروریست ها مبارزه کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: احتمال دیگر این است که آمریکایی ها پس از خروج نظامی از سوریه، از همپیمانان خود مانند آل سعود و یا رژیم صهیونیستی بخواهند که به این کشور نیروی نظامی وارد کرده و به نوعی جنگ نیابتی دیگری را در منطقه راه اندازی کنند.

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: به هر حال باید با دقت بیشتری تحرکات جدید آمریکایی ها در منطقه را رصد کرده و نمی توانیم ساده انگارانه موضوع خروج آمریکا از سوریه و کاهش نیروهای نظامی در افغانستان را تحلیل کرد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه نیروهای مسلح و دستگاه های اطلاعاتی ما هوشیار بوده و تمام تحرکات آمریکا را زیر رصد دارند و در صورت کوچک ترین اشتباهی، پاسخی قاطعی به آنها خواهند داد و در زمان برگزاری رزمایش بزرگ پیامبر اعظم سپاه نیز دیدیم که بلافاصله نیروهای نظامی ایران، به رصد ناوهواپیمابر آمریکایی اعزامی به خلیج فارس پرداختند.

منبع:موج