شاکری اسطوره شناس و هنرمند برجسته نقاش درگذشت
شاکری اسطوره شناس و هنرمند برجسته نقاش درگذشت

محمد علی شاکری نقاش،اسطوره شناس، مدیر سابق دانشکده هنر دانشگاه آزاد و مدیرسابق گروه معماری دانشگاه آزاد به علت عارضه قلبی در بیمارستان فیروزگر تهران دار فانی را وداع گفت. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)شاکری یکی از هنرمندان صاحب سبک نقاشی معاصر ایران بود که چندین نسل از دانشجویان و هنرجویان را […]

محمد علی شاکری نقاش،اسطوره شناس، مدیر سابق دانشکده هنر دانشگاه آزاد و مدیرسابق گروه معماری دانشگاه آزاد به علت عارضه قلبی در بیمارستان فیروزگر تهران دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)شاکری یکی از هنرمندان صاحب سبک نقاشی معاصر ایران بود که چندین نسل از دانشجویان و هنرجویان را تربیت کرد.

وی در سال ۱۳۲۰ در رشت متولد شد و مدرک کارشناسی ارشد معماری را سال ۱۳۴۹ از دانشگاه هنر تهران دریافت کرد.

شاکری در کنار زندگی هنری خود سال ها مدیر دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی و هم چنین به مدت ۳ سال مدیریت گروه معماری این دانشگاه را به عهده داشت.

 تدریس تاریخ هنر معاصر،انسان طبیعت طراحی، مبانی و دروس عملی در دانشگاه نیز از دیگر فعالیت های این هنرمند بود.

از تالیفات منتشر شده شاکری می توان به انتشار کتب انسان‌،طبیعت طراحی (ارگونومی)، خلاقیت در هنر معاصر، روش تحقیق در هنر، هندسه نقوش و تاریخ هنرمعاصر ایران (پنج دهه اخیر) اشاره کرد.

همچنین از وی مقالاتی با عناوین موزیک ایران (سال ۵۰) هنر پدیده ایست اندیش مندانه، (سال ۵۰) هنر از هست تا بودن، (سال ۵۰ + ۵۱) نقد فیلم های ماجراجویان- داش آکل- درشکه چی، فصل نامه هنر (ناشر وزارت ارشاد) انسان، طبیعت، هنر خلاق (سلسله مقاله)، نقش ( ناشر موزه معاصر) هویت هنرنقاشی سنتی به یادگار مانده است.

شایان ذکر است که ازاین هنرمند فقید مقالات پر شماری در روزنامه های کشور در باب سبک ها و اندیشه های هنری به انتشار رسیده است.

شاکری همچنین سخنرانی هایی با عناوین  تاثیر اساطیر در هنر ایران- دانشگاه هنر- دانشگاه آزاد، نقش فرم در معماری – دانشکده عمران- دانشگاه آزاد، طرحهای نمادین هنر ایرانی- دانشکده هنرتهران- ۳ برنامه ، بازگشت پست مدرنیسم در تالار اندیشه و حوزه اسلامی ومعنویت گرایی در هنر مدرن در همین تالار داشته است.

این اسطوره شناس برجسته در سمینارهایی با عناوین  مدرنیته در هنر معاصر در موزه هنرهای معاصر، نقش کاریکاتور در هنر معاصر در دانشکده هنر دانشگاه جهاد، مدرنیسم و پسامدرنیم در کانون فیلم رشت  نیزفعالیت کرده است.

۱۱ نمایشگاه انفرادی و ۱۹ نمایشگاه جمعی در گالری های مختلف،از دیگر تلاش های به ثمر رسیده شاکری است.

این هنرمند پس از سال ها کار و تلاش در حوزه هنر،آموزش،تحقیق و تدریس، سرانجام صبح امروز روی در نقاب خاک کشید و جامعه هنری ایران را داغدار کرد.