تهرانی ها ۳۴۸ میلیارد تومان بدهی برقی دارند
تهرانی ها ۳۴۸ میلیارد تومان بدهی برقی دارند

مشترکان تهرانی برق ۳۴۸میلیارد تومان بدهی دارند و این در حالی است که استان تهران که تا پایان سال ۹۷حدود دومیلیون وسیصد وشش هزار مشترک برقی داشت هم اکنون طبق آخرین برآوردها عدد دومیلیون وسیصد و بیست هزار مشترک را به خود اختصاص داده است و قابل اشاره است  که از این تعداد مشترک ۷۸درصد […]

مشترکان تهرانی برق ۳۴۸میلیارد تومان بدهی دارند و این در حالی است که استان تهران که تا پایان سال ۹۷حدود دومیلیون وسیصد وشش هزار مشترک برقی داشت هم اکنون طبق آخرین برآوردها عدد دومیلیون وسیصد و بیست هزار مشترک را به خود اختصاص داده است و قابل اشاره است  که از این تعداد مشترک ۷۸درصد مشترکان خانگی ۳۰ درصد انرژی برقی را مصرف می کنند  وسهم نیم درصدی مشترکان کشاورزی با ۱۴ درصد مصرف و یک و نیم درصد مشترک در حوزه های صنعتی سهی ۳۵ درصدی را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)حاجی رضا تیموری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران ، عصر امروز در حاشیه همایش سالیانه خدمات مشترکین برق با ارائه آمار فوق اظهار داشت:سایر مشترکان برق استان تهران ۲۰ درصد هستند که ۲۱ درصد مصرف انرژی الکتریکی را به خود اختصاص داده اند .

وی در خصوص طلب های این شرکت از مشترکان نیز گفت:شرکت توزیع نیروی برق استان تهران هم اکنون ۳۴۸ میلیارد تومان طلب دارد که سهم بدهکاران بخش خانگی۵۹ میلیارد تومان ، صنعتگران ۴۴ میلیارد تومان ، بخش کشاورزی با احتساب طلب از شرکت های آب و آبفا۱۰۳ میلیارد تومان ، سازمان ها و ادارات ۷۰ میلیارد تومان، شرکت های تجاری و غیر دولتی ۵۷ میلیارد تومان وسایر تعرفه های آزاد نیز ۱۲ میلیارد تومان است.

تیموری با بیان این که این شرکت به شکل درآمد-هزینه ای اداره می شود تاکید کرد : البته مشترکان خوش حساب نیز وجود دارند که باید از آنها قدردانی کرد اما باید دانست که تازمانی که نحوه اداره شرکت های توزیع برق به اتکا درآمدهایی است که ازمشترکان دریافت می کند هرگونه خللی در دریافت طلب ها می تواند توزیع برق استان تهران را باچالش مواجه سازد.

وی همچنین در خصوص  وضعیت تعرفه ای مشترکین پرمصرف نیز اظهار داشت:این مشترکان از آغاز خرداد ماه در قبوض خود افزایش تعرفه ای ۱۶ درصدی را مشاهده خواهند کرد  و این در حالی عملیاتی می شود که از اردیبهشت ماه گذشته هشدارها و اطلاع رسانی های لازم به آنها داده شده است.

تیموری افزود: مشترکینی که بیش از ۳۰۰ کیلووات ساعت مصرف برق آنها باشد این ۱۶ درصد رشد تعرفه شامل حال آنها خواهد شد. شرکت توزیع برق استان تهران به ۵٫۵ میلیون نفر جمعیت شهرهای استان تهران خدمات ارائه می‌کند بنابراین چیزی حدود ۸٫۳ درصد مشترکین خانگی شهرهای استان تهران که حدود ۱۴۹ هزار و ۷۵۱ نفر را شامل می‌‌شود پرمصرف هستند.

وی گفت: اگر مشترکین پرمصرف به ازای هر مشترک نیم کیلووات کاهش مصرف برق داشته باشند می‌توان ۷۵ مگاوات صرفه‌جویی را به دست آورند.

مدیر عامل شرکت توزیه نیروی برق استان تهران همچنین تاکید کرد: هدف این شرکت درآمد زایی صرف نیست و تلاش دارد فرهنگ استفاده صحیح و الگوی درست مصرف را با مشترکان پرمصرف به اشتراک بگذارد.

حذف قبوض کاغذی عملیاتی می شود

تیموری همچنین در مورد طرح حذف قبوض کاغذی مشترکان برقی استان تهران نیز اظهار کرد: قبض‌های کاغذی برق در راستای توسعه دولت الکترونیک، ارائه خدمات غیرحضوری، ارتباط دوسویه با مشترکان، ارتقای سطح خدمات و رفاه مشترکان و همچنین صرفه جویی اقتصادی به زودی حذف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قبض برق در شهرهای تابعه استان تهران در هر دوره ۲ ماهه صادر می‌شود، افزود: حذف قبوض کاغذی باعث صرفه جویی ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی می‌شود.

تیموری اضافه کرد: شرکت توزیع نیروی برق استان تهران از ابتدای مهر ماه سال جاری قبوض کاغذی را به طور کامل حذف و بجای آن مشترکان اطلاعات قبوض خود را از طریق پیام کوتاه دریافت خواهند کرد، تاکنون شماره تلفن ۳۵ درصد مشترکان تهرانی در سامانه شرکت توزیع برق استان ثبت شده است.

وی تصریح کرد: مشترکان تهرانی می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی شرکت در اینترنت، استفاده از نرم افزار خدمات غیرحضوری و استفاده از سامانه پیامکی به شماره ۵۰۰۰۴۰۱۲۱ پیام خود را ارسال کنند.

تیموری با بیان اینکه هم اکنون ۱۸ هزار و ۶۵۰ کنتور هوشمند برای مشترکان استان تهران نصب شده است، افزود: این کنتورها قابلیت قرائت و قطع و وصل شدن برق را از راه دور دارند، با استفاده از کنتورهای هوشمند نیازی به مراجعه حضور به خانه‌های مشترکان نیست.

 اداری ها در صرفه جویی موفق عمل نکردند

بنا به این گزارش تیموری همچنین درخصوص صرفه جویی ادارات  نیز اظهار داشت: متاسفانه نهادها و ادارات دولتی در زمینه اصلاح الکوی مصرف برق درست عمل نکردند و از آنجا که بر اساس ابلاغیه دولت این ادارات می بایست ۱۰ درصد از مصرف خود را کاهش می دادند در این زمینه موفق عمل نکردندکه اگر از ۵۰۰ کیلو وات ساعتی که مصرف آنهاست تنها۱۰ درصد صرفه جویی به عمل می آمد رقم اصلاحی به ۵۰ میلیون کیلو وات ساعت می رسید.

وی افزود: این مشترکان بر اساس ابلاغیه دولت مبنی بر استفاده از انرژی های تجدید پذیر نیز بطور جدی وارد کار نشدند تا به بیست درصد کاهش مصرف برق که برای آنها تعیین شده بود دست یابند.

کنترل مصرف برق به مدد هدفمندی یارنه ها

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران در مورد شکل خاموشی ها در این استان نیز گفت: به طور کلی خاموشی ها بر سه محور تعمیر واصلاح شبکه ها،خاموشی های ناخواسته بر اساس حوادث و کمبود تولید نیروگاهی به وقوع می پیوندد و بیشترین تلاش به عمل می آید تا هرگونه خاموشی بخصوص دربخش کمبود تولید برق بوقوع نپیوندد.

 مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران افزود: این موضوع مشروط بر این است که مشترکان مصرف خود را منطقی کنند پس چنانچه مشترکان در مصرف انرژی در زمان‌های اوج مصرف که در روز از ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر و شب‌ها از ساعت ۷ تا ۱۱ رخ می‌دهد مدیریت نداشته باشد مثل اتفاقاتی که در روز ۱۸ خرداد ماه جاری افتاد و مصرف استان تهران نسبت به مصرف مشابه آن در سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافت پیک بار استان به یکباره از ۲۲۰۰ مگاوات به ۲۶۰۰ مگاوات افزایش یافت.

وی افزود: مطمئناً تأمین این میزان افزایش با مشکل مواجه خواهد شد پس اگر مشترکان رعایت نکنند وقوع خاموشی برق متحمل خواهد بود.

به گفته تیموری، در سال ابتدای اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ مصرف برق به شکل قابل قبول از سوی مردم رعایت شد به طوری که نه تنها افزایش برق نداشتیم بلکه در آن سال مصرف برق از سال قبل هم کمتر شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در خصوص اینکه آیا مشترکان از مولدهای اضطراری استفاده می‌کنند، گفت: مراکز حساس، حیاتی و مشترکان دیماندی (پرمصرف) باید مجهز به ژنراتور اضطراری باشند که اگر برق به هر دلیلی قطع شد در خدمات آنها خللی رخ ندهد.

تیموری افزود: سرمایه‌گذارانی که در حوزه تولید پراکنده سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مشترکانی که ژنراتور انفرادی دارند اگر بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین ما و آنها منعقد شده عمل کنند حداقل به میزان صد مگاوات ظرفیت قدرت تولید دارند و می‌توانند ۴ درصد بار شبکه برق استان تهران را تأمین کنند.

بسته های تشویقی برای مشترکان کشاورزی وصنعتی

وی درپاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا مشترکان کشاورزی و صنعتی از طرح‌های تشویقی وزارت نیرو استفاده می‌کنند نیز گفت: با مشترکان واقع در شهرک‌های استان، کشاورزان و جایگاه‌های CNG و تعدادی از مشترکان دیماندی تفاهم‌نامه مبادله شده است پس چنانچه این مشترکان به تعهدات خود عمل کنند از بسته‌های تشویقی استفاده خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: اگر صنایع بار مصرفی خود را کنترل کنند و مصرف خود را از دو روز در وسط هفته در ساعت پیک بار به روزهای پنج‌شنبه و جمعه منتقل کنند از این بسته‌های تشویقی استفاده خواهند کرد.

به گفته وی، کشاورزان در ۴ ساعت پیک بار اگر برق چاه آب خود را خاموش کنند مصرف ۲۰ ساعت بعدی آنها رایگان خواهد بود.

احتمال قطع برق در تابستان امسال وجود دارد

به گفته این مقام مسئول چنانچه مشترکان در مصرف برق خود صرفه جویی های لازم را به عمل نیائرند احتمال قطع جریان برق حیت تابستان امسال و در بازه پیک مصرف وجود دارد.

تیموری با بیان اینکه امسال تمام برنامه ریزی ها و اقدامات فنی و فرهنگی مورد نیاز صورت گرفته تا خاموشی بی برنامه و ناشی از کمبود تولید را نداشته باشیم، اظهار داشت: این امر مشروط به مصرف منطقی مشترکان تهرانی صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: چنانچه مشترکان تهرانی مصرف برق خود را در زمان‌های پیک که در روز از ساعت ۱۲ تا چهار بعد از ظهر و شب‌ها از ساعت ۱۹ تا ۲۳ است، مدیریت کنند از بسته‌های تشویفی اداره برق بهره مند خواهند شد.

تیموری عنوان کرد: شرکت توزیع نیروی برق استان تهران با مشترکان واقع در شهرک‌های صنعتی استان، کشاورزان، جایگاه‌های سی ان جی ( CNG) و تعدادی از مشترکان خانگی تفاهم نامه مبادله کرده که چنانچه به تعهدات خود عمل کنند از بسته‌های تشویقی استفاده خواهند کرد.

وی یاد آور شد: اگر صنایع بار مصرفی خود راجابجا کنند، یعنی مصرف خود را در ۲ روز وسط هفته در ساعت پیک بار به روزهای پنجشنبه و جمعه منتقل کنند و کشاورزان در چهار ساعت پیک بار، برق چاه آب خود را خاموش کنند، مصرف ۲۰ ساعت بعدی رایگان خواهد بود.

تیموری ادامه داد: جایگاه‌های گاز سی ان جی ( CNG) اگر ۲ ساعت در پیک بار همکاری کنند، جمعاً ۱۷۰ مگاوات صرفه جوئی خواهد شد، این یعنی ۶ درصد پیک بار استان کاهش خواهد یافت.

تلفات برقی همچنان زیاد است

وی تاکید کرد:اگر روند کاهش تلفات برق در ده ساله گذشته را مرور کنیم مشاهده می کنیم که رقم تلفات برقی از عدد ۳۳ درصد به ۱۴٫۸درصد رسیده است که ما همچنان معتقدیم این رقم نیز باید بطور اساسی کاهش داشته باشد.

وی وجود استفاده های غیر مجاز از شبکه برق استان را نیز یکی از چالش های شرکت های توزیع عنوان کرد و گفت:این استفاده غیر قانونی موجب شده است که از مهرماه سال ۹۶ تاکنون بیش از ۵۱هزار انشعاب غیر دائم بوجود بیاید که ۷۰ درصد این انشعابات غیر مجاز است.

توقع غیر منطقی تامین برق از شرکت های توزیع در شهرک های صنعتی

تیموری همچنین با بیان این که متاسفانه همه از شرکت توزع برق استان توقع تامیت برق دارند گفت: در شهرک های صنعتی نه تنها امکان واگذاری انشعاب وجود ندارد بلکه بیش از ظرفیت پست های حاضر ، انشعاب انجام شده است که این نیز بوجودآورنده مشکلات شرکت توزیع است و باید توجه داشت که بر اساس قانون نیز چنین وظیفه ای به عهده توزیع کنندگان برق نیست.

وی در پایان تصریح کرد که در سال های گذشته زیر ساخت های لازم برای تامین نیازهای شهرک های صنعتی به درستی به انجام نرسیده است  و بر اساس ماده ۸۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت در سال ۹۳ و همچنین ماده ۵۴ قانون احکام دائمی برنامه توسعه استان در سال ۹۵تکلیف نیازهای برقی شهرک های صنعتی مشخص است و این توقع که شرکت های توزیع باید به هر نحوی برق مورد نیاز شهرک های صنعتی را تامین کنند منطقی نیست.