به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) سومین مناظره سیاسی علیرضا زاکانی عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح طلب  با موضوع «اتفاقات ۸۸ و فساد اقتصادی» در مجتمع سرچشمه تهران (یادمان شهدای هفتم تیر) آغاز شد. جهت مشاهده کامل مناظره روی لینک های زیر کلیک کنید پارت ۱ […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) سومین مناظره سیاسی علیرضا زاکانی عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح طلب  با موضوع «اتفاقات ۸۸ و فساد اقتصادی» در مجتمع سرچشمه تهران (یادمان شهدای هفتم تیر) آغاز شد.

جهت مشاهده کامل مناظره روی لینک های زیر کلیک کنید

پارت ۱ مناظره

پارت۲مناظره

پارت۳مناظره

متن مذاکره به شرح زیر است: 


علیرضا زاکانی در ابتدای این مناظره با اشاره به دو مناظره گذشته خود با تاجزاده گفت: مناظره امروز با توجه به موضوعات انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی است. آمریکا امروز به جریان‌هایی در داخل امید بسته که من به آن‌ها مافیا می‌گویم. کسانی که دستاورد‌های امام عزیز را به باد می‌دهند.

وی تصریح کرد: چرا با تاجزاده مناظره کردم؟ چون احساس کردم نمایندگی این جریان را بر عهده دارد. به ذهنم رسید وقتی این جریان واکاوی شود، برای همه شفافیت ایجاد می‌شود.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: در مناظره اول تکیه او بر نتایج کمیته شورای عالی امنیت ملی بود که من اثبات کردم نتایج آن کمیته اشتباه بود؛ عرض کردم در سال ۷۸ ظلمی به همه دانشجو‌ها و مردم ایجاد شد و علتش این بود که قتل‌های زنجیره‌ای پنهان بماند.

زاکانی گفت: در مناظره دوم عرض کردم پروژه ۸۸ یک پروژه ده ساله است و نقش تاجزاده محوری است. همان جا عرض کردم امثال مک کین، سناتور آمریکایی در سال ۸۴ اعلام کرد ایران در مسیر انقلاب رنگی قرار گرفت و گفت: رنگ آینده آن‌ها سبز خواهد بود.

وی ادامه داد: آنچه که در سال ۸۸ اتفاق افتاد مشکلی بود که از زیاده‌خواهی، قدرت‌پرستی و عدم تمکین قانون ناشی شده بود. فتنه سال ۸۸ یک فتنه آمریکایی بود که همه امید غرب به این بود که پرونده ایران اسلامی را این فتنه تمام کند. آن فتنه آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و اخلاقی را به ما تحمیل کرد.

چه شده از اول انقلاب هر وقت آمریکا دچار مشکل می‌شود شما در داخل فعال می‌شوید؟ 

زاکانی گفت: سوال اصلی من در این مناظره از تاجزاده این است که چه شده از اول انقلاب هر وقت آمریکا دچار مشکل می‌شود شما در داخل فعال می‌شوید؟ در ادامه مسیر نفوذ، کاملا مشخص است؛ بیشترین دوستان تاجزاده در غرب و آمریکا هستند.

وی گفت: در پایان جنگ تاجزاده و دوستانشان هاشمی، خاتمی و موسوی مسیری را رفتند که امام تعبیر به جام زهر کرد. بعد از آن شما مسیر جدیدی می‌بینید به معنای پایان جنگ سخت و شروع جنگ نرم. حلقه کیان، مرکز تحقیقات استراتژیک در مسیر تخریب‌های آنان در جنگ نرم بود. بعد از آن الگوی غلط اقتصادی دولت هاشمی بود.

زاکانی با اشاره به هزینه‌ای که دولت هاشمی رفسنجانی برای خرید وسایل ضدشورش داد، گفت: اگر هوشیاری مقام معظم رهبری نبود، ایران وارد جنگ ناخواسته می‌شود. مسیر ادامه پیدا می‌کند هاشمی و روحانی و مهاجرانی و سایران که همه دوستان تاجزاده هستند، تلاش کردند قانون اساسی را عوض کنند و استدلال جدید ایجاد کنند که رهبری جلوی آنان ایستادند.

فلاحیان می‌گفت، نتایج انتخابات سال ۷۶ را ابطال کنیم، رهبری نگذاشتند

وی همچنین گفت: فلاحیان می‌گفت، نتایج انتخابات سال ۷۶ را ابطال کنیم، رهبری نگذاشتند. 

زاکانی گفت: از سال ۷۷ به بعد جنگ تمام‌عیار روانی ایجاد کردند، ارتزاق مشوش‌کنندگان از جریان تاجزاده و دوستانش بود. بعد از آن شاهد توسعه فساد فراگیر در دولت خاتمی بودیم مانند استات ا‌ویل و کرسنت. جریانی در کشور از ابتدای انقلاب تا به حال در مسیر اجرای قانون اساسی اخلال ایجاد می‌کند و به نظر من تاجزاده از افراد کلیدی این ماجرا است.

این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه به طرح موضوعاتی، چون فساد اقتصادی در دولت اصلاحات و تلاش مجلس ششم برای ارتباط با آمریکا پرداخت و گفت: شکاف بین ملت و ایجاد فتنه سال ۸۸ در ادامه شکاف بین ملت و حاکمیت ایجاد شد. بعد از آن دوستان تاجزاده درخواست تحریم مردم ایران را در خارج از کشور کردند. سفیر آمریکا در بحرین اعلام کرد پول و امکانات به این جریان می‌دهد. ما در سال ۸۹ قطعنامه ۱۵۲۹ را کمتر از یک سال و اندی پس از فتنه داشتیم.

انگشت اتهام به سمت دولت روحانی و دوستان تاجزاده است

وی افزود: سپس جنگ‌های نیابتی در منطقه شروع شد. توصیه می‌کردند به بشار اسد که راه را باز کند و با آن‌ها کنار بیاید.

زاکانی گفت: آمریکا هفت هزار میلیارد دلار در سوریه هزینه کرد. با این حال تاجزاده و دوستانش طرف آمریکا را گرفتند. سپس نفوذی‌های هسته‌ای و محیط‌زیستی مطرح شد. انگشت اتهام به سمت دولت روحانی و دوستان تاجزاده است.

وی اظهار کرد: مسیری که تاجزاده و دوستانش در اقتصاد دنبال می‌کنند تغیر مولفه‌های اقتصادی است. به جای اینکه مشکل اقتصادی مردم حل شود نوکیسه‌ها هستند که ثروت‌های بادآورده دارند و اسپانسر این جریان هستند. با این موضوع وارد خصوصی‌سازی شدند که بزرگ‌ترین جنایت در جمهوری اسلامی خصوصی‌سازی به تاراج بردن اموال است.

عمده چهره‌های شاخص کابینه موسوی در کابینه روحانی هستند

زاکانی گفت: دوستان تاجزاده از این جنس هستند، از جهانگیری، آخوندی و زندگنه یاد کنید. عمده چهره‌های شاخص کابینه موسوی در کابینه روحانی هستند. به جز شعار وزارتخانه اطلاعات امنیتی نیست، سایر وزارتخانه‌ها دست امنیتی‌ها است. مافیای پنهان مانع اقتصاد و معیشت مردم هستند. وقتی تاجزاده صحبت از انتخابات آزاد می‌کند، محصولش آقای نجفی است یا کسی دیگر؟

۲۰ روز دیگر سالروز واقعه کوی دانشگاه است و صدا و سیما دوباره همان حرف‌ها را می‌زند

مصطفی تاجزاده در ابتدای صحبت‌های خود گفت: از آقای زاکانی برای شرکت در این منظره تشکر می‌کنم و دعوت می‌کنم در آینده هم این موضوعات را ادامه دهیم. ایشان علت‌های شرکتشان در این مناظره را برشمردند، ولی توقع داشتم حرف‌های تازه‌ای زده شود.

وی با اشاره به مناظرات قبلی خود با زاکانی تاکید کرد: ما با بحث ۱۸ تیر شروع کردیم و ۲۰ سال از آن گذشته است و من از ایشان دو سوال پرسیدم. گفتم در شورای عالی امنیت همه گفتند نیروی انتظامی کار اشتباهی کرد. سوال من این است که آیا این نیرو کار درستی کرد؟

تاجزاده ادامه داد: پرسیدم که آیا کار لباس شخصی‌ها درست بود؟ هیچ نهادی نتوانسته اثبات کند که این توطئه قبلی نبوده است. این سه محور شورای عالی امنیت ملی بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: ادعای آقای نظری را بگویند درست است یا نه؟ آن فرمانده گفته است من با دستور وارد شده‌ام. ایشان به دستور چه کسی وارد شده است؟ ایشان گفتند که گفته‌اند اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم برخورد کنید. ۲۰ روز دیگر سالروز این واقعه است و صدا و سیما دوباره همان حرف‌ها را می‌زند.

چه کسی بالای سر قبر امامی نوشته شهید امامی؟

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: من دو سوال روشن دارم. همین الان چه کسی بالای سر قبر امامی نوشته شهید امامی؟ در همان حوادث آقای پیروز دوانی هم کشته شد و ما گفتیم این پرونده‌ها هم رسیدگی شود. چرا پرونده را بستید؟ اگر جنایت اصلاح‌طلبان رو می‌شد پس چرا بستید؟ بگذریم از اینکه قتل‌های زنجیره‌ای پرونده‌ای درازمدت بود که می‌گویند فتوا می‌گرفتند و افراد را می‌کشتند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: قطعنامه ۵۹۸ به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیان‌گذار انقلاب که روشن است. بگویید نه نبود یا به ضرر ما بود تا من بگویم.

تاجزاده تصریح کرد: می‌خواهم چند سند بخوانم که همه‌اش از جناح مقابل است تا روشن شود سال ۸۸ چه اتفاقی افتاد. چرا هیچ وقت به شکایت از دبیرشورای نگهبان رسیدگی نشد. چرا بعد از انتخابات تن به حکمیت ندادند؟

تلاش جناح رقیب را برای شکست احمدی‌نژاد تلاشی برای براندازی می‌دانند

وی بیان کرد: چرا وقتی که ما از سردار مشفق شکایت کردیم، کسی رسیدگی نکرد؟ چرا امروز برای اینکه ابعاد انتخابات سال ۸۸ مشخص شود، کمیته حقیقت‌یابی تشکیل نمی‌دهند؟ برخی زندانی شدند و حصر شدند که امیدوارم شکسته شود. چرا این کمیته را تشکیل نمی‌دهید که همه چیز مشخص شود؟ موسوی یک درخواست داشته و گفته متن مذاکرات من با رهبری را منتشر کنید.

تاجزاده ابراز داشت: اولین سند مربوط به سردار مشفق است. ایشان از چند وقت قبل از آن می‌گوید ستادی در ثارالله تشکیل دادند که در این کمیته گفته‌اند احمدی‌نژاد باید پیروز باشد. بقیه ستاد‌ها را ستاد دشمن نامیده بودند. از دید نظامی خودی و دشمن وجود دارد و برای این کار اخلال در امر اطلاع‌رسانی را انجام داده و گفتند این کار خدمت به کشور است و تلاش جناح رقیب را برای شکست احمدی‌نژاد تلاشی برای براندازی می‌دانند. این سند این موضوع را نشان می‌دهد.

می‌گویند ما رفتیم سیستم پیامک ستاد مهندس موسوی را از کار انداختیم

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: طبق این سند که سردار مشفق سخنران آن است معلوم می‌شود این دوستان نه فقط برای انتخابات ریاست‌جمهوری ستادی تشکیل دادند بلکه برای انتخابات مجلس هشتم هم رسما گفتند که مهندسی کردیم و تلاش خود را توضیح می‌دهند که ما رفتیم هر نامزد اصولگرایی که خواست در برابر احمدی‌نژاد ثبت‌نام کند را قانع کردیم که منصرف شود. می‌گویند ما رفتیم سیستم پیامک ستاد مهمندس موسوی را از کار انداختیم. ستادی که می‌دانستند کارش این بوده که در ستاد انتخابات چه می‌شود. آقای زاکانی بفرمایند آیا در این ۹ سال گامی برداشتند که این ستاد با چه سلسله مراتبی چنین برنامه‌ای برای انتخابات ۸۸ را شکل دادند که احمدی‌نژاد را پیروز کند.

بعضی از مسئولان ما منافق هستند

زاکانی در دور بعدی نوبت سخنرانی خود گفت: سردار نظری آماده است با شما مناظره کند. کاری ندارد که، شما با او مناظره کنید. احمد باطبی رفیق من است یا شما؟ الان کجاست، آمریکا. یونسی رفیق شماست یا ما؟ آقای دری نجف آبادی در خاطراتش می‌گوید معاون امنیت عضو ستاد آقاد خاتمی بوده است. من دارم اسم می‌آورم، بروید از خودتان بپرسید.

وی گفت: من نمی‌دانم حرف‌های رضا خاتمی باور کنیم یا محمد خاتمی که سوتش پخش شده که تقلب نشده است. مجید انصاری اعلام کرد تقلب نشده است. آن‌هایی که بیرون کشور اسم‌شان منافق است، محارب هستند. صراحتا می‌گویم بعضی از مسئولان ما منافق هستند. دروغ می‌گویند، حرف را وارونه می‌زنند. محمدرضا خاتمی خیلی هنر دارد مشکلش را با برادرش که می‌گوید تقلب نشده است، حل کند.

کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهیم

زاکانی گفت: پیشنهاد خوبی دادید، کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهیم. هرچه شد را به مردم می‌گوییم.

وی همچنین گفت: در مجلس ما کی گقتیم تقلب شده است، یک میاحثی مطرح شد در مجلس هفتم پیگیری کردیم و تمام شد.

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین گفت: نکته جدی این است که ایشان وزارت اطلاعات را از خودش جدا می‌کند. همه دولت وزارت اطلاعات است. کدام یک از اعضای دولت اطلاعاتی نیستند؟ البته وزیر اطلاعات نیست که این هم از عجایب دولت است.

سعید امامی را محکوم می‌کنم

زاکانی گفت: گزارش ۲۵ خرداد را ما در مجلس خواندیم، این حرفتان هم غلط است. من هرچه نگاه می‌کنم حرف درست نمی‌زنید.

این فعال سیاسی کفت: درباره قتل‌های زنجیره‌ای می‌گویید؟ آقای موسوی رفیق جینگ بنده است؟ درباره آقای موسوی صحبت کنید. من آقای سعید امامی را محکوم می‌کنم. تمام شد آقای تاجزاده!

وی با اشاره به اظهارات تاجزاده درباره جام زهر گفت: شش دلیل دارد پایان جنگ، عمده این دلایل توسط هاشمی، موسوی، نبوی و خاتمی گفته شد. آقای ولایتی بعد از قبول قطعنامه رفت مذاکره کرد. برگدید دهانتان را تازه کنید. دارید ملغمه‌ای به مردم می‌دهید.

نتیجه انتخابات آزاد شما می‌شود آقای نجفی

زاکانی همچنین گفت: ناظر به موضوع حکمیتی که گفتید کتاب فتنه تصلب خلاف صحبت شما را می‌گوید.

وی ادامه داد: هرچه می‌گویید با سند بگویید، امروز ماجرا تمام می‌شود. به نظرم درباره انتخابات آزاد دیگر صحبت نکنید. نتیجه انتخابات آزاد شما می‌شود آقای نجفی. 

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: برای چه مسیری را رفتید که مردم هشت ماه در آتش فتنه سوختند و مردم کشته شدند. بگوید چرا گفتید تقلب؟ چرا از قانون تمکین نکردید؟

نظری ۱۵ سال بعد گفته کسی گفته به دانشجویان تیراندازی کنید

تاجزاده پس از صحبت‌های زاکانی گفت: آقای سردار نظری دو اعتراف کرده و گفتم از ایشان بپرسید که می‌گوید من به دستور رفتم. اگر دروغ می‌گوید بگویید دروغگو است و اگر راست می‌گوید بگویید از چه کسی دستور گرفتی؟

وی خاطرنشان کرد: ایشان ۱۵ سال بعد گفته کسی گفته به دانشجویان تیراندازی کنید. آیا این ارزش بررسی ندارد؟ شما که می‌گویید من مدافع دانشجویان هستم آیا پیگیری کردید؟ نه تنها شما بلکه هیچکس به دنبال این موضوع نرفت.

دادگاه آقای خاتمی را پخش می‌کردید تا مشخص شود مستنداتش چیست؟

تاجزاده ادامه داد: سردار مشفق سرداری بودند که این قدرت را داشته که می‌توانسته پیامک را قطع کند. چند نفر می‌توانند در این مملکت پیامک را قطع کنند و افراد را دستگیر کنند؟

وی افزود: این‌ها اینقدر راحت به دیگران اتهام می‌زنند. حکم بازداشت ما را از مرتضوی گرفته و ما را بازداشت کردند. آقای محمدرضا خاتمی گفته تقلب شده برایش دادگاه گذاشتند و شما و دیگران گفتید در مجلس ششم تقلب شد و کسی با شما کاری نداشت. دادگاه آقای خاتمی را پخش می‌کردید تا مشخص شود مستنداتش چیست. پیشنهاد من برای آینده است. می‌خواهید تکلیف مشخص شود یا نه؟ اگر می‌خواهید مشخص شود. کمیته‌ای حقیقت یاب را برای انتخابات سال ۸۸ تشکیل دهید که همه ابعاد مشخص شود.

زاکانی در این لحظه گفت: کمیته‌ای حقیقت یاب تشکیل می‌دهیم برای از اول انقلاب تا الان و بیایید دست دهیم تا این کار را انجام دهیم.

تاجزاده گفت: ما در زبان فارسی می‌گوییم سنگ بزرگ نشانه نزدن است. ما درباره این هم موافقیم و جلسه پیش هم گفتم. اما درباره سال ۸۸ یک موضوع مشخص را پیش رو داریم.

ته فکر آقای زاکانی و دوستانش این است که پذیرفتن قطع‌نامه اشتباه بود

تاجزاده تصریح کرد: من حاضرم با آقای نظری مناظره کنم و قبلش به این دو سوال که مطرح کردم پاسخ دهد. من که با شخص شما نیامدم صحبت کنم، من با نماینده یک جریان آمده‌ام صحبت کنم. من هم به دفاع از جریان اینجا آمده‌ام. چیزی از مناظره بین دو نفر بیرون نمی‌آید. یکی از راه‌های شفافیت این است که بگویید یک کسی پشت بی‌سیم گفته اگر دانشجو مقاومت کرد، تیراندازی کنید. خب این چه کسی بوده است؟ این مشخص شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: برای ۷۸ و ۸۸ و قتل‌های زنجیره‌ای کمیته‌ای حقیقت‌یاب تشکیل دهیم تا همه چیز مشخص شود. این پیشنهاد خوبی است. ته فکر آقای زاکانی و دوستانش این است که پذیرفتن قطع‌نامه اشتباه بود و جنگ باید ادامه می‌یافت و به همین دلیل با موسوی و هاشمی دیگران دشمن‌اند. یکی از دلایلی که با این‌ها مشکل دارند همین است که می‌گویند هاشمی و موسوی و محسن رضایی در پذیرفتن این قطعنامه نقش داشتند.

نمی‌توانید بگویید این دولت اصلاحاتی نیست

زاکانی گفت: امام درباره قطعنامه بهترین تصمیم را گرفتند و من هیچ وقت به تصمیم ایشان شک نکردم. رهبری گفتند به احمدی‌نژاد گفتم اسم کسی را نگوید، چرا اسم آورد؟ شما ببین چه سر و سری بین مشایی و سید حسن آقا خمینی وجود دارد. شما باج می‌خواهید؟ ساختمان جنت آباد را که مشایی در آن ساکن بود را چه کسی به احمدی‌نژاد داد.

وی ادامه داد: تصمیمات این دولت پیر پدر مردم را درآورده، نمی‌توانید بگویید این دولت اصلاحاتی نیست، اکثریت کابینه اصلاح‌طلب هستند. آقای روحانی گفت: ارز در دولت احمدی‌نژاد شد ۳ هزار تومان شد و ما به دوران قاجار رفتیم، الان کجا هستیم؟ پارینه سنگی؟

زاکانی در ادامه از عقب‌ماندگی دولت از برنامه چشم انداز توسعه انتقاد کرد.

صفایی فراهانی و مرعشی را کنار گذاشتیم گفتیم زندان رفتند و از اول شمشیر را از رو می‌بندند

وی در ادامه در واکنش به اشاره چندباره زاکانی به ماجرای محمدعلی نجفی گفت: متاسفانه در جامعه دچار نظارت سه لایه شدیم. یک لایه نظارت شورای نگهبان است، یک لایه نهاد امنیتی است، یک لایه سوم را خود ما اصلاح‌طلبان اعمال کردیم و گفتیم دوستان زندان رفته کاندیدا نشوند. نتیجه‌اش شد شورای شهر تهران. بعد جلساتشان سه نفر به عنوان کاندید شهرداری تهران معرفی شدند، نجفی، صفایی فراهانی و مرعشی. همان اول صفایی فراهانی و مرعشی را کنار گذاشتیم گفتیم زندان رفتند و از اول شمشیر را از رو می‌بندند. گفتیم نجفی را انتخاب کنیم که در دولت هم بوده است و هم دهن‌کجی نکرده‌ایم و هم کار را پیش ببریم. تنها کسی که اعتراض داشت آقای کرباسچی بود. نه اینکه دلیل خاصی بگوید می‌گفت: صلاح نمی‌دانم. در ادامه هم آقای نجفی خطایی کرد و آن داستان ایجاد شد.

تاجزاده گفت: فلاحیان نامزد ریاست‌جمهوری بود پسرش یکی را کشت! آیا به روی خود آوردید؟ اما آقای نجفی گزینه ما برای ریاست‌جمهوری نبود. آقای نجفی در وزارت آموزش و پروش و شهرداری خدمت کرد. اگر واقعا طرفدار مردم هستید بگذارید این ملت آزاد به هرکس بخواهند رای بدهند. رادیو، تلوزیون و تریبون نماز جمعه و تریبون‌های رسمی که دست شماست.

نسبت به شورای نگهبان انتقاد داریم

زاکانی در ادامه گفت: شما مقابل ۱۳ میلیون رای مردم تمکین نمی‌کنید ما در مقابل ۳ هزار تا تمکین کردیم. شما جریان دانشجویی و مردمی را عنصر چندم حساب می‌کنید؟ آقای حجاریان گفتند دانشجو مصرف‌کننده است حداکثر تولیدکننده.

وی اظهار کرد: شورای نگهبان اشتباه می‌کند، باید با هر فاسدی برخورد کند. هرکسی فساد اخلاقی و امنیتی داشت را رد کند. هرکسی فساد سیاسی داشت و قانون‌شکن بود، فساد اخلاقی و مالی داشت را رد کند. ما نسبت به شورای نگهبان انتقاد داریم که مراعات نمی‌شود.

انتخابات آزاد می‌شود شوراها، دیگر لازم نیست کسی برای کسی خانوم بفرستد

زاکانی گفت: انتخابات آزاد می‌شود شوراها، دیگر لازم نیست کسی برای کسی خانوم بفرستد، خودشان برای خودشان خانوم می‌فرستند. مثل شورای بابل. من معتقد هستم شما درباره انتخابات آزاد هم صحبت کنید.

وی به تاجزاده گفت: رهبری رهبری کنید بزرگ نمی‌شوید، همه دنیا برای رهبری خم می‌شوند. رهبری دو نوع انتصاب دارد. رهبری معظم از تحقیق و تفحص دفاع کردند. شجاع پوریان و جبارزاده و دوستانشان صحن را روی سرشان گذاشتند تا ما خطا‌های قوه قضاییه را در صحن نخوانیم. پیشنهاد‌های شما بن سلمانی است. اگر دوست دارید ایران گاو شیرده باشد، ما دوست نداریم، سه هزار شهید دادیم ایران گاو شیرده نباشد. من می‌گویم انصاف داشته باشید خجالت بکشید از پدر و مادر این شهدا.

وقتی صحبت از انتخابات آزاد می‌کنیم در حد سوئیس نیست در حد عراق و افغانستان است

تاجزاده در بخش ششم صحبت‌های خود گفت: من از ملت ایران به خاطر افراد ناشایسته در نهاد‌های مختلف عذرخواهی می‌کنم. واژه‌ها مفاهیم خود را از دست داده است. عراق و افغانستان را ببینید. با حجاب و بی‌حجاب کاندیدا می‌شوند یا نه؟ وقتی ما صحبت از انتخابات آزاد می‌کنیم در حد سوئیس نیست در حد عراق و افغانستان است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: از همان دوم خرداد که انتخابات آزاد بحثش پیش آمد این حرف‌ها آغاز شد.

منِ دیکتاتور می‌گویم انتخابات آزاد شود

وی افزود: فرض کنیم که هیچ نظارتی نباشد. آیا این مردم بعد از چهل سال که توانسته قدرت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را سرنگون کنند حق دارند نماینده خود را خودشان انتخاب کنتد یا نه؟ ایشان به من می‌گویند دیکتاتور. منِ دیکتاتور می‌گویم انتخابات آزاد شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طب اظهار داشت: شما قبول ندارید که قطعنامه خوب است، چون می‌گویید جامعه باید همواره در تنش باشد. شما می‌گویید در تهدید خارجی می‌توانیم مردم را بسیج کنیم، اما در تهدید داخلی خیر.

خاتمی تنها دولتی است که دور دومش بهتر از دور اولش بود

وی تاکید کرد: آقای توکلی می‌گوید فساد سیستماتیک شده است. همزمان تعدادی ایرانی در خارج نامه جمع می‌کنند که نکند نخست وزیر ژاپن بیاید و مذاکره شکل بگیرد همان صدا از روزنامه کیهان هم می‌آید.

تاجزاده گفت: امروز شاخص فلاکت چهار برابر نرمال جهانی است! آقای شریعتمداری که می‌گوید ما باید در مبارزاتمان با آمریکا انتقام خون حمله هیروشیما را بگیریم. شما جلوی تحریم را بگیر.

وی افزود: آقای خاتمی تنها دولتی است که دور دومش بهتر از دور اولش بود. آمار فساد در زمان خاتمی کمترین میزان را داشت و نرخ رشدمان بیشتر و هم نرخ تورم کمتر بود، اما با وجود این اگر بخواهیم در منطقه کار کنیم، این رشد کافی نیست. بعد از چهل سال رقبای ما کجا بودند و ما کجا هستیم.

جریان شما بی آبرو است

زاکانی در واکنش به صحبت‌های تاجزاده گفت: با چسباندن خودتان به رهبری ابرودار نمی‌شوید، جریان شما بی آبرو است.

وی گفت: آقای هاشمی، روحانی، موسوی و خاتمی کشور سی سال دست شماهاست. شما‌ها نمی‌گذارید کشور آباد شود.

زاکانی به تاجزاده گفت: شما می‌خواستید قانون اساسی را تغییر دهید. به درد مردم برسید. لازم نیست کشور را با پول مردم اداره کنید.

بلد نیستید مذاکره کنید

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما زمان پهلوی هم مذاکره کردیم و آنجا هم کلاه گشادی به سرمان رفت. 

زاکانی ادامه داد: پرونده جیسون رضاییان سر ۴۰۰ هزار میلیارد دلار همزمان با برجام پیش برده شد. بلد نیستید مذاکره کنید. نتیجه مذاکرات را اعلام کنید. ۱۷۰۰ میلیون دلار پول به کشور آمد.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: بی کفایتی دولت احمدی‌نژاد شرایط کشور را خراب کرد، اما ضعف این دولت به پای تحریم است؟

وی خاطرنشان کرد: ۷۲ نماینده به رهبری نامه زدند که زنگنه نمی‌خواهد کار کند. با چین ببینید چه کردید. رهبری نماینده فرستادند.

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین گفت: طبق آمار و شرایطی که وجود دارد وضعیت کشور مناسب نیست، اما فرصت‌های طلایی داریم. ۱۶ هزار میلیارد تومان دارایی دولت است نیم درصد خود را تکان دهند شرایط کشور را درست کنند. اگر حال کار ندارید چرا ملت را معطل کردید؟ مذاکره کار کارشناس‌ها است. کارشناس‌ها می‌گفتند شل گرفتند. ملت ایران بدانید مذاکرات ایران تنها مذاکراتی است که صورتجلسه ندارد.

دولت دوم احمدی‌نژاد به شما نزدیک شد و فاسد شد

زاکانی در پایان گفت: ما موافق مذاکره با همه کشور‌ها هستیم الا رژیم صهیونیستی و آمریکا با این شرایط امروز.

وی یادآور شد: چند سال اول، دولت احمدی‌نژاد انقلابی بود. احمدی‌نژاد دولت اولش با دومش فرق می‌کرد. دومش به شما نزدیک شد، فاسد شد.

این فعال سیاسی اصولگرا به تاجزاده گفت: برجام را مجلس تصویب نکرد این اطلاعات را چه کسی به شما می‌دهد. شورای عالی امنیت ملی، رهبری و مجلس شرط دادند، انجام نشد. شورای نگهبان ۹ شرط ما را تصویب کرد.

بزرگ‌ترین مانع اجرای قانون تاجزاده و دوستانش هستند

زاکانی گفت: کاربری فوردو را عوض کردند، سیمان در قلب راکتور اراک ریختند. برجام با همه این شرایط قرار بود تحریم‌ها را بر دارد. شما از نتیجه برجام بگو. ایشان در این مناظره از پاسخ‌گویی فرار کرد.

وی اظهار کرد: کشور از دست شما‌ها در بیاید به یک فرصت تبدیل می‌شود. مردم سیاسیونی که نگاه سیاسی دارند را کنار می‌گذارند.

زاکانی گفت: امروز فقر، فساد و تبعیض اساس مشکلات کشور است و راه‌حلش اجرای قانون اساسی است بزرگ‌ترین مانعش هم تاجزاده و دوستانش هستند. کاسبان تحریم و ارعاب و ترس برای جنگ مردم را به وحشت می‌اندازند نه جنگی صورت می‌گیرد نه قابلیت جنگ وجود دارد.

باید تا جایی غنی‌سازی را ادامه دهیم که اجماع جهانی علیه ما شکل نگیرد

تاجزاده در پایان گفت: گفت: اگر نفت صفر بشود منطقه، به سمت جنگ نفتکش‌ها که مقدمه‌ای بر جنگ نظامی است می‌رود. ممکن است غنی‌سازی را افزایش دهیم، اما نباید اشتباه زمان احمدی‌نژاد را تکرار کنیم بلکه باید تا جایی غنی‌سازی را ادامه دهیم که اجماع جهانی علیه ما شکل نگیرد.

وی ادامه داد: شما گفتید مردم دارند متوجه می‌شد گند و آگاه می‌شوند حالا که مردم دارند آگاه می‌شوند و ما را نمی‌خواهند شما انتخابات را آزاد برگزار کنید تا در انتخابات آزاد نا را انتخاب نکنند. کار بدی که آقای احمدی نژاد کرد این بود که در آن مناظره نام افراد را برد و گفت: همه شما ریخته اید بر سر من. در نظر سنجی‌ها نشان داده می‌شد که انتخابات به دور دوم می‌رود.