صلح و ثبات در افغانستان باید از طریق اجماع بین‌الافغانی باشد
صلح و ثبات در افغانستان باید از طریق اجماع بین‌الافغانی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که صلح و ثبات در افغانستان باید از طریق اجماع بین‌الافغانی باشد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: طالبان به عنوان گروهی که در افغانستان حضور دارد و نقش‌آفرینی می‌کند، واقعیت […]

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که صلح و ثبات در افغانستان باید از طریق اجماع بین‌الافغانی باشد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: طالبان به عنوان گروهی که در افغانستان حضور دارد و نقش‌آفرینی می‌کند، واقعیت انکارناپذیر است. تمام مسیرهایی که می خواهد به سمت صلح و ثبات در افغانستان پیش برود باید از طریق اجماع بین الافغانی باشد و باید با هدایت دولت مستقر در افغانستان اینها باید به این سمت بروند.

وی افزود: آنچه در مورد همکاری و مذاکره طالبان و آمریکا که منجر به توافق در قطر شد، از هر تلاش برای ثبات و امنیت در افغانستان حمایت می‌کنیم ولی به نیت آمریکا تردید داریم. اصل حضور آمریکا در منطقه غیرقانونی است و حق ورود به این منطقه و مسائل داخلی کشورهای منطقه را ندارند و این اقدام‌شان هم بدعت است.

موسوی ادامه داد: ما گفت‌وگوهای خود را با طالبان مانند گذشته و با اطلاع دولت افغانستان ادامه می‌دهیم و توافق طالبان و آمریکا هم بر این گفت‌وگوها اثری نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره اینکه زمان برگزاری نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه گفت: درباره نشست ایران، روسیه و ترکیه هنوز رایزنی‌ها ادامه دارد. این نشست قرار بود در ایران برگزار شود. با تحولات ادلب قدری توجهات به سمت‌ های دیگر رفته است و در حال رایزنی هستیم که تاریخ نشست را با هماهنگی سه کشور قطعی و اعلام کنیم. ما معتقدیم که مهمترین رویکرد حل موضوعات سوریه راه حل سیاسی هست و ما معتقدیم که روندی مهمتر و اصلی‌تر از روند آستانه نداریم. سه کشور از طریق این روند توافقات مهمی را کسب کرده اند. اگر به این روند برگردیم می توانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم که مرضی الطرفین باشد. به ویژه که راه حل اصلی با دولت سوریه است. امیدواریم که تاریخ نشست وقتی مشخص شد بتوانیم بزودی آن را اعلام کنیم.

موسوی درباره شیوع ویروس کرونا گفت: دیدیم که این بیماری شیوع یافته است. ایران هم با همکاری و درگیری همه نهادها از جمله وزارت خارجه درگیر این مسئله است از مسائل بهداشتی، کنسولی، مراودات اقتصادی و تجاری و… که نباید وقفه‌ای در این باره ایجاد شود.

وی افزود: برخی کشورها هم اعلام آمادگی کردند و ما نیز به کشورهای دیگر کمک خواهیم کرد چرا که مسئله جهانی است که باید حل و فصل شود. برخی هم دل مردم را خالی می‌کنند به ویژه برخی رسانه‌های فارسی زبان خارج نشین که به آنها توصیه می‌کنیم روحیه مردم را تضعیف نکنند. توصیه می‌کنیم مردم با نشاط به مقابله این بیماری بروند و این رسانه‌ها مانند ارباب‌هایشان از این مسئله سوء استفاده نکنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه‌ آمریکا مبنی بر کمک به ایران و دادن پیام رسمی از طریق کانال سوئیس گفت: ما در نیت آمریکایی‌ها شک داشته و داریم. اگر آنها قصد و نیت خیر داشتند، قبل از آنکه موضوع رسانه‌ای کنند، این کمک را رسانه‌ای نکرده و دنبال اهداف تبلیغاتی نبودند. ما مواضع آمریکایی‌ها را رصد می‌کنیم و دیدیم که چقدر علیه ایران و توانمندی ما و تضعیف مردم اقدام کردند و هنوز هم این اقدامات ادامه دارد. وقتی که به نیت آمریکایی‌ها شک داریم خیلی روی این کمک‌ها حساب نمی‌کنیم و آماده دریافت کمک‌های لفظی هم نیستیم. همان کانال بشردوستانه سوئیس هم دیدید برای همان هم دولت آمریکا علیرغم تبلیغات سنگ‌اندازی می‌کند.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر نقل و انتقالات دارویی و دستورالعمل سفارتخانه‌های ایران برای تامین دارو گفت: از وقتی که این اتفاق در کشور رخ داده است، تمام امکانات خود را بسیج کرده و در تعامل با وزارت بهداشت سعی کردیم نیازهای کشور را لیست کرده و تامین کنیم. عمده‌ترین نیاز کیت‌های تشخیص و بعد برخی اقلام دارویی بود که آنها را احصا کرده و به سفارتخانه‌هایمان داده‌ایم.

موسوی اضافه کرد: اغلب نیازهای ما در داخل کشور موجود است و نیاز خاصی نداریم ولی کشورهای دوست اعلام آمادگی کردند به ما کمک کنند. کشورهای ترکیه، چین و صلیب سرخ به ما کمک کرده‌اند. برخی از کشورهای منطقه نیز گفته‌اند آماده همکاری هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره کمک‌های چین گفت: دولت چین به صورت کامل در کنار ملت ایران ایستادند و در این راستا چندین محموله دارویی فرستاده و یک هیات علمی برای ساخت و یافتن واکسن به ایران اعزام کردند. علاوه بر این تیم تحقیقاتی و علمی چین هم به کشور ما آمده‌اند تا آخرین یافته‌های خود را به ما بدهند و این نمونه خوب در همکاری بین‌المللی است. اگر همه با این جدیت و حسن نیت کارشان را ادامه دهند، قطعا جهان بهتری خواهیم داشت.

موسوی درباره نشست اخیر وین و آخرین تحولات برجام گفت: مکانیزم ماشه یا بردن پرونده ایران به شورای امنیت از همان ابتدا موضوعی مرده بود و از سوی برخی کشورها قابل پیگیری نیست. قوام درونی و ساختار حقوقی برجام اجازه چنین کاری را به کشورها نمی‌دهد که پشت آن، کم‌کاری‌ها و بی عملی‌هایشان را با اقدام فرار به جلو که ماهیت حقوقی و قانونی ندارد، پیش ببرند. این مسئله در جلسه اخیر کمیسیون مشترک مطرح نشد و استدلالات حقوقی ایران از جمله نامه ۱۷ صفحه‌ای ظریف به بورل به آنها تشریح شده است.

  • منبع خبر : فارس