مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران عنوان کرد:ضرورت توجه نمایندگان مجلس به تامین منابع آبی تهران
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران عنوان کرد:ضرورت توجه نمایندگان مجلس به تامین منابع آبی تهران

اگر موضوع تامین آب تهران برای همه مقامات کشور و مجلس اهمیت داشته باشد طرح های توسعه ای آماده شده در این زمینه ضمانت اجرایی پیدا می کند و این در حالی است که  با توجه به تنش های آبی موجود،متاسفانه نمایندگان مجلس در خصوص این طرح ها توجه ویژه ای مبذول نمی کنند. به […]

اگر موضوع تامین آب تهران برای همه مقامات کشور و مجلس اهمیت داشته باشد طرح های توسعه ای آماده شده در این زمینه ضمانت اجرایی پیدا می کند و این در حالی است که  با توجه به تنش های آبی موجود،متاسفانه نمایندگان مجلس در خصوص این طرح ها توجه ویژه ای مبذول نمی کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) سید حسن رضوی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای تهران در یک نشست خبری با اشاره به مطلب فوق اظهار کرد:بحران ها و تنش های آبی موجود در تهران و شهرستانها بر کسی پوشیده نیست امامتاسفانه پیگیری های مداوم شرکت آب منطقه ای تهران برای ملاقات با نمایندگان این استان در مجلس به در بسته می خورد  و این در شرایطی اتفاق می افتد که این  طرح های توسعه ای بسیار مهم  وحیاتی است  و منجر به تامین دراز مدت آب استان تهران می شود.

 وی ادامه  داد:تاکنون ۵ ماه است که برای توضیح وضعیت آبی تهران به نمایندگانی مانند آقای عارف تقاضای رسمی داده ایم اما ایشان هنوز پاسخی به این دیدار و مذاکره نداده اند و مدام ما را به انتظار بیشتر دعوت می کنند.

رضوی افزود: هم اکنون نمایندگانی از استان های مجاور در مجلس هستند که خودشان شخصا به طور مرتب به وزارت نیرو مراجعه می کنند و رفه مشکلات آبی منطقه حود را با علاقه دنبال می کنند.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان تهران افزود: طرح‌های مهم و متعددی برای تامین آب تهران به خصوص برای افق ۱۴۱۰ در دست انجام است که این طرح‌ها به دلیل کم توجهی مسکوت مانده و اغلب متوقف هستند.

این مقام مسئول با اشاره به بارش های فراوان سال گذشته و اوایل سال جاری  ووقوع سیلاب های ناشی از این بارش ها گفت:مخازن سد ها در این بارش ها نقش بسیار مثبتی را رقم زدند و مدیریت سیلاب ها با رها سازی آب از بهمن ماه سال کذشته باعث شد این مدیریت به نحو احسن انجام شود و این در حالی است که  در حال حاضر نیز یک میلیارد و ۲۱۸ میلیون مترمکعب، آب در مخازن سدهای استان تهران ذخیره شده و بجز سد لار، تمامی سدهای تهرانباشته شده و هر میزان ورودی آب به مخازن سدها برابر با میزان خروجی آب از این سدها است.

وی همچنین تاکید کرد: رودخانه های تهران به دلیل ساختار جغرافیایی دارای شیب های زیادی است که این موضوع شدت آب جاری را افزایش می دهد و به همین دلیل مخاطرات فراوانی را نیز برای مردم ایجاد می کند و همین مسئله باعث شد فقط در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری ۱۲ نفر در رودخانه‌های تهران غرق شوند و به نظر می رسد رسانه ها نیز باید به کمک دوایر مسئول بشتابند تا با فرهنگسازی های لازم شدت و میزان این اتفاقات تلخ کاهش یابد.

رضوی در ادامه از افزایش تعداد غرق شدگان در رودخانه‌ها و سدهای تهران خبر داد و گفت: سال قبل در سدهای پنج‌گانه تهران ۲۲ نفر غرق شدند که ۸ نفر در مخازن سدها، ۱۳ نفر در کانال‌ها و شبکه‌های آبیاری و یک نفر هم در رودخانه غرق شده بود.

وی اضافه کرد: امسال تاکنون ۱۲ نفر در رودخانه‌ها غرق شده‌اند. یک نفر در سد امیرکبیر، یک نفر در سد لتیان و ۵ نفر هم در کانال‌ها و شبکه‌های آبیاری غرق شده‌اند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تاکید کرد: با توجه به اینکه کلیه سدهای تهران به جز سد لار در آستانه سرریز قرار دارند از مردم تقاضا می‌کنیم نکات ایمنی را رعایت کنند.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای تهران افزود:بر اساس پیش بینی های هواشناسی به نظر می رسد باید در تابستان هم انتظار وقوع سیلاب هایی را داشته باشیم  وبا توجه به شرایطی که بالادست رودخانه های تهران دارند مخاطره آمیز بودن این سیلاب ها جدی تر خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون  استان تهران توسط دو سامانه غربی و شرقی تامین آب می شود  و چنانچه این جریان آبی در یک رینگ به هم بپیوندند می توان مانور تامین آب تهران را به نحو بسیار مطلوب تری مدیریت کرد.

رضوی با اشاره به این که میزان بارندگی در سال آبی جاری (مهر ۹۷ تا ۹ تیرماه سال جاری) ۳۸۶ میلیمتر بوده است، گفت: این مقدار در سال قبل معادل ۲۳۹ میلیمتر که رشد ۶۱ درصدی را نشان می دهد و نسبت به متوسط ۵۰ ساله اخیر ۴۸ درصد افزایش داشته است، این در حالی است که عمده بارندگی های تهران متعلق به اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ بوده است.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای تهران با بیان اینکه ورودی سدهای پنج گانه تهران در سال آبی جدید ۱۲۰ درصد نسبت به سال آبی گذشته افزایش داشته است توضیح داد: میزان ورودی این سدها در سال آبی گذشته یک میلیارد و ۴۲ میلیون متر مکعب بود در حالی که این میزان در سال آبی جدید به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسید.

رضوی با تاکید بر  این‌که ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب تهران از سدها تأمین می‌شود گفت:۵۱ درصد اب مورد نیاز حوزه کشاورزی نیز از سد های تهران انجام می شود.

وی در ادامه با بیان این‌که در حال حاضر حجم مخازن سدهای تهران ۱ میلیارد و ۲۱۸ میلیون متر مکعب است تاکید کرد: به این میزان ۲۰ میلیون متر مکعب آب سد نمرود نیز اضافه می‌شود؛ این در حالی است که حجم مخازن در سال‌های نرمال یک میلیارد و ۵۲ میلیون متر مکعب و در سال گذشته ۸۵۳ میلیون متر مکعب بوده است. به عبارت دیگر حجم مخازن در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته ۳۶۵ متر مکعب و نسبت به شرایط نرمال ۱۶۶ متر مکعب افزایش یافته است.

رضوی یکی از معضلات سدهای تهران را افزایش زباله برشمرد و گفت: متاسفانه حجم زباله های جمع شده ناشی از اتراق مردم در حواشی رودخانه ها باعث شده  در مخازن سدهای تهران که پیش از این ۲۵۰ تن در سال بود هم اکنون به ۷۵۰ تن برسد است و ما مجبوریم برای دفع هرتن از این زباله ها حدود یک میلیون تومان هزینه کنیم.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای تهران  با تأکید بر اینکه انتقال آب رودخانه کرج به تصفیه خانه ششم تهران به هیچ عنوان موجب خشکسالی منطقه یا رودخانه کرج نخواهد شد، تصریح کرد: اولویت ما در طراحی پروژه های مختلف تأمین آب مسائل زیست محیطی، حق آبه و اجتماعی است و قطعاً به همگی آنها در کنار وظیفه آب حاکمیتی اهمیت ویژه می‌دهیم.

به گفته این مقام مسئول، هرچند که وضعیت مخازن آبی کشور مطلوب باشد اما مشکلات ومحدودیت های بسیار در انتقال آب وجود دارد، به نحوی که یک خط انتقال آب از کرج به تهران وجود دارد که ۵۵ سال  ازعمر آن می گذرد و  این تک خط می تواند یک تهدید جدی پدافندی محسوب شود.

وی همچنین در پاسخ به  این پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که برای برداشت های غیر مجاز از چاه های مجاز اقدامی صورت می گیرد یا خیر نیز گفت: بیش از ۱۷۲۷ حلقه چاه غیر مجاز در تهران مسدود شده است  وامسال نیز مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز در برنامه قرار دارد و کنتورهای هوشمند برای این منظور نصب خواهند شد، اما یک مشکل دیگر موضوع برداشت های اضافه دارندگان چاه های مجاز است که در این زمینه نیز وارد عمل شده ایم و تا کنون یکی دو کارخانه بزرگ و مهم را نیز به پرداخت جریمه های سنگین واداشته ایم.

رضوی همچنین به عدم میزان مورد نیاز کنتورهای هوشمند آب به عنوان یکی دیگر از چالش های این حوزه اشاره کرد و گفت:هم اکنون فقط به اندازه ۱۰ درصد نیاز کنتور هوشمند در اختیار داریم  اما در تلاشیم با مذاکراتی که با معاونت علمی ریاست جمهوری در پیش گرفته ایم برای ساخت این نوع از کنتورها نیازهای اصلی را برطرف کنیم.