حدود ۳۲ هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و فشار ضعیف و ۱۸ هزار دستگاه پست و ۵۰۰ هزار چراغ روشنایی معابر در کلانشهر تهران وجود دارد که رصد، نگهداری و رسیدگی به این مقدار تجهیزات توسط ۶ هزار نفر از کارکنان و متخصصان شرکت توزیع برق انجام می‌شود. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، […]

حدود ۳۲ هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و فشار ضعیف و ۱۸ هزار دستگاه پست و ۵۰۰ هزار چراغ روشنایی معابر در کلانشهر تهران وجود دارد که رصد، نگهداری و رسیدگی به این مقدار تجهیزات توسط ۶ هزار نفر از کارکنان و متخصصان شرکت توزیع برق انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، حسین صبوری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ امروز در یک نشست خبری با اشاره به این که مدیریت شبکه بزرگ برق تهران مسئولیت بزرگی را بر عهده این شرکت گذاشته است گفت:در سال ۹۶ نقشه راهی تا افق سال ۱۴۰۰ تدوین کرده‌ایم که همه برنامه‌های جاری ما در تبعیت و در راستای این نقشه راه در حال انجام است.

وی ادامه داد: متوسط رشد سالانه پیک مصرف برق شهر تهران ۳٫۵ درصد بوده اما امسال با وجود اضافه شدن یکصدهزار مشترک جدید و افزایش یک درجه‌ای دمای هوا که به افزایش مصرف منجر می‌شود، با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف موفق شدیم میزان رشد پیک مصرف برق شهر تهران را نسبت به سال گذشته به حدود ۲ درصد برسانیم.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران با بیان اینکه پیش‌بینی برق مصرف تهران در تابستان سال جاری ۵ هزار مگاوات بود گفت: با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف حدود ۳۵۰ مگاوات بار مدیریت شد و تا امروز رکورد پیک مصرف برق تهران در سال جاری رقم ۴ هزار و ۶۶۰ مگاوات است.

صبوری استفاده از مولدهای بخش‌های دولتی و خصوصی را از راهکارهای مدیریت مصرف و تامین برق در تهران دانست و گفت: دستگاه‌های بخش خصوصی و دولتی که دارای مولدهای خودتامین هستند در تابستان سال جاری از ساعت ۱۲ تا ۱۶ به طور میانگین به میزان ۱۰۰ مگاوات از این مولدها استفاده کرده‌اند که بخشی به شبکه تزریق شده و بخشی به منظور تامین برق مصرفی خود دستگاه‌ها بوده است.

وی با اشاره به عدم تغییر ساعات ادارات تهران در سال جاری گفت: بخشنامه‌ای صادر شد تا دستگاه‌ها در کلانشهر تهران موظف به کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق نسبت به سال گذشته شوند همچنین دستگاه‌هایی که مولد دارند در ساعات پیک از مولدهای خود استفاده کنند و دستگاه‌های اجرایی دمای وسایل سرمایشی خود را روی رقم ۲۵ درجه تنظیم کنند که هزار سازمان و دستگاه بزرگ هدفگذاری شد که تمامی این دستگاه‌ها دارای کنتور هوشمند هستند و هم از طریق کنتورهای هوشمند مصرف آنها رصد شده و هم ۳۵۰ اکیپ کار رصد مدیریت مصرف این ارگان‌ها را انجام دادند که در این زمنه حدود ۱۵ دستگاه به علت رعایت نکردن مفاد این بخشنامه ابتدا با اخطار و سپس با قطع چند ساعته برق مواجه شدند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران افزود: در مجموع تعداد قطعی‌های برق تابستان امسال که ناشی از مسائل فنی شبکه بوده نسبت به سال گذشته با کاهش ۱۰ درصدی همراه بود.

صبوری با بیان اینکه تمامی مشترکین دیماندی شهر تهران مجهز به کنتورهای هوشمند هستند گفت: قرار است تا پایان سال جاری ۲۰۰ هزار مشترک پرمصرف خانگی و تجاری در شهر تهران مجهز به کنتورهای هوشمند شوند که هم قرائت کنتورهای آنها از راه دور صورت گیرد و هم مدیریت و رصد مصرف برق آنها از راه دور امکانپذیر شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه از ابتدای مهرماه سال جاری صدور قبوض کاغذی برق در تهران متوقف می‌شود گفت: تا امروز یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مشترکین برق تهران شماره همراه خود را به سامانه‌های مربوطه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اعلام کرده‌اند که این تعداد حدود ۴۰ درصد از مشترکین را شامل می‌شود و از مردم درخواست داریم تا ۱۵ شهریورماه امسال نسبت به ارسال شماره همراه خود به منظور دریافت اطلاعات قبوض برق به سامانه‌های مربوط شرکت توزیع برق تهران بزرگ اقدام کنند.

وی با بیان اینکه از مجموع ۱۰ هزار کیلومتر شبکه مسی هوایی شبکه فشار ضعیف تاکنون ۹ هزار کیلومتر از این شبکه جمع‌آوری شده و با کابل‌های خودنگهدار جایگزین شده است گفت: تا پایان سال جاری هزار کیلومتر باقیمانده شبکه کابل‌های هوایی مسی فشار ضعیف نیز جمع‌آوری شده و با کابل‌های خودنگهدار جایگزین می‌شوند.

وی افزود: به علت گران شدن فلزات دزدی از کابل‌های مسی نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۰ درصدی در سطح کلانشهر تهران همراه بوده است که جایگزینی این کابل‌ها باکابل‌های خودنگهدار علاوه بر مزایای دیگر، از سرقت آنها نیز می‌کاهد.