سد مخزنی سرنی به بهره برداری رسید
سد مخزنی سرنی به بهره برداری رسید

همزمان با میلاد حضرت فاطمه (ص) سد مخزنی سرنی در شهرستان میناب با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره برداری رسید. به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)به استان هرمزگان، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح سد سرنی و سامانه انتقال در شهرستان میناب در جمع خبرنگاران گفت: در هفدهمین هفته پویش هر […]

همزمان با میلاد حضرت فاطمه (ص) سد مخزنی سرنی در شهرستان میناب با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)به استان هرمزگان، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح سد سرنی و سامانه انتقال در شهرستان میناب در جمع خبرنگاران گفت: در هفدهمین هفته پویش هر هفته #الف ب ایران در استان هرمزگان پروژه بسیار مهم و تاثیرگذار سد مخزنی سرنی آن به بهره‌‌برداری خواهد رسید.

وی عنوان کرد: از مجموع ۲۲۷ طرح بزرگی در نیمه سال وعده کردیم ۱۵۷ پروژه افتتاح و وارد مدار بهره‌برداری شدند و ۷۰ پروژه دیگر در ۱۰ استان به بهره‌بردای خواهد رسید.

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو در استان هرمزگان علاوه بر پروژه‌های امروز، صد و ۴۴ پروژه آب، برق و فاضلاب را با سرمایه‌گذاری بالغ بر شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا دارد که به صورت متوسط از ۵۶ درصد پیشرفت برخوردار هستند که امیدوارم نیازهای این پروژه به موقع تدارک دیده شود تا مردم و صنایع در عرصه‌های مختلف در این استان بهره‌مند شوند.

وی با قدردانی از همدلی میان مسئولین استان هرمزگان، بیان داشت: در حال حاضر دغدغه ما که تامین آب شرب مردم استان هرمزگان بود برطرف شده است که امیدواریم تداوم این موضوع با کاهش هدررفت آب با کیفیت و مصرف صحیح تداوم داشته باشد.

وزیر نیرو اذعان کرد: جلساتی در وزارت نیرو برگزار خواهد شد تا بتوان از ظرفیت بخش خصوصی برای تاب آور کردن استان هرمزگان در راستای پایداری تامین آب و انرژی استفاده کرد.

اردکانیان تشریح کرد: تا ۱۴۰۰ حدود ۵۰ درصد ظرفیت نصب شده تولید برق در استان هرمزگان افزایش پیدا کند و امیدوارم عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک نیز به زودی آغاز شود.

وی عنوان کرد: در راستای اجرای این پروژه حدود ۵۵۰  نفر در کارگاه مشغول بودند که اغلب آن‌ها بومی استان هرمزگان بودند.

به گفته وزیر نیرو، طرح انتقال آب به تازیان و روستاهای شمال بندرعباس با جمعیت بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و مجموعاً امروز ۲۶۴ میلیارد تومان هزینه‌ای است که برای این طرح‌ها صورت گرفته است.

وزیر نیرو همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی براینکه آیا با اجرای این پروژه مشکل آب شرب شهرستان میناب برطرف می‌شود؟ پاسخ داد: قطعا همینطور است چراکه همواره دغدغه وزارت نیرو تامین آب شرب سالم و پایدار برای تمام مردم کشور است .

وی افزود: کشور به لحاط جغرافیایی از دو چین‌خوردگی عمده برخوردار است، بنابراین ما نمیتوانیم همه جمعیت کشور را به این سمت سوق دهیم لذا جمعیت باید در همه جا ساکن باشند و ما برای همه جمعیت کشورآب شرب سالم و پایدار فراهم کنیم.

اردکانیان تاکید کرد: هیچ نگرانی برای مردم میناب وجود ندارد چراکه آب این سد، آب شرب و سایر نیازهای معقول این شهر را تامین می کند.

وزیر نیرو در پاسخ به اینکه تدابیر وزارت نیرو برای جلوگیری از فرونشست زمین بر اثر حفر چاه های عمیق در این منطقه چیست گفت: متاسفانه استان هرمزگان سال‍‌های بسیار خشکی را تجربه کرده است بنابراین برای تامین اب شرب سالم ناگزیر به حفر چاه های عمیق در این منطقه بودیم.

اردکانیان همچنین با بیان اینکه حفر چاه های عمیق در این منطقه هیچگاه خارج از مناطق مجاز نبوده است، گفت : حفر چاه های عمیق در این منطقه  تنها برای مصارف اب شرب بوده در غیر این صورت برخورد میشود ؛ طرح جامع سازگاری با کم آبی استان هرمزگان که به تصویب کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور رسیده است و حتما همهی ابعاد این پروژه در جهت توسعه پیش خواهد رفت.

تأمین اعتبار سد سرنی از محل وام بانک توسعه اسلامی

همچنین بهروز مرادی”، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ،در خصوص ابعاد این پروژه گفت: این پروژه شامل احداث سد، سامانه انتقال آب و تصفیه‌خانه می‌باشد که ظرفیت ذخیره‌سازی آب در این سد، ۶۱ میلیون مترمکعب است که ۱۲ میلیون مترمکعب آن جهت تأمین آب شرب و چهار میلیون مترمکعب نیز برای تغذیه دشت‌ها و تعادل بخشی آب سفره‌های زیرزمینی در این منطقه و همچنین توسعه کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: خط انتقال این سد از نوع GRP به طول ۳۸ کیلومتر و قطر یک متر دارای ظرفیت انتقال یک مترمکعب بر ثانیه را دارد. همچنین تصفیه‌خانه این سد نیز با روند مناسب در حال احداث است و که طی سال آینده تکمیل خواهد شد.

مرادی با اشاره به منابع تامین مالی این پروژه افزود: تأمین اعتبار بخش‌های اصلی این پروژه شامل سد و سامانه انتقال و تصفیه‌خانه آن، از محل وام بانک توسعه اسلامی به مبلغ ۸۷ میلیون یورو می‌باشد که تاکنون ۴۷ میلیون یورو در این طرح هزینه شده است.

وی افزود: در طول اجرای این طرح در استان هرمزگان ۱۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۳ هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال بومی ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به بارندگی‌های سیل‌آسا در جنوب شرق کشور طی ماه گذشته، یادآور شد: سد سرنی طی بارندگی اخیر در جنوب شرق کشور، سیلاب مهیبی با دبی متوسط ۱۲۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کرد و توانست طی دو مرحله حدود ۴۵ میلیون مترمکعب آب را مهار کند که اگر این حجم آب مهار نمی‌شد به روستاهای پایین‌دست خسارات سنگینی وارد می‌شد.

گفتنی است سد سرنی در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث شده است که از قلل رشته‌کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می‌ریزد.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۶۰ متر، عرض تاج آن ۱۲ متر، ارتفاع از پی آن ۵۲ متر، طول سرریز ۱۷۰ متر، عرض سرریز ۴۳.۵ متر، عرض در پی ۲۸۰ متر، طول تونل انحراف ۲۷۵ متر و حجم بدنه سد بیش از ۱.۸ میلیون مترمکعب است و از دی‌ماه سال ۱۳۹۴ احداث آن آغاز شده است.