ساخت پیشرفته ترین توربین تولید برق در کشور
ساخت پیشرفته ترین توربین تولید برق در کشور

چندین و چندسال تلاش متخصصان داخلی در مجموعه مپنا بهترین بازده را بجای گذاشت و هم اکنون با ساخت قوی ترین و پرکاربردترین توربین تولید نیروی برقموسوم به توربین پیشرفته MGT40 ، ایران در صنعت نیروگاهی به خود کفایی کامل رسید. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  عباس علی آبادی، مدیرعامل گروه مپنا طی یک […]

چندین و چندسال تلاش متخصصان داخلی در مجموعه مپنا بهترین بازده را بجای گذاشت و هم اکنون با ساخت قوی ترین و پرکاربردترین توربین تولید نیروی برقموسوم به توربین پیشرفته MGT40 ، ایران در صنعت نیروگاهی به خود کفایی کامل رسید.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  عباس علی آبادی، مدیرعامل گروه مپنا طی یک نشستی مطبوعاتی از ساخت کامل مدرن ترین توربین نیروگاهی در مجموعه متبوع خود خبر داد و گفت: یکی از افتخار آمیز ترین روزهای صنعت نیروگاهی ایران  به بهانه تکمیل این توربین تولید نیروی الکتریکی رقم خورده است و هم اکنون به همت متخصصان داخلی می توان به روشنی اذعان داشت که ایران در این صنعت از صفر تا صد به خود کفایی رسیده است.

به گفته وی نخستین نیروگاه ۴۲ مگاوات گازی ساخت گروه مپنا، در تاریخ یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ در حومه شهر زاهدان با توان نامی به بهره برداری رسید و این نیروگاه که مجموعه ای از دستاوردهای ارزشمند و نوین از پروژه های تحقیق و توسعه گروه مپنا از جمله نخستین توربین گاز ساخت داخل در رده ۴۰ مگاوات، نخستين ژنراتور ۴۵ مگاوات و سامانه برق و کنترل پیشرفته بومی است. به طور کامل توسط متخصصان داخلی از شرکت های گروه مپنا طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است.

علی ابادی افزود: توربین پیشرفته MGT40 که به تمامی توسط متخصصان داخلی طراحی وساخته شده است در بدترین شرایط آب و هوایی مانند دمای بالا و گرد و غبار به سهولت می تواند حداکثر راندمان و بار الکتریکی را برای شبکه برق کشور مهیا سازد  واین در حالی است که به لحاظ کیفی و استاندردهای جهانی نه تنها از نمونه های خارجی چیزی کم ندارد بلکه حتی میتوان گفت از آنها سرویس  مطلوب تری  ارائه می دهد.

این مقام مسئول در شرکت گروه مپنا با بیان این که در قلب نیروگاه گازی ۴۲ مگاواتی مینا، نخستین واحد توربین جدید گازی پیشرفته گروه مینا به نام MGT40 جای گرفته است. پس از مطالعات و بررسی کلیه روش های موجود برای طراحی توربین بنای طراحی و ساخت تجهیزات این واحد در شهریور ۱۳۹۱ و طی پروژه مشترک معاونت پژوهش و فناوری گروه مپنا و واحدهای تحقیق و توسعه مستقر در شرکتهای مپنا پایه گذاری شد، گفت: با تعریف پروژه، فاز مطالعاتی آن بلافاصله آغاز و با توسعه دانش های فنی مورد نیاز، تجهیزات اولین واحد طراحی و ساخته شد. نیروگاه ۴۳ مگاواتی گازی مینا به گونه ای طراحی شده که علاوه بر استفاده از گاز طبیعی، قابلیت مصرف سوخت مایع را نیز دارد. از طرف دیگر این نیروگاه گازی به آسانی قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی را دارا بوده و در واحدهای تولید همزمان برق و حرارت (CHP) هم قابل کاربرد است. طراحی توربین پیشرفته MGT40 حاصل تلاش متخصصان شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) است که قابلیت هر دو کاربرد تولید برق و رانش مکانیکی را دارا است و به دلیل ضریب اطمینان بالای ۹۹ درصد، علاوه بر استفاده نیروگاهی، در صنایع نفت و گاز نیز محصول پر کاربردی خواهد بود. توان این توربین در شرایط ایزو ۴۲٫۲ مگاوات و راندمان آن بالای ۳۲ درصد است.

وی همچنین اضافه کرد:علاوه بر توربین، ژنراتور نیروگاه با ظرفیت ۴۵ مگاوات و سامانه پیشرفته برق و کنترل آن به صورت کامل و به ترتیب توسط متخصصان شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) و شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) طراحی، ساخته و به اجرا در آمده است.

علی آبادی در عین حال اظهار کرد: سایر تجهیزات جانبی توربین و ژنراتور نیز توسط متخصصان شرکت های گروه مپنا طراحی و ساخته شده است. مجری و نصب کننده اولین واحد از نیروگاه گازی ۴۲ مگاوات مپنا (نیروگاه ۴۲ مگاواتی زاهدان)، شرکت نصبانیرو از مجموعه شرکت های گروه مپنا و مدیریت پروژه بر عهده بخش برق شرکت مپنا بوده است همچنین راه اندازی واحد توسط شرکت بهره برداری و تعمیراتی مپنا (M&0) صورت گرفته است از مزایای این پروژه می توان به قابلیت سریع زمان ساخت، نصب و راه اندازی اشاره کرد. گرچه نیروگاه های مقیاس بزرگ، پاسخگوی نیاز تعداد انبوهتری از مشترکان برق هستند، اما ساخت، احداث و راه اندازی آنها فرایندی چندساله است، از این رو احداث نیروگاه مقیاس کوچک ۴۲ مگاواتی که از توان تأمین برق برای ۴۰ هزار مشترک در هر شبانه روز برخوردار است راهکاری مناسب جهت رفع سریع نیازهای برق است.

وی مدت زمان شروع عملیات احداث و راه اندازی نخستین واحد مجهز به این محصول تمام ایرانی را از زمان تحویل زمین تا مرحله سنکرون ۱۰ ماه اعلام کرد و گفت: برای واحدهای بعدی به طور حتم زمان راه اندازی به ۶ ماه تقلیل پیدا خواهد کرد.

مدیر عامل مپنا ادامه داد: توربین پیشرفته MGT40، علاوه بر آنکه محصول قابل اطمینانی برای صنعت برق کشور خواهد بود، به دلیل رعایت استانداردها و الزامات صنایع نفت و گاز، یکی از گزینه های مطلوب این صنایع جهت برآورده شدن نیازمندیهای برق و یوتیلیتی از قبیل تولید بخار نیز به شمار می رود.

مپنا در آمادگی کامل برای اجرای پروژه های “نوفلرینگ”

علی آبادی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص آمادگی گروه مپنا برای جمع آوری گازهای همراه که  در صنعت نفت و گاز به “نوفلرینگ” مشهور است نیز گفت: مجموعه مپنا با مذاکرات اولیه ای که با وزارت نفت داشته است اعلام کرده که برای جمع آوری گازهای همراه مشعل های مناطق نفت خیز جنوب و منطقه پارس جنوبی آمادگی کامل دارد و از آنجا که وزارت نفت نیز برای این کار اقداماتی را آغاز کرده است قرار است مجددا پیشنهادات مپنا را در این خصوص بشنود.

وی ادامه داد:در این خصوص  ما تابع سیاست های وزارت نفت هستیم و همانطور که می دانید گازهای همراه مشعل ها را می توان به طرق مختلف جمع آوری کرد و مورد استفاده قرار داد.

مدیرعامل مپنا اضافه کرد:یک راه این است که چنین گازهایی مجددا به چرخه پالایشی باز گردد که وزارت نفت این رویکرد را در دستور کار دارد و یک روش دیگر هم این است که از این گازها برای تولید نیروی برق استفاده کنیم که البته هردوراه هزینه هایی در پی دارد و ما سیاستمان بر این مبناست که روش دوم را مد نظر قرار دهیم.

وی افزود: اگر گازهای جمع آوری شده حجم قابل قبولی داشته باشد می تواند با ماشین های موجودی که در مپنا ساخته می شود به نیروی برق تبدیل شود و در چنین شرایطی لازم نیست برای مقادیر متفاوت گازهای مشعل ها ماشین های مخصوص طراحی شود.

علی آبادی در خاتمه اظهار کرد: پیشنهاد ما به وزارت نفت بر این است که درمنطقه عسلویه این گازها به طور یک جا تجمیع شود تا از ماحصل آن نیروگاه هایی راه اندازی شده و از صرف هزینه های بیشتر جلوگیری شود.