تحریم وزیر امور خارجه،تلخند روز
تحریم وزیر امور خارجه،تلخند روز

امیرکربلایی-پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva):دستگاه دیپلماسی در تمام حکومت ها به عنوان کانالی جهت ارتباطات بین المللی در سطوح عالی فعالیت دارند.وزارت امور خارجه هر کشوری اجرای سیاست خارجی حاکمیت خود  را برعهده داشته و وظیفه اصلی آن برقراری، تنظیم، حفظ و توسعه روابط سیاسی با دیگر كشورها با استفاده از اهرم ها و ظرفیت های […]

امیرکربلایی-پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva):دستگاه دیپلماسی در تمام حکومت ها به عنوان کانالی جهت ارتباطات بین المللی در سطوح عالی فعالیت دارند.وزارت امور خارجه هر کشوری اجرای سیاست خارجی حاکمیت خود  را برعهده داشته و وظیفه اصلی آن برقراری، تنظیم، حفظ و توسعه روابط سیاسی با دیگر كشورها با استفاده از اهرم ها و ظرفیت های مختلف است.

این فعالیت ها در تمام حوزه های سیاست خارجی، رسانه، اقتصاد، فرهنگ، نظامی و مباحث کنسولی  وجود داشته و وزیر امور خارجه هر کشور به عنوان پیش قراول و سردمدار در راس هرم دستگاه دیپلماسی فعالیت های لازم را برعهده دارد.

در این روزگار که ساختار نظام بين‌الملل به شکل چشمگیری در حال پوست اندازی است و روند جهاني شدن و همچنين شکل‌گيري تدريجي نظام چند قطبي قدرت در عرصه سياست بين‌الملل مشهود است، ساختار قدرت شکل نويني به خود گرفته و مولفه‌هاي جديدي به عنوان ابزارهاي اقتدار دیپلماسی به صحنه آمده است. یکی از این مولفه ها ارتباطات در همه سطوح بین المللی و حضور در تمام عرصه های جهانی است.

دکتر محمد جواد ظریف به عنوان  رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در دولت همیشه در ورای تحریم های ابر قدرت ها نقش موثری در خنثی سازی این تحرکات و نشان دادن چهره ای مثبت و سازنده از ایران در عرصه بین المللی بر عهده داشته است.

پس از خروج آمریکا از برجام ،دولت ترامپ برای تطهیر چهره خود تلاش های بسیاری را انجام داده حتی با تهدید بسیاری از کشورها در همراهی با خود جهت تحریم ایران سعی در منزوی کردن کشور بزرگ ایران داشته است اما همه این اقدامات با تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست دیپلمات های کاربلد ایرانی عملا خنثی گردیده است.

رژیم منفور آمریکا در آخرین اقدام خود کاری بس خنده دار انجام داد. بعد از تحریم نیروی نظامی ایران به عنوان گروه تروریستی، حال اقدام به تحریم وزیر خارجه ایران‌ کرده است تا با این کار دستگاه دیپلماسی ایران را در تنگنا قرار دهد.

این اقدام که شاید جزو تلخندهای این روزگار باشد قطعا باید با موضع گیری هایی قدرتمند و حمایت های ارکان حاکمیت و مردمی از وزیر خارجه همراه شود تا به دنیا ثابت کند که ایرانیان پشت رزمندگان خط مقدم خود در تمام عرصه ها چه نظامی و چه دیپلماسی را خالی نمیکنند. حال باید دید موضع دیگر کشورها  راجع به این حماقت رژیم آمریکا چه خواهد بود.