مصباحی مقدم: دو سوم اعضای مجمع مخالف پیوستن به FATF است / چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند به مجلس، شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟ / کاری کرده‌اند که به مجموعه مهمی مثل مجمع هم اعتماد نمی‌شود / تعبیرم از اینستکس این است که «کوه موش زاییده‌»
مصباحی مقدم: دو سوم اعضای مجمع مخالف پیوستن به FATF است / چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند به مجلس، شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟ / کاری کرده‌اند که به مجموعه مهمی مثل مجمع هم اعتماد نمی‌شود / تعبیرم از اینستکس این است که «کوه موش زاییده‌»

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اعمال فشارهایی که به تصمیم‌گیران کشور جهت بررسی کنوانسون‌های زیرمجموعه FATF اعمال می‌شود، گفت: چطور بسیاری از مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام تکلیف کنند که این کار را بکنید […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اعمال فشارهایی که به تصمیم‌گیران کشور جهت بررسی کنوانسون‌های زیرمجموعه FATF اعمال می‌شود، گفت: چطور بسیاری از مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟ البته ما به مردم‌مان حق می‌دهیم که دغدغه مسائل نظام وآنچه در جریان تصمیم‌گیری کشور است را داشته باشند چرا که زخم خورده‌اند و این زخم خوردن‌ها موجب حساسیت آن‌ها شده اما آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌و‌گو با ایلنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی در آرامش اقتصادی ایران موثر نیست؟، تصریح کرد: در رابطه با حل مسائل اقتصادی موضوع الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و سى اف تى در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد و اتفاقا کسانی که به این‌ها اهمیت ویژه داده‌اند، اشتباهی بزرگ مرتکب شده‌اند.
می‌توانیم سال ۹۸ را بهتر از سال ۹۷ پشت سر بگذاریم
 وی افزود: تعلیق مسائل داخلی به مناسبات بین‌المللی موجب نوعی حالت صبر و انتظار حتی در بین تولیدکنندگان، تجار و صادرکنندگان شده‌ است. البته شرایط برای تولیدات داخلی بسیار مناسب شده است با توجه به اینکه قیمت ارز بالا رفته، واردات به صرفه نیست و تولید داخلی و مصرف آن به صرفه است و الان دیگر برندهای خارجی کم کم دارد از ذهن و فکر مردم خارج می‌شود و برندهای داخلی جای خودش را باز می‌کند.
 مصباحی‌مقدم تاکید کرد: جالب این است که این برندها دارند کیفیت کار خود را بالا می‌برند. ما در کشور ظرفیت‌های زیادی داریم و این‌ها باید به کار گرفته شوند و مخصوصا جوانانی که رهبر معظم انقلاب به آن‌ها چشم دارند این‌‌ها اگر به میدان بیایند و خلاقیت و ابتکار این‌ها اگر به میدان بیاید، ما یقینا می‌توانیم سال ۹۸ را بسیار بهتر از سال ۹۷ پشت سر بگذاریم.
متاسفم که سرنوشت FATF به مساله توده مردم تبدیل شده است
 عضو کمیته فقهی سازمان بورس در پاسخ به این سوال که چرا در ماجرای بررسی پالرمو و سى اف تى که مباحثی کارشناسی است در کشور دچار حواشی می‌شویم و اینکه چرا نمایندگان مجلس یا مجمع تشخیص باید بگویند ما در این موضوع تحت فشار هستیم و برای ما پیامک‌هایی می‌آید که پالرمو را تصویب کنید یا نکنید؟، گفت: متاسفانه مسائلی در این سطح دارد تبدیل می‌شود به مسائل توده مردم که من از این بابت ابراز تاسف می‌کنم چرا که این‌ها مسائلی بسیار پیچیده و فنی است. این‌ها مسائلی نیست که حتی اگر عبارت‌های آن را بسیاری از مردم ما بخوانند معنای آن را متوجه شوند چراکه به زبان حقوق بین‌الملل آشنا نیستند، این‌ها کارهایی بسیار تخصصی است.
چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تکلیف کنند
 این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: خود من اولین بار که این کنوانسیون‌ها را دیدم در مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کردم که فهم این‌ها ساده نیست و بنده تا تمامیت آن را متوجه نشوم رای نخواهم داد و لذا تقاضا کردم چندنفر متخصص حقوق بین‌الملل را به کار بگیرند تا این دو کنوانسیون را برای ما استخراج کنند و به طور کامل توضیح دهند، آنگاه است که ما می‌توانیم تصمیم بگیریم که بپیوندیم یا نپیوندیم، یا اینکه شرط بگذاریم. حال چطور بسیاری از مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟ البته ما به مردم‌مان حق می‌دهیم که دغدغه مسائل نظام و آنچه در جریان تصمیم‌گیری کشور است را داشته باشند چرا که زخم خورده‌اند و این زخم خوردن‌ها موجب حساسیت آن‌ها شده اما آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟
کاری کرده‌اند که حتی به مجموعه معتبر و مهمی مثل مجمع تشخیص هم اعتماد نشود
 این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: بالاخره این نظام رهبری دارد، مجلس دارد، این نظام جایگاهی مثل شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد. مجمع تشخیص نزدیک به ۵۰ نفر عضو دارد که هرکدام از این‌ها رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور و وزیر و چند دوره نماینده مجلس بوده‌اند، آیا به این‌ها هم نمی‌خواهید اعتماد کنید؟ پس به چه کسى می‌خواهید اعتماد کنید؟ این‌ها منتخب و منصوب رهبری هستند. رهبری به این‌ها اعتماد کرده، خدا انصاف دهد کاری کرده‌اند که حتی به یک چنین مجموعه بسیار معتبر و مهمی هم اعتماد نشود.
 وی افزود: این مجموعه تصمیمی نمی‌گیرد مگر اینکه بررسی‌های کارشناسی دقیقی کرده باشد. طی این مدت چندماه که این لوایح در دستور کار است خدا می‌داند که ما صدها ساعت وقت گذاشتیم و نظرات کارشناسی موافق و مخالف را شنیده‌ایم و به تعبیر حضرت آقا ما تقریبا به ته این موضوع رسیده‌ایم.
نگاه مجمع تشخیص جناحی و سیاسی نیست
 این استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: آقا فرمودند اگر خودتان بروید قانون داخلی وضع کنید بهتر از این است که چیزی را تصویب کنید که نمی‌دانید ته آن چیست. این خیلی سخن حکیمانه و هوشمندانه‌ای بود. پس ما اگر نمی‌دانیم نتیجه آن چیست نباید قبول کنیم و اگر رسیدیم به اینکه نتیجه آن مثبت است رای می‌دهیم و گاهی به این نتیجه می‌رسیم که برای یک شرایطی مثبت می‌دانیم و برای یک شرایطی منفی می‌دانیم. الان بخش زیادی از مقالاتی که کارشناسان در رسانه‌ها می‌نویسند تماما دارند توصیه می‌کنند که این دو کنوانسیون بسیار خوب است و باید به آن بپیوندیم و ۱۹۰ کشور به آن پیوسته‌اند و می‌گویند ما که تافته جدا بافته نیستیم و یا می‌گویند موجب شفافیت مبادلات می‌شود.
 وی ادامه داد: مگر ما می‌خواهیم از تروریست‌ها حمایت کنیم که بخواهیم راجع به تامین مالی تروریسم یا پالرمو تردید و تامل داشته باشیم؟ این‌‌ها القاء شبهات اذهانی است که نظراتی کارشناسی هم هست، اما مساله را ساده می‌نگرند و چون در مطبوعات می‌آید توده مردم این‌ها را می‌بینند و گمان می‌کنند که مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهد یک کار سیاسی کند که این را کش داده است. واقعا این نیست و نگاه مجمع تشخیص نگاه جناحی و سیاسی نیست. اعضای مجمع تشخیص معتمدان رهبری هستند.
با قوانینی که تصویب کردیم باید دغدغه‌هاى اف اى تى اف برطرف شود، اما آن‌ها دست بردار نیستند
 سخنگوی جامعه روحانیت مبارز افزود: ما اولا دو قانون تصویب کرده‌ایم یکی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم که تصویب این قانون نشان می‌دهد ما در این موضوع جدی هستیم تا جلوی هرگونه تامین مالی تروریسم را بگیریم. قانون دومی که ایران تصویب کرده مبارزه با پولشویی است. این دو قانون داخلی شفافیت را در مبادلات داخلى فراهم کرده و جلوی تامین مالی تروریسم را از نظر ایران گرفته نهاد اف اى تى اف هم همین‌ها را مبنا قرار دهد.
 وی گفت: چرا ما باید به کنوانسیون‌ها بپیوندیم؟ مگر کنوانسیون‌ها چیزی علاوه بر این دارد؟ با این دو قانونی که ما تصویب کردیم باید بخش مهمی از دغدغه‌هاى اف اى تى اف برطرف شده باشد، اما آن‌ها دست بردار نیستند و می‌گویند این‌هایی را که تصویب کرده‌اید تغییراتی در آن اعمال کنید. یکی از آنچه که ما در پولشویی تصویب کردیم بر اساس قانون اساسی استثنا کردیم و آن هم حمایت از نهضت‌های آزادی‌بخش و آن‌هایی است که از موجودیت کشور خود دفاع می‌کنند که این را استثنا کرده‌ایم. می‌گویند این را بردارید و باز هم موارد دیگری است که جزو مطالباتشان هست که ما برداریم تا آن‌ها قبول کنند.
تعبیر من از اینستکس این است کوه موش زاییده‌
 این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته دیگر این است که ما الان در شرایط تحریمی هستیم. تحریم‌های آمریکا تحریم‌هایی است که اروپا نتوانست مقابل آن بایستد، به همین دلیل هم اروپایی‌ها از ایجاد ارتباط تجاری و مالی عدول کردند و به اینستکس رسیدند، یعنی اگر کل اروپا می‌خواهد با ایران تجارت کند باید از این کانال تجارت کند که مبادلات زیر نظراف اى تى اف صورت بگیرد، این یعنی اینکه ما الان که داریم با اروپا تجارت می‌کنیم همین را هم ببندیم و محدود کنیم.
 وی خاطرنشان کرد: این هنر اروپایی‌ها است که به اسم خدمت به ایران و ملت ایران، روابط بین ایران و اروپا را به نحوی تنظیم کنند تا برای اینکه ایران در برجام پایبند بماند کانالی را ایجاد کنند که به تعبیر من کوه موش زاییده‌ است. در ادامه مطالبه می‌کند که شما به پالرمو و سى اف تى هم بپیوندید، ولی ما شرایط‌مان متفاوت است، آن ۱۹۰ کشور که تحریم نیستند. تازه کشوری مثل روسیه تحریم‌ هم که باشد آیا برایش مهم است؟
افشای کانال‌های مالی دور زدن تحریم‌ها کار احمقانه‌ای است
 این فعال سیاسی اصولگرا ابراز کرد: ایران در شرایط تحریمی است. آمریکا تحریم‌های اولیه و ثانویه را وضع کرده و در تحریم‌های ثانویه همه کشورهای مهم جهان را تهدید کرده که یا با ما یا با ایران. معلوم است آن‌ها با شرکت‌های آمریکایی کار خواهند کرد نه با ایران. آیا ما در مقابل چنین تحریمی بیاییم کانال‌های مالی و داد و ستد و تجارت خود را که به صورت دور زدن تحریم‌ها انجام می‌دهیم را افشا کنیم؟ این کار صددرصد کار احمقانه‌ای است. خصوصا که رئیس دوره‌اى آن شخصی است که مسئول میز تحریم ایران در وزارت خزانه‌داری آمریکا است و طمع کرده که ایران به سى اف تى و پالرمو بپیوندد تا بتواند کانال‌های مالی ایران را بر اساس تعهد ایران شناسایی و مسدود کند.
 مصباحی‌مقدم تاکید کرد: کنگره آمریکا از همین آقا دعوت می‌کند و به او می‌گویند ایران که دارد تحریم‌ها را دور می‌زند و کجاست آن تحریم‌هایی که می‌خواست ایران را فلج کند و ایران را پای میز مذاکره بکشاند؟ او هم می‌گوید صبر کنید ایران به طور کامل به آن بپیوندد آنوقت کانال‌های مالی آنان را شناسایی خواهیم کرد و جلوی دور زدن تحریم‌‌های آنان را خواهیم گرفت، آیا بهتر از این حجت می‌خواهیم که در این شرایط به تصویب این کنوانسیون‌ها بگوییم خیر؟
دو سوم اعضای مجمع مخالف پیوستن به FATF است
 وی در پاسخ به این سوال که آیا اکثر اعضای مجمع هم به همین نتیجه رسیده‌اند؟، گفت: اکثر اعضای مجمع به این نتیجه رسیده‌اند هرچند کسانی هم هستند که موافق پیوستن ایران به این لوایح هستند، اما تقریبا یک سوم نظرشان موافق پیوستن است و دو سوم نظرشان مخالف پیوستن است.
موافقان لوایح FATF مردم را شرطی کرده‌اند
 مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که پس چرا نظر مجمع به صورت نهایی اعلام نمی‌شود؟، گفت: ما عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستیم همین تصمیم را هم باید بر اساس مصلحت بگیریم. مصلحت اقتضا می‌کند که با تاخیر تصمیم بگیریم آن‌ها هم چهارماه دیگر فرصت داده‌اند و در این چهارماه هیچگونه تغییری در مناسبات بین‌المللی ما از نظر تجارت و صادرات و واردات و کانال‌های مالی موجود رخ نخواهد داد. حتی بنا به تقاضای نماینده دولت این تاخیر انجام شد. گفته شد که ما می‌توانیم الان رای‌گیری کنیم اما وزیر اقتصاد گفتند رای گیری‌تان را بگذارید برای بعد از عید. خود دولت می‌گوید الان تصمیم نگیرید. برخی از موافقان این لوایح متاسفانه مردم را شرطی کرده‌اند و این شرطی کردن آثاری دارد که آن آثار این است که موافقت و مخالفت مجمع با این لوایح دو بازتاب متفاوت دارد.
نمی‌توان در مناسبات حقوقی بین‌المللی گفت «یک کاریش می‌کنیم»
 وی افزود: به نظر می‌آید آن آقایانی که دارند اصرار می‌کنند که ایران به این کنوانسیون‌ها بپیوندد از این نکته‌ای که من عرض کرده‌ام غافل هستند. ممکن است برای کسی واضح شده باشد و برای کسی دیگر واضح نشده باشد. برای موافقان پیوستن چیزی که واضح است این است که ۱۹۰ کشور پیوسته‌اند و ایران هم می‌شود یک کشور و می‌گویند اگر شما می‌گویید ما تحریم‌ها را نمی‌توانیم دور بزنیم پاسخ می‌دهند «یک کاریش می‌کنیم» که این برای ما قابل قبول نیست. چون نمی‌توان در مناسبات حقوقی بین‌المللی گفت یک کاریش می‌کنیم. در مناسبات حقوقی بین‌المللی باید پای تعهد خود بایستید و در غیر این صورت شما را به تنگنای شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌برند ، چراکه تخلف از معاهدات بین‌المللی است.
مصوبه ممنوعیت نمایندگی بیش از ۳ دوره متوالی موجب افت مجلس می‌شود
 مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره مصوبه اخیر مجلس در مورد ممنوعیت نمایندگی بیش از سه دوره متوالی چیست؟، گفت: صد در صد معتقدم این مصوبه مجلس را افت می‌دهد. در هر دور انتخابات حداقل ۷۰ درصد نمایندگان آن دوره در دوره بعد رای نیاورده‌اند ، گاهی حتی شده ۸۰ و ۸۵ درصد؛ پس این کار دارد اتفاق می‌افتد و آن کسانی که می‌مانند ۱۰ تا ۲۰ درصد هستند این‌ها اتفاقا کسانی هستند که از کارآمدی بیشتری برخوردارند و توانایی‌های آنان ظهور و بروز پیدا کرده و مردم به آن‌ها برای دوره‌های بعدی اعتماد کرده‌اند و این‌ها یعنی بهترین‌ها هستند، این‌ها حافظ استمرار و تاریخ مجلس هستند، این‌ها می‌توانند با توجه به تجربیاتی که اندوخته‌اند، کار مجلس را بهتر پیش ببرند.
با دست خودمان ثروت مهم نرم‌افزاری مجلس را از دست می‌دهیم
 وی با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس گفت: این مساله اگر از قانون‌گذاری بیشتر اهمیت نداشته باشد کمتر اهمییت ندارد این نظارت وقتی می‌تواند نسبت به حسن جریان امور و اجرای قوانین بهتر صورت بگیرد که نماینده از پختگی لازم برخوردار باشد و پیچ و خم مسائل وزارت‌خانه‌ها را بداند و با یک حوزه خاص بیشتر آشنا باشد. این‌ها کارشناس می‌شوند. چرا یک دوره نمایندگی مجلس برابر با یک دوره کارشناسی دانشگاه است؟ و قانون وضع کرده‌اند که اگر کسی یک دوره نمایندگی مجلس داشت این یک مقطع تحصیلی برای او از نظر سوابق به حساب می‌آید. این یعنی یک پختگی را از دل گفت‌وگوها و مباحث مجلس به دست آورده است. ما با این کار با دست خودمان این ثروت مهم نرم‌افزاری را از دست می‌دهیم.

مصباحی‌مقدم گفت: آقای باهنر هفت دوره نماینده مجلس بود و برادر آقای ناطق نوری هفت دوره نماینده مجلس بود و آقای عبدالهی که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بود فردی نبود که تخصص اقتصادی و بودجه‌ای داشته باشد ولی در اثر تجربه به جایی رسید که همه انتخابش مى‌کردند برای ریاست کمیسیون برنامه بودجه و چند دوره رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بود و رئیس کمیسیون تلفیق بود و این‌ها به تجربه بالا آمدند و حال آیا از بین بردن این ثروت شوخی است؟ به نظر من تصمیم غلطی بود که گرفتند و این به زیان اعتبار مجلس بود