بورل: باید قبول کنیم در ایفای تعهدات برجامی‌مان موفق نبوده‌ایم
بورل: باید قبول کنیم در ایفای تعهدات برجامی‌مان موفق نبوده‌ایم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تلاش می‌کند، اروپا از طریق سازوکار مالی اینستکس که تا کنون نتیجه بخش نبوده است، برجام را حفظ کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،‌ جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه در یک پنل در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: برنامه جامع اقدام مشترک […]

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تلاش می‌کند، اروپا از طریق سازوکار مالی اینستکس که تا کنون نتیجه بخش نبوده است، برجام را حفظ کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،‌ جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه در یک پنل در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تنها محدود به تعهدات هسته‌ای ایران در قبال سایر طرف‌ها نیست و دیگر کشورهای امضا کننده این توافق نیز تعهدات اقتصادی درقبال ایران داشته‌اند.

بنابر گزارش یورو نیوز، بورل همچنین با اشاره به اینکه آمریکا به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شده است، تصریح کرد که وظیفه او قانع کردن آمریکایی‌ها نیست اما تلاش می‌کند، اروپا که مایل به حفظ برجام است از طریق سازوکار اینستکس که تا کنون نتیجه بخش نبوده، این کار را (حفظ توافق) به پیش ببرد.

وی در ادامه درباره درخواست طرف ایرانی از اروپایی‌ها در زمان خروج آمریکا از برجام گفت: آنها از ما خواستند که به تعهداتمان پایبند بمانیم و خودشان نیز دست‌کم برای چهارده ماه این کار را کردند. اکنون دیگر ادامه نمی‌دهند ولی ما اروپایی‌ها باید قبول کنیم که در ایفای تعهدات برجامی خود موفق نبوده‌ایم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح فرانسه برای برقراری تامین و کنترل امنیت تنگه هرمز، این طرح را فاقد وجاهت لازم برای رسیدن به اجماع در اتحادیه اروپا دانست و در ادامه یادآور شد: از آنجایی که برخی کشورهای عضو اتحادیه اساسا فاقد نیروی دریایی برای اعزام نیرو هستند، این پیشنهاد پاریس مورد بازبینی قرار گرفت و عملیات کنترل ترافیک در سطح هفت کشور اروپایی و بدون پرچم اتحادیه اروپا در منطقه مزبور درحال اجراست.

  • منبع خبر : فارس