تحریم ها را تولید کنندگان داخلی دور زدند نه دیگران
تحریم ها را تولید کنندگان داخلی دور زدند نه دیگران

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) فرزین سوادکوهی :سازندگان تجهیزات صنعت نفت توانستند تحریم های نفتی را دور بزنند و نه کسان دیگر، اما همین تولید کنندگان درحال حاضر بیشترین فشارها را از ناحیه بانک ها، دارایی، مالیات،گمرک و سیاست های بی ثبات متحمل می شوند و بر این اساس می توان گفت حال  […]

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) فرزین سوادکوهی :سازندگان تجهیزات صنعت نفت توانستند تحریم های نفتی را دور بزنند و نه کسان دیگر، اما همین تولید کنندگان درحال حاضر بیشترین فشارها را از ناحیه بانک ها، دارایی، مالیات،گمرک و سیاست های بی ثبات متحمل می شوند و بر این اساس می توان گفت حال  سازندگان تجهیزات صنعت نفت اصلا خوب نیست و تولید ایرانی در اتاق CCU به سر می برد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva) سیروس تالاری رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت(استصنا) صبح امروز در یک نشست خبری اظهار داشت:نزدیک به سه دهه پیش قیمت نفت بشکه ۱۰ تا ۱۲ دلار بود اما اینک حداکثر ده برابر این ارقام را در فروش نفت شاهدیم و در عوض، ظرفیت  های ملی تا چندهزار برابر افزایش یافته است ‌

وی ادامه داد؛نکته عجیب این است که در تمام سی سال گذشته به اندک رشد قیمت نفت توجه شده اما به رشد چندهزار برابری توان و ظرفیت های داخلی وقعی گذاشته  نشده است و آشکار می توان گفت اگر فقط ۲۰ درصد بریز وبپاش های سال های گذشته صرف سامان دادن به تولید داخلی شده بود اینک کشور ما نیازی به فروش نفت نداشت.

تالاری افزود:باید به یاد داشته باشیم هم اکنون هم که تحت شدیدترین تحریم ها هستیم اما توانایی های ملی و داخلی ما برای مقابله با تحریم بی نهایت بالاست  و اگر بگوییم در بازه دهساله گذشته در حوزه تولید تجهیزات صنعت نفت یک انقلاب صنعتی را پشت سر گذاشته ایم پربیراه نگفته ایم اما متاسفانه این ظرفیت ها به لحاظ اطلاع رسانی مغفول مانده است و اگربه این موضوع توجه کافی شده بود و بجای ریخت و پاش در حوزه های مختلف تنها بیست درصد این مبالغ متوجه ظرفیت های داخلی می شد اینک کشور نیازی به صادرات نفت نداشت.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اضافه کرد:این دلارهای بدست آمده از فروش نفت نبود که در تمام سال های گذشته کشور را در برابر تحریم ها بیمه کرد بلکه توانایی سازندگان و تولیدکنندگان داخلی بود که توانست تحریم ها را کم اثر کند و البته انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت به هیچ وجه با تحریم ها موافق نیست و آن را نعمت نمی داند.

وی با تاکید بر این که اساسا بخش خصوصی تولیدکننده تجهیزات نفتی کار سیاسی نمی کند و تمرکزش تنها بر تولید بهینه قطعات مورد نیاز این صنعت است گفت: هم اکنون می توان به سهولت ادعا کرد که ایران در تولید این تجهیزات به خودکفایی رسیده است و این نکته درحالی به اثبات می رسد که هیچ بخشی از صنعت نفت ایران در تمام سال های گذشته از ناحیه قطعات وتجهیزات صنعتی دچار مشکل حاد نشده است.

تالاری با تصریح بر این که تنها دولتی میتواند در برابر تحریم های وضع شده مقاومت کند که به بخش خصوصی و توانایی وظرفیت های آن اعتماد داشته باشد گفت:دولت اگر قواعد بازی و شرایط آن را بلد باشد هرگز مقهور تحریم ها نخواهد شد چون می داند که یک بخش خصوصی قدرتمند در پشت صنعت وجود دارد که نیازهای آن را برطرف می کند.

این فعال حوزه تولید  با اشاره به اینکه ظرفیت‌های مالی فراوانی در کشور وجود دارد که مشخص‌ترین آن همین نقدینگی موجود در جامعه است، گفت: باید نقدینگی موجود در جامعه به‌سمت تولید هدایت شود.

وی همچنین مشکلاتی مانند مسائل بانکی و گمرکی و مالیاتی و نبود یک استراتژی منسجم در سیاست های پایدار را بیشترین محل آسیب بخش خصوصی تجهیزات صنعت نفت عنوان کرد  وگفت:اگر دولت ها در سه دهه گذشته به صیانت از توان داخل پرداخته بودند ما می توانستم دربازارهای جهانی حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشیم.

این مقام مسئول با طرح این پرسش که چرا دولت  شرکت های داخلی را با موانع مختلف بانکی و مالیاتی روبرو می سازد و در عوض از شرکت های وارد کننده و خارجی حمایت می کند گفت:بدهی های بیمه ای برای تولید کندگان تجهیزات صنعت نفت هم اکنون تبدیل به معضلی بزرگ شده است و بخش اعظمی از واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی را با تعطیلی  مواجه کرده و بیکاری را افزایش داده است و این موضوع بیانگر این است که ما بیش از آن که از ناحیه تحریم ها در فشار باشیم از محل خود تحریمی ها دچار چالش های بزرگ شده ایم.

 وی با انتقاد از این که با گذشت یک ماه از آغاز سال وزارت صنعتف معدن و تجارت هنوز هیچ قدمی برای به بار رسیدن شعار امسال که رونق تولید است برنداشته گفت: سال گذشته هم همین وزارتخانه به مدت ۶ ماه ثبت سفارش ها را مسکوت گذاشت و تولید کنندگان داخلی را  بشدت دچار ضرر وزیان کرد و اینک نیز تازه قرار است جلساتی را در حوزه شعار امسال برگزار کند.

وی همچنین گفت حال  سازندگان تجهیزات صنعت نفت اصلا خوب نیست و تولید ایرانی در اتاق CCU به سر می برد.

تالاری گفت: گاهی به نظر می رسد دولت عمد دارد که به تولید داخل بها ندهد و بنابراین بهانه هایی مانند وجود نقدینگی زیاد درجامعه بی اساس است چون وجود نقدینگی در جامعه جرم نیست بلکه ظرفیت ها را نشان می دهد و اینکه دولت نمی‌تواند ظرفیت‌های لازم برای استفاده از این نقدینگی را ایجاد کند، ضعف دولت است. اگر در بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی خود برنامه داشته باشیم هیچ جوان تحصیل کرده ایرانی حاضر به خروج از کشور نمی‌شود.

بر اساس این گزارش همچنین عبدالرضا حمیدی، نائب رییس هیات مدیره (استصنا) نیز در این نشست خبری در پاسخ پرسش خبرنگار صدای دیپلماسی در خصوص آخرین وضعیت تولید ده قلم گروه کالایی صنعت نفت نیز گفت:عدم توفیق بخش خصصی در این حیطه به دلیل آن است که از آغاز در این بخش سیایتگزاری مدون ودرستی صورت نگرفت و اگر کالایی بی کیفیت و یا کم کیفیت تولید می شود بخاطر نبود امکانات آزمایشگاهی و پژوهشی است و اگر دولت از بدو امر این موضوع را دنظر می گرفت هم اکنون این ده قلم کالا به بهترین وکیفی ترین شکل در داخل تولید می شد.

حمیدی با تأکید بر اینکه اشتغال در حوزه ساخت تجهیزات نفتی در خطر است و از ۱۰ کارخانه، ۸ کارخانه آن تعطیل شده‌اند و باقی واحدها نیز زیر ظرفیت در حال فعالیت هستند، افزود: یکی از درخواست‌های ما از وزارت نفت، تعدیل قراردادهایی است که با وزارت نفت داریم. چرا که در این حوزه همچنان شاهد حضور شرکت‌های دلالی هستیم که به نمایندگی از شرکت‌های چینی وارد کننده تجهیزات در مناقصات شرکت می‌کنند.

وی با تاکید بر این که اگر دست دلالان و وارد کنندگان از این مناقصات  کوتاه شود خواهیم دید که تولید کنندگان حقیق بخش خصوصی چه ظرفیت هایی دارند گفت:در شرایطی که ضمانت نامه‌هایی که صندوق‌های دانش بنیان برای شرکت‌های فعال در حوزه دانش بنیان صادر می‌کنند مورد تأیید شرکت‌های نفتی نیست و این شرکت‌ها تنها ضمانت نامه بانکی معتبر می‌خواهند ،وضعیت تولید داخل خطیر تر می شود و از تولید کننده داخلی نمی توان انتظار موفقیت های درخور توجه داشت.