را ه اندازی ۱۴ واحد بزرگ تولید گاز در میدان گازی پارس جنوبی فرصت های توسعه ای در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد را تسهیل کرده و بر این اساس شورای عالی مناطق ازاد و اقتصادی کشور نیز از این فرصت مغتنم سود خواهد جست وبر این اساس می توان گفت […]

را ه اندازی ۱۴ واحد بزرگ تولید گاز در میدان گازی پارس جنوبی فرصت های توسعه ای در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد را تسهیل کرده و بر این اساس شورای عالی مناطق ازاد و اقتصادی کشور نیز از این فرصت مغتنم سود خواهد جست وبر این اساس می توان گفت که توسعه صنایع مرتبط با نفت وگاز وپتروشیمی در مناطق آزاد به سرعت ادامه دارد.

به گزارش  پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مشاور رییس جمهور ظهر امروز در حاشیه دیدار با خبرنگاران با اشاره به موضوع توسعه بخشی  صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد  در پاسخ به پرسش  خبرنگار ما در خصوص این که دولت در مناطق ازاد برای صنایع پتروشیمی چه رویکردی را در پیش گرفته است گفت: با راه اندازی بخش عظیمی از واحدهای مستقر در میدان گازی پارس جنوبی  و تولید گاز، صنایع پتروشیمی و بخش های مرتبط در مناطق آزاد، توسعه این صنایع بطور جدی از سوی شورایعالی مناطق ازاد پیکیری خواخد شد.

وی ادامه داد:اجرای پروژه های ارزش آفرین در حوزه نفت گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد با جدیت  پیگیری می شود و در این میان طرح های مذکور در مناطق آزاد قشم وچابهار با کمک سرمایه گذاران داخلی و خارجی عملیاتی خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به این که نفت پایه بودن اقتصاد امروز ایران ایجاب می کند که طرح های صنعت نفت ،گازوپتروشیمی به بهترین شکل به اجرا برسد گفت :درمناطق آزاد که استعدادها و ظرفیت های بالا برای صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهیاست این رویکرد وجود دارد که صنایع مذکور رشد و توسعه یابند .
بانک با اشاره به احداث ۲ خط لوله ۳۰ و۲۷ میلیون متر مکعبی انتقال گاز قشم و چابهار که در راستای توسعه صنایع پتروشیمی در این مناطق اجرایی می‌شود گفت :در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیزنسبت به فعالیت در این مناطق علاقه نشان داده اند و صنایع پتروشیمی به مدد وجود گاز تولیدی میدان گازی پارس جنوبی در مناطق آزاد توسعه خواهند یافت.

او همچنین تاکید کرد: وجود منابع گسترده انرژی فسیلی در ایران امکان بی نظیری برای کشورایجاد کرده است که قادر خواهد بود تحولات قابل توجهی در توسعه مناطق آزاد ایجاد کند و وزارت نفت نیز در این زمینه همکاری‌های مطلوبی را با شورای عالی مناطق آزاد آغاز کرده است.

وی در خصوص واردات کالا به مناطق آزادنیز گفت:مطابق قانون گمرک واردات کالا در مناطق آزاد نیاز به ثبت سفارش ندارد، اما طی سال گذشته به دلیل شرایط خاص ارزی کشور قرار بر این شد واردات کالا در مناطق  آزاد همرابه با ثبت سفارش باشد که همین امر برخی محدودیت ها را در این حوزه ایجاد کرد.

مشاور رییس جمهور همچنین اظهار کرد:مکاتبات فراوان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با دولت بیانگر این است که محدودیت های موجود حتی المقدور رفع شود که البته این موضوع ازشرایط ارزی فعلی کشور متاثر شده است اما می توان گفت این مشکلات به شکلی مطلوب رو به پایان است.