تامین ۳۹۰ مگاوات برق برای جزیره قشم توسط هولدینگ گسترش انرژی پاسارگاد
تامین ۳۹۰ مگاوات برق برای جزیره قشم توسط هولدینگ گسترش انرژی پاسارگاد

مدیر عامل شرکت قشم مولد با بیان اینکه این شرکت در سال ۱۳۸۶ با هدف سرمایه گذاری و طراحی، ساخت و بهره برداری نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات دراداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی منطقه آزاد قشم تاسیس شد گفت: در سال ۱۳۹۳ با ورود شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکتهای […]

مدیر عامل شرکت قشم مولد با بیان اینکه این شرکت در سال ۱۳۸۶ با هدف سرمایه گذاری و طراحی، ساخت و بهره برداری نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات دراداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی منطقه آزاد قشم تاسیس شد گفت: در سال ۱۳۹۳ با ورود شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکتهای وابسته آن به جمع سهامداران این شرکت ، علاوه بر احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ، تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم (از شرکتهای وابسته به گروه مالی پاسارگاد) نیز به این شرکت محول شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) سید حسن مداحی در یک نشست خبری با اشاره به مطلب فوق گفت:در مرحله اول برای تامین یوتیلیتی مورد نیاز،یک واحد نیروگاهی ۷۰ مگاواتی ساخته شد و پس از آن در اوایل سال ۱۳۹۶به شبکه اصلی سنکرون شد که بخشی از برق جزیره قشم نیز تامین شود و سپس از همان سال  تا هم اینک حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برق به شبکه اصلی کشور عرضه شده است.

  مداحی ادامه داد:امکانات و تجهیزات بخش یوتیلیتی با یک سرمایه گذاری ۶۰ میلیون یورویی تامین شد  و از پائیز سال گذشته به بهره برداری رسید و این در حالی است که یوتیلیتی این نیروگاه قادر خواهد بود طرح های توسعه ای بعدی در جزیره قشم را تامین کند.

این فعال صنعت نیروگاهی کشور همچنین اظهار کرد:در امتداد تولید برق، این نیروگاه در حال حاضر حدود ۱۴ هزار متر مکعب آب شرب را به جزیره قشم عرضه می کند و در شرایطی که آب مورد نیاز این جزیره ۳۰ هزار متر مکعب است در حقیقت سهم ۴۵ درصدی نیاز آبی این جزیره توسط این شرکت تامین می شود . در عینم حال قرار بر این شده تا طرح های مربوط به شبکه فاضلاب نیز در دستور کار شرکت قرار گیرد.

 مداحی بیان کرد:فاز نخست نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی قشم همین امسال با ظرفیتی ۳۲۰ مگاوات با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید  و از آغاز تابستان سال جاری نیز یکی از ژنراتورهای بزرگ نیروگاه وارد کار شده و در مجموع این نیروگاه هم اکنون ۳۹۰ مگاوات برق تولید و به شبکه سراسری عرضه می کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کل تولید برق جزیره قشم ۶۰۰ مگاوات است که مازاد این تولید به شبکه سراسری تحویل می شود  و این در شرایطی است که هولدینگ گسترش انرژی پاسارگاد ۳٫۵ درصد برق تولیدی کشور را با ۲۶۰۰ مگاوات نیروی الکتریکی تامین می کند.

مدیر عامل شرکت قشم مولد همچنین گفت:تامین سرویس های جانبی پالایشگاه و اسکله شامل تامین آب مقطر، آب بدون املاح، و آب آشامیدنی، بخار فشار پایین و بخار فشار متوسط و همچنین برق مورد نیاز بر عهده این واحد قرار دارد.

وی اضافه کرد:عملیات احداث نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی گازی بعنوان فاز۲فعالیت شرکت باخرید توربین وژنراتورازشرکت آنسالدوایتالیا آغازوقراردادباپیمانکاران EPC,MCدرحال مذاکره وانجام است.

گفتنی است نیروگاه پاسارگاد قشم نیروگاهی  گازی ۸۵ مگاواتی با یک توربین گاز Frame 6 (ظرفیت نامی ۳۵ مگاوات ) ، دو توربین گاز Frame 5 (ظرفیت نامی ۲۵*۲ مگاوات )وظرفیت تحت شرایط ایزو۸۵ مگاوات با سوخت اصلی گاز و سوخت پشتیبان گازوئیل فعالیت خود را ادامه می دهد.