شرکت های تولید کننده تجهیزات صنعت نفت بیشتردر معرض خطر تعدیلند تا افراد
شرکت های تولید کننده تجهیزات صنعت نفت بیشتردر معرض خطر تعدیلند تا افراد

 در شرایطی که ۸۵ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور می تواند تامین شود برخی از کارفرمایان  این نیاز ها را از خارج تامین و تولید داخل را با خطر بیشتری مواجه می سازند اما بخش خصوصی چاره ای به جز امیدوار بودن به بهبود شرایط ندارد. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی […]

 در شرایطی که ۸۵ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور می تواند تامین شود برخی از کارفرمایان  این نیاز ها را از خارج تامین و تولید داخل را با خطر بیشتری مواجه می سازند اما بخش خصوصی چاره ای به جز امیدوار بودن به بهبود شرایط ندارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) احسان ثقفی رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران(استصنا )پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری که به مناسبت برگزاری نمایشگاه نفت با بیان این موضوع گفت:بخش عمده ای از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور قابلیت تولید با کیفیت بالا را دارد اما برخی ازa کارفرمایان همین نیازها را با واردات اجناس مشابه تامین کرده و خطر تعطیلی کارگاههای تولیدی را افزایش می دهند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که در شرایطی که اقتصاد دستوری تولید کنندگان تجهیزات صنعت نفت را مورد تهدید قرار می دهد آیا تشکل های صنفی می توانند به بهبود شرایط امیدوار باشند اظهار کرد:تشکل های صنفی مانند “استصنا” که امسال در نمایشگاه نفت با شعار” تولید دانش محور،اشتغال و توسعه پایدار زنجیره تامین”حضور می یابد ، چاره ای جز امیدوار بودن ندارند و البته برای مطالبه گری های صنعتگران داخلی تلاش های زیادی به کار می برند.

 وی افزود: ما پیش بینی می کنیم که نهادهای رسمی صنعت نفت کشور دیر یا زود نیاز به یک استراتژی معین خواهند داشت و آن زمان از صنعتگران نظر خواهی خواهند کرد اما نکته مهم این است که باید متوجه بود که استراتژی نویسی برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده را نمی توان طی ده دوازده روز نوشت.

وی اضافه کرد: تا ۹۵ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور قابلیت تولید دارد اما تنها از ۷۰ درصد این توان استفاده شده است.

ثقفی ادامه داد:قوت بخشی به  شرکت‌ها و واحدهای دانش‌بنیان صنعتی و تبدیل شرکت‌های دانش‌محور به دانش‌بنیان و حمایت از مقوله اشتغال، با مدل “اشتغال مولد و تولید دانش محور”، سه محور هدفمندی است  که برای سال جاری از سوی انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت مد نظر قرار گرفته  است.

رئیس “استصنا” افزود :بی تردید باید شرایط به گونه ای فراهم شود که صنعتگران با تغییرات دولت ها و وزرا دچار مشکل در بخش تولید وفروش نشوند.

ثقفی تاکید کرد: امسال در بیست وششمین نمایشگاه نفت،حدود ۲۰۰ شرکت تحت پوشش این انجمن تقاضای حضور داشتند که متاسفانه فضایی به همه آنها اختصاص داده نشد  وتنها ۱۳۰ شرکت موفق شدند تا در نمایشگاه غرفه بگیرند.

ثقفی با بیان این که  تعدیل نیروی انسانی لزوما به دلیل افزایش حقوق ها نیست اظهار کرد:در شرایطی که میزان حقوق ها بالا می رود لزوما افراد نیستند که تعدیل می شوند بلکه شرکت ها هستند که مجبورند به فعالیت خود خاتمه بدهند.

وی با تاکید بر  اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یک جراحی بود که شاید می بایست صورت می پذیرفت گفت:ما امیدواریم دولت جدید و تیم اقتصادی آن بتوانند مشکل باقی مانده از این جراحی اقتصادی را مرتفع نمایند چرا که بی شک چنین وضعی قابل ادامه نیست  و در نهایت بستر رانت ها را گسترش خواهد داد.