صنایع پایین دستی نفت جایگزین اقتصاد نفتی منبع محور
صنایع پایین دستی نفت جایگزین اقتصاد نفتی منبع محور

ایران در حوزه مقایسه نسبت به کشورهای منطقه در بخش صنایع نفت و گازو پتروشیمی شرایطی بی نظیر دارد و موقعیت تولید فرآورده های هیدروکربوری وخدمات فنی مهندسی در کشور ما بسیار مطلوب است. به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)، سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت گاز و پتروشیمی (OPEX)در مراسم آغاز […]

ایران در حوزه مقایسه نسبت به کشورهای منطقه در بخش صنایع نفت و گازو پتروشیمی شرایطی بی نظیر دارد و موقعیت تولید فرآورده های هیدروکربوری وخدمات فنی مهندسی در کشور ما بسیار مطلوب است.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)، سید حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت گاز و پتروشیمی (OPEX)در مراسم آغاز به کار نخستین نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت، گاز، و پتروشیمی با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت:صنایع منابع محور در جهان جای خود را به صنایع بهره ور می دهند و این در حالی است که صنایع نفتی ایران چنین پتانسیلی را داراست و در سال های گذشته به این سو سوق پیدا کرده است که دیگر منبع محور نباشد.

وی ادامه داد: اگر دقت کنیم خواهیم دید که هیچ کشوری در منطقه تولیدکننده فرآورده هایی مانند بنزین یورو ۴ و ۵ نیست و در عین حال هیچ کشوری در همسایگی ما امکان صادرات روغن پایه و قیر را ندارد و این در حالی است که ایران توان فنی مهندسی بالایی دارد که دیگر کشور های منطقه از آن بهره مند نیستند و بی شک اگر ما با برنامه ریزی مدون ودقیق پیش برویم می توانیم در این زمینه حرفهای بسیاری برای گفتن داشته باشیم.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت گاز و پتروشیمی(OPEX) اضافه کرد:آنچه مسلم است این است که جهان به سوی سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی نفت سوق پیدا کرده و در دوران افول نفت به سر می برد به گونه ای که اینک نفت به عنوان یک کالای راهبردی جای خود را به صنایع پایین دستی این حوزه می دهد.

این فعال حوزه صادرات با بیان این که هم اکنون در جهان هرروز ۲۳ میلیون بشکه نفت به بنزین و ۱۰ میلیون بشکه به گازوییل و ۵ میلیون به سوخت جت تبدیل می شود گفت:در حال حاضر هر رزو حدود ۹ میلیون بشکه نفت در دنیا به انواع سوخت های گرمایشی اختصاص پیدا می کند و ۱۷ میلیون بشکه نیز به مصرف پتروشیمی ها می رسد و در این میان صنایع پایین دستی نفت می تواند اهمیتی دوچندان پیدا کند.

حسینی با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه صنایع پایین‌دستی نفت، برگزاری آن را برای تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و همچنین سازندگان تجهیزات صنعت نفت و نیز ارائه‌کنندگان خدمات فنی، مهندسی و پیمانکاری پراهمیت و موثر خواند و افزود: سال‌های سال تلاش می‌کردیم نمایشگاه پایین‌دستی با محور بخش خصوصی و صنایع پایین‌دستی نفت و گاز داشته باشیم که این نمایشگاه با همت دوستان و تشکل‌ها راه‌اندازی شد و در آینده می‌تواند یکی از نمایشگاه‌های بزرگ شود و نقش موثری در صنعت نفت ایفا کند.

سال‌ها به دنبال راه‌اندازی نمایشگاه پایین دست با محوریت بخش خصوصی بودیم که امسال راه‌اندازی شد و در آینده می‌تواند یکی از بزرگترین نمایشگا‌ه‌ها باشد.

حسینی با بیان اینکه ایران ظرفیت دارد که کارخانه تولید خاورمیانه باشد گفت: ما در صنایع سنگین این توان را داریم و تنها رقیب‌مان کشور ترکیه است که آن هم با توجه به گرانی انرژی و نیروی انسانی قدرت رقابت با ما را ندارد.

وی افزود: مهم‌ترین معضل ما برای اینکه بتوانیم به کارخانه صنایع سنگین در سطح خاورمیانه تبدیل شویم، بازار است یعنی باید تلاش کنیم بازارهای صادراتی برای کشور باز شود که این نمایشگاه می‌تواند ابزاری برای برندسازی و تبلیغ کالاهای ما در سطح منطقه باشد. شرکت‌ها نیز می‌توانند از این مزیت استفاده کنند.

ستون فقرات اقتصاد کشور نفت است

بر اساس این گزارش همچنین محمد ناصری، رئیس شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت نیز در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: ٧٥ شرکت داخلی و یک شرکت خارجی در اولین دوره نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت حضور دارند، که همگی از شرکت های معتبر این حوزه هستند. البته ١٠٠ شرکت خارجی خواهان کسب اطلاعات در مورد این نمایشگاه بودند که بتوانند شرکت کنند اما با وجود این به دلیل شرایط خاص بین المللی امکان حضور این متقاضیان میسر نشد.

وی در باب اهمیت و ضرورت برگزاری نخستین دوره نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت گفت: ستون فقرات اقتصاد کشور نفت است و صنایع پایین دستی نیز همیشه در کنار نفت حضور داشت، اما در این میان فرصت طرح مسائل مربوط به خود را به دست نیاورد. در نتیجه برگزاری این نمایشگاه می تواند بستری را فراهم کند تا به طرح مسائل و چالش های خود بپردازد.

به گفته ناصری، بخش های مختلفی از جمله صنایع پلیمری، انجمن پالایشگاه ها، اپک، ستصا و استصنا و همچنین اتاق بازرگانی ایران دست به دست یکدیگر دادند تا برگزاری این نمایشگاه را رقم زده اند.

رئیس شورای سیاستگذاری اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت،گاز و پتروشیمی در تقدیر از شرکت کنندگان در اولین دوره این نمایشگاه گفت: از آنجایی که راه اندازی هر کاری سخت است، کمبودها و سختی های خود را دارد که ارزش حضور صنایع شرکت کنده در اولین دوره برگزاری این نمایشگاه را دوچندان می کند.

او در ادامه عنوان کرد: در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی امسال که بیست و چهارمین دوره آن طبق روال هر سال در اردیبهشت برگزار شد از ٢٠٠ هزار متر مورد تقاضا، تنها ٤٤ هزار متر یعنی نزدیک به یک چهارم پوشش داده شد، بر همین اساس برگزاری نمایشگاه جانبی در کنار نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی ضروری بود که این کمبود، با برپایی نمایشگاه صنایع پایین دستی مرتفع می شود.

گفتنی است نخستین نمایشگاه صنایع پایین دستی نفت، گاز، و پتروشیمی از ۱۳ تا ۱۶ بهمن ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برپا خواهد بود.