روابط جدید مالی با اروپا با تشکیل کانال تبادلاتی در فرانسه
روابط جدید مالی با اروپا با تشکیل کانال تبادلاتی در فرانسه

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) کشورهای اروپایی قصد دارندبرای سال آینده میلادی در فرانسه، با تشکیل یک کانال مالی و تبادلاتی با ایران، در مرحله نخست اقلام وکالاهای غیر تحریمی و در مرحله بعد غیر تحریمی را مورد مبادله قرار دهند و این درحالی است که این کشورها همواره با موانعی که از […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva) کشورهای اروپایی قصد دارندبرای سال آینده میلادی در فرانسه، با تشکیل یک کانال مالی و تبادلاتی با ایران، در مرحله نخست اقلام وکالاهای غیر تحریمی و در مرحله بعد غیر تحریمی را مورد مبادله قرار دهند و این درحالی است که این کشورها همواره با موانعی که از سوی آمریکا به وجود آمده است برخورد می کنند.

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت امروز در “همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت و انرژی” با بیان این که شعار این همایش یعنی”قشم سرزمین فرصت های طلایی”شعار جالبی است گفت:بی تردید در مورد تحریم ها ومعافیت هایش به سادگی نمی توان سخن گفت، چرا که صحبت در مورد این موضوع با ریسک هایی همراه است ونمی توان آن را کامل تلقی کرد.

وی اضافه کرد:پیش بینی و تحلیلی زمان حال و آینده بخشی از کار ماست و این درحالی است که همه ما منتظریم اروپا درخصوص برجام دست به کار شود چون تا کنون ما حرکت قابل اشاره ای از آنها ندیده ایم.

زمانی نیا ادامه داد:ثبات در تعادل استزاتژیک بین کشورها نیازمند اقداماتی است که انتظار می رود از سوی اروپا به انجام برسد و بر این اساس کشورهایی مانندروسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و هم‌چنین ژاپن، هند و برزیل نیز باید بتوانند در این میان نقش خود را به بهترین شکل ایفا کنند.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با تاکید بر این مبحث که همواره برای ما این پرسش وجود دارد که منابع ما چه زمانی تامین می‌شود، گفت:همه اروپایی ها هم می دانند که رفتار دونالد ترامپ با استانداردهای دیپلماتیک بین المللی سازگار نیست وشاید به همین دلیل است که بسیاری بر این باورند که جایگاه جهانی آمریکا در جهان در حال افول است

این مقام مسئول با بیان این که مشکل امروز آمریکا جمهوری اسلامی ایران است، گفت: البته پرداخت کننده این هزینه ما هستیم و بر همین اساس قرار است با تشکیل یک کانال تبادلاتی و مالی، روابط بانکی خود با اروپا را آغاز کنیم و در این میان، اروپایی ها هرکاری می کنند با مانعی برخورد می کنند که نشان از نفوذ عمیق آمریکا دارد.

زمانی نیا در ادامه اظهار کرد: در تمام ملاقات ها و مذاکرات خصوصی هم با اروپایی ها بر حفظ برجام تاکید شده است ومنافع استراتژیک کشورهای قاره سبز ایجاب می کند که به اصول برجام پایبند باشند.

وی همچنین گفت: مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند، در جریان است. این کانال در مرحله‌ی اول برای اقلام غیرتحریمی است و از اواسط سال ۲۰۱۹ توسعه یافته و اقلام تحریم‌ شده را هم شامل می‌شود.

این مقام مسئول همچنین گفت: بر اساس نظر برخی کارشناسان، تاسیس این کانال مالی و تبادلاتی در عین اینکه هنوز از سوی کشوری خاص مورد موافقت قرار نگرفته است اما ممکن است در فرانسه محقق شود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورها در انتظار تشکیل این کانال هستند بیان کرد:اطمینان پیدا کردن کشورهای مذکور از تشکیل این کانال مبادلاتی به دلیل مصون شدن آنها از برنامه های تحریمی امریکاست و بر همین پایه هم آنها به طور مرتب با ایران در مذاکره و تماسند.

معاون وزیر نفت در ادامه با اشاره به این‌که آمریکا به هشت مشتری نفت ایران معافیت داده است، گفت: اگر جان بولتون وزیر خزانه داری آمریکا قادر بود آن‌طور که دلش می‌خواهد رفتار کند، بدون توجه به قیمت بنزین در آمریکا معافیت نفتی را به هشت کشور نمی‌داد.

وی همچنین در این همایش که با همکاری شرکت های دولتی حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و با همت شرکت بهاران تدبیر کیش در سالن کوه نور هتل پارسیان اوین برگزار شدگفت: رفتار بولتون برای ما کاملا آشناست و ما سی سال است که به رفتار غیر دیپلماتیک او عادت داریم و می دانیم که وی نزد همه سفرا و مقامات شخصیت منفوری است.

زمانی نیا در عین حال تاکید کرد که استزاتژی های نفتی کشور ما باعث این معافیت شد و امریکایی ها طوری القا کردند که گویی چنین معافیتی توسط آنها انجام شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به این که بنزین در آمریکا یک فرآورده استراتژیک است و هرگونه افزایش قیمتی در آن با واکنش عموم مردم روبرو می شود گفت:در حال حاضر بین ایران و آمریکا یک جنگ تمام عیار اطلاعاتی و روانی درگرفته است و آنها هم مانند ما هرگز در رسانه ها از رویکردهای خود به روشنی صحبت نمی کنند چون هر اطلاعاتی که ما بدهیم، آن‌ها استفاده می‌کنند و هر اطلاعاتی که آن‌ها بدهند، ما استفاده می‌کنیم و اینکه این موضوع تا کی ادامه پیدا خواهد کردبستگی تغییرات ماهوی روابط بین المللی دارد.