ترامپ «تبرئه‌» را جشن گرفت و به مخالفان تاخت
ترامپ «تبرئه‌» را جشن گرفت و به مخالفان تاخت

دونالد ترامپ یک روز بعد از تبرئه در سنای آمریکا از اتهامات استیضاح، در جمعی در کاخ سفید به مخالفانش تاخت. رئیس جمهوری آمریکا گفت: “اذعان می‌کنم که در زندگی‌ام اشتباهاتی کرده‌ام… اما نتیجه نهایی این است” و با این حرف خبر اول امروز روزنامه واشنگتن را به حاضران نشان داد: “ترامپ تبرئه شد.” او […]

دونالد ترامپ یک روز بعد از تبرئه در سنای آمریکا از اتهامات استیضاح، در جمعی در کاخ سفید به مخالفانش تاخت.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: “اذعان می‌کنم که در زندگی‌ام اشتباهاتی کرده‌ام… اما نتیجه نهایی این است” و با این حرف خبر اول امروز روزنامه واشنگتن را به حاضران نشان داد: “ترامپ تبرئه شد.”

او گفت: “این دوره برای ما جهنمی بود، منصفانه نبود. ما هیچ کار اشتباهی نکردیم. این کار (آنها) شرورانه و آمیخته به فساد بود.”

او پیشتر از کسانی که در محاکمه استیضاح با استناد به ایمان مذهبی علیه او رای دادند، انتقاد کرد.

به گزارش بی.بی.سی ترامپ در “اتاق شرقی” کاخ سفید که پر از هوادارانش و مقام‌های کابینه بود، گفت: “حالا این کلمه خوشگل را داریم. هرگز فکر نمی‌کردم اینقدر خوب به نظر برسد… به آن می گویند ‘تبرئه کامل’ .”

ترامپ در ماه دسامبر براساس دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی علیه کنگره در مجلس نمایندگان استیضاح شده بود، اما روز چهارشنبه بعد از دو هفته محاکمه بدون احضار شهود از سوی جمهوری خواهان در سنا تبرئه شد.

ترامپ همچنین به تحقیقات گذشته وزارت دادگستری درباره احتمال تبانی کمپین ۲۰۱۶ او با کرملین حمله کرد. “همه‌اش مزخرف بود. این اتفاق هرگز نباید برای هیچ رئیس جمهور دیگری بیافتد.”

لحن رئیس جمهور آمریکا در روز پنجشنبه نشان می‌داد که او نسبت به وفاداری حزب جمهوری خواه به خود پیش از انتخابات ماه نوامبر مطمئن است.

اظهارات ترامپ تفاوت زیادی با سخنرانی بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ بعد از تبرئه در سنا داشت، زمانی که بعد از استیضاح در کنگره عمیقا از مردم آمریکا عذرخواهی کرد.

کلینتون در آن سخنرانی گفت: “می‌خواهم دوباره به مردم آمریکا بگویم که چقدر از رفتار و گفتارم که باعث این رویدادها شد متاسفم و چقدر از بار سنگینی که این تحولات بر دوش کنگره و مردم آمریکا گذاشته متاسفم.”

ترامپ در پایان سخنانش در کاخ سفید از خانواده‌اش به خاطر آنکه مجبور شده‌اند این “مخمصه ساختگی و زننده” را تحمل کنند پوزش خواست.

حمله تلویحی به سناتور رامنی

او پیشتر در روز پنجشنبه در جریان “صبحانه دعای ملی” که یک رویداد سالانه است که با حضور نمایندگان دو حزب در واشنگتن برگزار می‌شود از “مخمصه وحشتناک” استیضاح حرف زد.

او ادامه داد: “از کسانی که از ایمان خود برای توجیه آنچه که می‌دانند اشتباه است استفاده می‌کنند دل خوشی ندارم. همینطور از کسانی که می‌گویند ‘برای شما دعا می‌کنم’ درحالی که می‌دانند حقیقت ندارد، خوشم نمی‌آید.”

سناتور میت رامنی که پیرو دین “مورمون” است روز چهارشنبه با ذکر اعتقادات عمیق مذهبی خود تنها جمهوری خواهی شد که به گناهکار بودن ترامپ رای داد.

رامنی پیش از آن رای گفته بود ترامپ “در سوءاستفاده هولناک از اعتماد عمومی گناهکار است.”

او گفت: “… فاسد کردن انتخابات برای ماندن در قدرت احتمالا بدترین و ویرانگرترین نوع نقض سوگندی است که (صاحبان قدرت) یاد می‌کنند”.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان هم در ماه دسامبر با ذکر آموزه‌های کاتولیک گفته بود برای ترامپ دعا می‌کند.

پلوسی در رویداد روز پنجشنبه در واشنگتن در واکنش به اظهارات ترامپ به خبرنگاران گفت: “او برای همیشه استیضاح شده، صرف نظر از اینکه چه می‌گوید و کدام تیترها را با خود حمل می‌کند. استیضاح شما همیشگی است. این زخمی نیست که بتوانید پاک کنید.”

  • منبع خبر : ایسنا