تسهیلات شما طبق آئین‌نامه کلان بوده است
تسهیلات شما طبق آئین‌نامه کلان بوده است

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  به نقل از موج  ، دقایقی پیش، چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام محمد هادی رضوی و دیگر متهمان بانک سرمایه صبح امروز (۵ خرداد) در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد. در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با اشاره […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)  به نقل از موج  ، دقایقی پیش، چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام محمد هادی رضوی و دیگر متهمان بانک سرمایه صبح امروز (۵ خرداد) در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.

در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در جلسه هفته گذشته گفت: در جلسه قبلی ادعاهایی در رابطه با بانک مرکزی در بحث کلان و وامده بودن تسهیلات و همچنین گزارش‌های ارائه‌شده در پرونده و انطباق آنها با قوانین مطرح شد به همین منظور از نمایندگان بانک مرکزی خواستیم با حضور در دادگاه توضیحاتی ارائه دهند.

امیر مظلوم شاهی نماینده بانک مرکزی با حضور در جایگاه گفت: پاسخی را خطاب بازرسی کل کشور تهیه کردیم که همین را هم به دادگاه ارائه می‌دهم.

وی با اشاره به آئین‌نامه تسهیلات و تعهدات کلان گفت: تسهیلات و تعهدات کلان طبق این آئین‌نامه یعنی میزان مجموعه تعهدات اعطایی باید ۱۰ درصد سرمایه پایه یک مؤسسه باشد در رابطه با بانک سرمایه در سال ۹۲ سرمایه این بانک ۵۰۰۰ و ۹۴۶ میلیارد بوده که ۱۰ درصد آن عددی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شده است در گزارش به سازمان بازرسی کل کشور هم عدد هزار و ۷۵ میلیارد به عنوان تسهیلات مطرح شده است.

وی افزود: در بخش دیگری از گزارش بحث ۲۰ درصد سرمایه پایه مطرح است به طوری که حداکثر مجموعه تسهیلات به واحد ذی‌نفع نباید از ۲۰ درصد سرمایه پایه تجاوز یابد در این رابطه تخلف بانک مطرح نیست بانک از ۲۰ درصد تخلف نکرده است اما تسهیلات کلان بوده است.

نماینده بانک مرکزی ادامه داد: اگر موضوع کیفرخواست تسهیلات کلان است باید بگویم طبق این آئین‌نامه تسهیلات کلان محرز است چرا که بیش از ۵۹ میلیارد تومان به وفق آئین‌نامه کلان محسوب می‌شود.

این مطلع ادامه داد: بانک ۲۰ درصد ذینفع واحد را رد نکرده است از حوزه پرداخت اعطای سقف موضوع ۲۰ درصد مشمول هیئت مدیره بانک می‌شود.

وی خطاب به هادی رضوی گفت: تسهیلات شما طبق آئین‌نامه کلان بوده است و این موضوع حسب به بند ۸ آئین نامه تعهدات و تسهیلات کلان محرز است.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم احسان دلاویز خواست در جایگاه حضور یافته و به دفاع از خود بپردازد.

قاضی در رابطه با اتهامات این متهم گفت: حسب محتویات پرونده شما به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی از حیث نظام پولی از طریق معاونت در پنج فقره تحصیل مال به مبلغ یک هزار و ۷۵ میلیارد تومان متهم هستید آیا اتهامات خود را قبول دارید که دلاویز پاسخ داد: هیچکدام از اتهامات را قبول ندارم.

وی خطاب به دادگاه گفت: دفاع حقوقی را به وکیل خود می‌سپارم اما با توجه به عناوین اتهامی به نکاتی اشاره می‌کنم عناوینی که در کیفرخواست به بنده نسبت داده شده یک مورد نیست که قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم، گفت: بقیه عناوین اتهامی در صلاحیت این دادگاه نیست و در دادگاه کیفری ۲ رسیدگی می‌شود.

ادامه دارد……