تعمیر اساسی نیروگاه سد امیر کبیر بعد از ۵۰ سال توسط متخصصان داخلی
تعمیر اساسی نیروگاه سد امیر کبیر بعد از ۵۰ سال توسط متخصصان داخلی

نیروگاه سدقدیمی امیرکبیر(کرج ) در آستانه ۵۰ سالگی تعمیرات اساسی واحد ۴۵ مگاواتی یکم خود را با تکیه بر توان و تجهیزات داخلی بطور کامل با موفقیت انجام داد و اینک واحد دوم این سد نیز برای اورهال کامل آماده می شود. به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)،ارسلان پیر عباسی مدیر طرح تعمیرات اساسی واحد […]

نیروگاه سدقدیمی امیرکبیر(کرج ) در آستانه ۵۰ سالگی تعمیرات اساسی واحد ۴۵ مگاواتی یکم خود را با تکیه بر توان و تجهیزات داخلی بطور کامل با موفقیت انجام داد و اینک واحد دوم این سد نیز برای اورهال کامل آماده می شود.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)،ارسلان پیر عباسی مدیر طرح تعمیرات اساسی واحد یکم نیروگاه سد امیرکبیر(کرج) پیش از ظهر روز گذشته در جمع خبرنگاران با علام خبر فوق گفت:تعمیرات اساسی این سد قدیمی ایران از روز ۲۲ مهرماه سال ۹۷ در دستور کار قرار گرفت .پس از آنکه در روز ۱۹ اردیبهشت امسال نتایج اولیه پیش راه اندازی خود را نشان داد به طور رسمی در ۲۲ اردیبهشت امسال مجددا وارد مدار شد.

وی افزود:به طور کلی در اورهال های مشابه بازه ای ۱۰۰۰ ساعتی برای چنین نیروگاه هایی درنظر گرفته می شود و این درحالی است که تا این زمان ۸۰۰ ساعت از کار مجدد واحد یک این نیروگاه با موفقیت سپری شده و می توان گفت این اورهال به شکل صحیح و استاندارد پاسخگویی تولید برای تامین برق پیک شبکه را داشته است.

این مقام مسئول با تاکید بر این که تست های لازم بعد از این اورهال تاکنون نتایج کاملا مثبتی داشته است گفت:تجهیزات و قطعات مورد نیاز در تعمیرات اساسی واحد یکم نیروگاه سد کرج به طور کامل توسط متخصصان داخلی تا مین شده است و از تجهیزات و یا متخصصان کشورهایی مانند آمریکا، اسکاتلند، ژاپن  وفرانسه برای این اورهال استفاده نشده است.

پیرعباسی با بیان این‌که برای اورهال این واحد نیروگاهی بیش از یک میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: اگر قرار بود این عملیات توسط شرکت‌های خارجی انجام شود هزینه مذکور فقط برابری می‌کرد با حضور دو سوپروایزر خارجی.

وی با بیان این‌که واحد مذکور در هفت ماه اورهال شد، گفت: این واحد تا ۲۰ سال آینده پاسخگو است. البته باز هم بستگی به کارکرد دارد.

مدیر طرح تعمیرات اساسی واحد یکم نیروگاه سد کرج همچنین تاکید کرد:هم اکنون واحد دوم این نیروگاه نیز برای تعمیرات اساسی در دستور کار قرار گرفته است.

بنا به این گزارش سید جمال گل سرخی ناظر بهره برداری این نیروگاه نیز به خبرنگاران گفت:در طراحی اولیه بهترین محل احداث سد که به لحاظ ویژگی های جغرافیایی امکان احداث چنین سدی را دهه ۴۰ شمسی مهیا میکرد همین محل فعلی است و این سد برای تغذیه نیازهای آب شرب و کشاورزی اراضی نزدیک تهران ساخته شد.

وی همچنین گفت: سد کرج حجمی ۲۰۵ میلیون متر مکعبی دارد و ارتفاع آن با احتساب ۱۷ متر در پی۱۶۳متراز رودخانه محاسبه شده  وبر این اساس دو دریچه از سه دریچه آن نیز قابلیت استفاده دارد.

این مقام مسئول با بیان این که  ارتفاع آب از سطح دریا در این سد ۱۷۶۵.۳۰ است، گفت: در حال حاضر ۱۷۶۵.۲۵ آن در سد وجود دارد.

گفتنی است این نیروگاه دارای دو واحد ۴۵ مگاواتی جمعا با توان تولید ۹۰ مگاوات نیروی الکتریکی است و بیش از ۵۰ سال است که بخشی ار برق مورد نیاز کشور را تامین می کند.