فرانسه قرنطینه شد
فرانسه قرنطینه شد

رئیس جمهوری فرانسه به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز قرنطینه در کشورش را اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز قرنطینه در کشورش را اعلام کرد. به گفته رئیس جمهوری فرانسه از فردا به مدت حد […]

رئیس جمهوری فرانسه به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز قرنطینه در کشورش را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه به دلیل شیوع ویروس کرونا آغاز قرنطینه در کشورش را اعلام کرد.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه از فردا به مدت حد اقل ۱۵ روز هر گونه حضور در فضای عمومی در سرتاسر فرانسه جز برای موارد ضروری ممنوع بوده و جریمه خواهد داشت. او چند بار تکرار کرد «ما در وضعیت جنگ با این اپیدمی هستیم» و تصریح نمود که هرگونه پیاده‌روی، دیدار خانوادگی، گردهمایی و حضور بی‌مورد در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی از این پس ممنوع خواهد بود.

این دومین بار در ۴ روز گذشته است که رئیس جمهوری فرانسه تدابیر تازه‌ای را برای مبارزه با کرونا اعلام می‌کند. او روز پنج‌شنبه گذشته با اعلام تعطیلی تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها گفت تمامی کارکنان بخش‌های خصوصی و دولتی می‌توانند از راه دور کار کنند.

یک روز پس از سخنان ماکرون، ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه جزئیات بیشتری از محدودیت‌های بی‌پیشینه در کشورش را اعلام کرد. وی گفت که تا اطلاع بعدی، تمامی رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌ها به جز فروشگاه‌های مهم مانند سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها و داروخانه‌ها تعطیل خواهند بود.

شمار مبتلایان به کرونا در فرانسه تا نیمروز دوشنبه ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) به ۵ هزار و ۴۲۳ نفر رسیده است. در این کشور تا کنون ۱۲۷ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس گزارش وزارت بهداشت فرانسه، در شبانه‌روز گذشته ۳۶ نفر بر اثر کرونا در این کشور جان باخته‌اند. این آمار بالاترین نرخ مرگ و میر روزانه کرونا از زمان آغاز شیوع این بیماری در فرانسه تا کنون بوده است.

دولت فرانسه پیش از این در کشور «وضعیت ۳ اپیدمی» اعلام کرده بود اما تا روز دوشنبه هنوز قرنطینه یا محدودیت رفت و آمد مانند آنچه در ایتالیا و بخشی از اسپانیا در جریان است در فرانسه اعمال نشده بود.

«وضعیت ۳ اپیدمی» در فرانسه به معنای آن است که ویروس بیماری واگیردار «در تمام کشور» وجود دارد و «همه مردم» ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

انتخابات لغو شد

ماکرون در سخنرانی روز دوشنبه خود اعلام کرد که دور دوم انتخابات شوراهای شهر نیز به دلیل شیوع کرونا لغو خواهد شد.

دور نخست انتخابات شوراهای شهر فرانسه در روز یکشنبه ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) در سراسر این کشور برگزار شد و مطابق برنامه قرار بود دور دوم آن نیز روز یکشنبه آینده برگزار شود.

یکشنبه گذشته با وجود آن که دولت فرانسه تدابیر ویژه‌ای برای رعایت بهداشت رأی‌دهندگان به کار گرفته بود، بیش از ۵۵٫۳۶ درصد مردم از بیم کرونا پای صندوق رأی حاضر نشدند که این یک رکورد تاریخی محسوب در این کشور می‌شود.

ماکرون با لغو نکردن انتخابات در شرایط شیوع کرونا تحت شدیدترین انتقادها قرار گرفت و با اعلام آمار پایین مشارکت در دور اول، برخی این احتمال را داده بودند که رئیس جمهوری فرانسه دور دوم انتخابات شوراهای شهر را لغو کرده و آن را به زمان دیگری موکول کند. پیش از این خود نخست وزیرفرانسه نیز پیشنهاد لغو انتخابات شهرداری‌ها را به دولت داده بود.

  • منبع خبر : تسنیم