سفیر اسبق انگلیس در تهران: باید برجام را حفظ کرد
سفیر اسبق انگلیس در تهران: باید برجام را حفظ کرد

دیپلمات پیشین انگلیس در تهران گفت که برجام کارایی داشته و عامل مهمی برای حفظ منافع بریتانیا در خاورمیانه است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، سفیر پیشین انگلیس در ایران گفت که انگلیس باید برای حفظ توافق هسته‌ای ایران، با شرکای اروپایی خود همکاری کند. «ریچارد دالتون» سفیر پیشین انگلیس در ایران خلال […]

دیپلمات پیشین انگلیس در تهران گفت که برجام کارایی داشته و عامل مهمی برای حفظ منافع بریتانیا در خاورمیانه است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، سفیر پیشین انگلیس در ایران گفت که انگلیس باید برای حفظ توافق هسته‌ای ایران، با شرکای اروپایی خود همکاری کند.

«ریچارد دالتون» سفیر پیشین انگلیس در ایران خلال سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶  در حاشیه برگزاری نشست انرژی خاورمیانه و شمال آفریقا در موسسه «چتم هاوس» طی مصاحبه با نشریه انگلیسی‌زبان  «نشنال»  چاپ امارات گفت که انگلیس باید به دنبال تقویت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران باشد، زیرا این کشور مسیر جدیدی را در صحنه بین‌المللی پس از برگزیت ایجاد می‌کند.

دالتون با اشاره به برجام، گفت: «این توافق بخشی از منافع امنیتی انگلیس است. برجام کارایی داشته و همچنان یک عامل اساسی برای حفظ اهداف ما در خاورمیانه است.»

سفیر پیشین انگلیس در ایران با اشاره به سخنان ایران مبنی بر مشارکت انگلیس با آمریکا در اعمال فشار حداکثری گفت: «چرخش ۱۸۰ درجه برای انگلیس بسیار دشوار است. ما چه چیزی را باید به دست بیاوریم؟»

دالتون در زمینه سخنان اخیر «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در انجام توافقی دیگر با ایران و خلاص شدن از برجام این گفته‌ها را «مبهم» و البته «بی ضرر» توصیف کرد و گفت واضح است که نخست وزیر انگلیس تشخیص داده در صورتی‌که واشنگتن قصد امتیاز دادن به ایران را داشته باشد، باید اعتبار لازم را برای هر توافق بالقوه را نیز فراهم کند.

نخست وزیر انگلیس در روزهای گذشته در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» از جایگزینی توافق هسته‌ای فروپاشیده با یک توافق جدید حمایت کرد و گفت جایگزینی این توافق با «توافق ترامپ» می‌تواند یک پیشرفت رو به جلو باشد.

  • منبع خبر : فارس