بهره‌برداری و اجرای ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت تولید ۶۳۴ هزار مترمکعب در کشور
 بهره‌برداری و اجرای ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت تولید ۶۳۴ هزار مترمکعب در کشور

 هم اکنون در کشور، ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۶۳۴ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال (به قیمت زمان عقد قرارداد) در حال ساخت و بهره‌برداری است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)و به نقل از روابط عمومی آبفا کشور مدیرکل دفتر تجهیز منابع […]

 هم اکنون در کشور، ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۶۳۴ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال (به قیمت زمان عقد قرارداد) در حال ساخت و بهره‌برداری است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)و به نقل از روابط عمومی آبفا کشور مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت این شرکت  در این باره افزود: از این تعداد، ۷۵ پروژه با ظرفیت ۴۴۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز و سرمایه گذاری ۱۸هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در حال بهره برداری و تعداد ۲۰ پروژه با ظرفیت ۱۹۴هزار مترمکعب در شبانه روز و اعتباری بالغ بر ۱۹هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در حال ساخت است.

۴ استان جنوبی کشور،تولیدکنندگان عمده آب شرب از آب‌شیرین‌کن‌ها

فریبا گلریزان با اشاره به این مطلب که حدود ۳ درصد از آب شرب کشور از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود، گفت: ۹۲ درصد از قراردادهای تأمین آب از محل نمک‌­زدایی، متعلق به استان‌­های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان است.

او افزود بیش­تر قراردادهای ارتقای کیفی نیز مربوط به تأسیسات آب­‌شیرین‌­کن استان‌­های مرکزی و کم­ آب کشور است.

گلریزان در ادامه تشریح کرد: در حال حاضر، بسیاری از مشکلات جزایر استان هرمزگان که تا قبل از سال ۹۱، با مشکل تأمین آب مواجه بوده‌­اند، از طریق انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای نمک‌­زدایی از آب دریا و پرداخت از محل ردیف خرید تضمینی آب/پساب حل شده است.

او همچنین با اشاره به ظرفیت بالای چهار استان خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر در تولید آب شرب با این روش گفت: این چهار استان ظرفیت بالایی در تولید آب شرب با تاسیسات آب‌شیرین‌کن دارند که از این میزان ۸۰ درصد آب مورد نیاز از طریق دریا و ۲۰ درصد نیز از طریق منابع آب سطحی و یا چاه‌ها تامین می‌شود.

هزینه تولید آب با تاسیسات آب‌شیرین‌کن چقدر است؟

به گفته مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، برای تولید هر مترمکعب آب توسط این تاسیسات به طور متوسط ۹۸ هزار ریال در سال ۱۴۰۰بوده که از سوی دولت پرداخت می‌شود.

البته گفتنی است این رقم با توجه به شرایط آب خام ورودی، شرایط جغرافیایی، محل احداث آب‌شیرین‌کن‌ها، وجود زیرساخت‌های قبل و بعد از کارخانه شامل خطوط انتقال آب و برق، نوع آب‌گیری،  ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها و مشخصات آب تحویلی، متفاوت است.

آب تولیدی آب شیرین‌کن ها چه کیفیتی دارد؟

گلریزان کیفیت آب تولیدی توسط این تاسیسات را بالا عنوان کرد و ادامه داد: آبی که توسط این دستگاه‌ها تولید می‌شود دارای استاندارد ملی ۲۰۷۰۵ و استاندارد ۲۰۷۰۴ ایران برای پارامترهای میکروبی، فیزیکی و شیمیایی است که این استانداردها بسیار سخت‌گیرانه‌ هستند و محصول نهایی آب باکیفیت بالاتری است.

برنامه دولت برای افزایش تولید آب تاسیسات آب شیرین‌کن در ۴ سال آینده

مدیرکل دفتر تجهیز منابع شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان گفت: بر مبنای برنامه دولت برای توسعه استفاده از ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌ها و گسترش بهره‌برداری از این تاسیسات، در چهار سال آینده حداقل ۴۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز از محل خرید تضمینی آب/پساب به ظرفیت آب شیرین‌کن‌های کشور افزوده خواهد شد .

افزون بر این، طرح‌های بزرگ انتقال آب نیز وجود دارد که در درجه اول، با هدف تامین آب صنعت اجرا می‌شود، ولی در جايي كه نياز شرب وجود داشته باشد و منطقه در كنار خط صنعت باشد، از اين ظرفيت استفاده شده و در آينده هم بهره خواهيم برد.

او گفت: مهم‌ترین خط در حال حاضر، طرح خط انتقال خلیج فارس به صنایع معدنی است که قرار است بخشی از آب صنایع جنوب‌شرق کشور و بخشي از آب شرب استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد را تامین کند.

گلریزان افزود: همچنین طرح تصفیه و انتقال آب دریای عمان به کریدور شرق کشور به خصوص در استان سیستان و بلوچستان در حال پیگیری است که پیش‌بینی می‌شود حداقل ۱۵۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز نیز از این محل به ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها افزوده شود.