تحقق آینده ایده ال بخش بندری ودریایی قشم با بهره برداری حداکثری از اسکله حرا
تحقق آینده ایده ال بخش بندری ودریایی قشم با بهره برداری حداکثری از اسکله حرا

با احداث اسکله ۷۰ هزار تنی حرا که در منطقه قشم کارآیی بسیار بالایی دارد می توان شرایط بسیار ایده آلی را برای آینده بخش دریایی و بندری منطقه قشم پیش بینی کرد و در حال حاضر نیز به لحاظ  حجم بارگیری و تخلیه، این اسکله بندر قشم را به یکی از بنادر ۷ گانه […]

با احداث اسکله ۷۰ هزار تنی حرا که در منطقه قشم کارآیی بسیار بالایی دارد می توان شرایط بسیار ایده آلی را برای آینده بخش دریایی و بندری منطقه قشم پیش بینی کرد و در حال حاضر نیز به لحاظ  حجم بارگیری و تخلیه، این اسکله بندر قشم را به یکی از بنادر ۷ گانه کشور مبدل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)سید باقر موسوی در یک نشست خبری با بیان اینکه در منطقه قشم برای صادرات فرآورده و محصول نیاز به زیر ساخت ساحلی برای کشتی های حمل وجود داشت ساخت اسکله اختصاصی حرا با ظرفیت اسمی ۱۷٫۵ میلیون تن در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد:با ساخت این اسکله شرایط پهلو گیری کشتی های ۷۰ هزار تنی و۳۵ هزار تنی و۷ هزار تنی فراهم می شود و اسکله مذکور طی دوفاز برای مرحله نهایی اجرایی خواهد شد و این در حالی است که هم اکنون این اسکله می تواند تا سقف ۳۵ هزار تن محصول را آماده بارگیری وصادرات کند.

موسوی افزود:طرح اسکله ۷۰ هزار تنی و ۷ هزار تنی نیز در دستور ساخت قرذار گرفته که طی آینده نزدیک اجرایی وساخته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تا این مقطع زمانی ۴۰۰ هزار تن بار در این اسکله تخلیه شده و همچنین ۱۲۰ هزار تن بارگیری فرآورده پالایشگاهی نیز صورت گرفته است گفت:بر اساس فعالیت های انجام شده تاکنون ۳۰ فروند کشتی در این اسکله از خدمات مربوطه استفاده کرده اند.

موسوی همچنین اظهار کرد: با احداث اسکله ۷۰ هزار تنی که در منطقه در نوع خود کارآیی بسیار بالایی دارد می توان شرایط بسیار ایده آلی را برای آینده بخش دریایی و بندری منطقه قشم پیش بینی کرد  و در حال حاضر نیز به لحاظ  حجم بارگیری و تخلیه، این اسکله بندر قشم را به یکی از بنادر ۷ گانه کشور مبدل کرده است.

مدیر عامل شرکت ساخت و بهره‌برداری اسکله حراء قشم گفت که اسکله اختصاصی حرا با هدف سرمایه‌گذاری به منظور واردات و صادرات خوراک و محصول مجموعه های پالایشگاهی  و در چارچوب نیاز فعالیت‌های سایت نفتی منطقه شمال جزیره قشم، و با اخذ مجوزهای لازم از سازمان منطقه آزاد قشم، در مهرماه ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی اضافه کرد:ساخت اسکله نقل‌وانتقال محصولات مایع هیدروکربوری در شمال جزیره قشم به منظور ارائه خدمات به شرکت‌های زیرمجموعهشرکت گسترش انرژی پاسارگاد و سایر تأسیسات مشابه طی یک قراردادBOTصورت گرفته و در عین حال ماموریت دارد نظارت بر مراحل احداث و بهره‌برداری اسکله توسط سرمایه‌گذار در دوره مجاز و بهره‌برداری و اداره اسکله پس از اتمام قرارداد BOTرا نیز محقق سازد.