برخی در بدنه دولت  اسیر چنبره تفکر غربی هستند
برخی در بدنه دولت  اسیر چنبره تفکر غربی هستند

استاد روابط بین الملل و امور سیاسی گفت: بخشی از بدنه مدیریت دولتی در سال های اخیر در کشورمان اسیر چنبره تفکر غربی است و به دنبال الگوهای لیبرال دموکراسی و نظام سکولار می گردد؛ بنابراین ریشه تبیعت و پیروی از اسنادی نظیر ۲۰۳۰ را در غرب زدگی ، بخشی از بدنه مدیریت کشور دانست. […]

استاد روابط بین الملل و امور سیاسی گفت: بخشی از بدنه مدیریت دولتی در سال های اخیر در کشورمان اسیر چنبره تفکر غربی است و به دنبال الگوهای لیبرال دموکراسی و نظام سکولار می گردد؛ بنابراین ریشه تبیعت و پیروی از اسنادی نظیر ۲۰۳۰ را در غرب زدگی ، بخشی از بدنه مدیریت کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از فارس،عباس مقتدایی، نماینده سابق مجلس و استاد روابط بین‌الملل ، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در آغاز سال جدید، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حالی شکل گرفت که بسیاری از ظرفیت‌های داخلی کشور در نتیجه وابستگی به غرب و عمدتا آمریکا مورد غفلت قرار گرفته بود و آن بخش از ظرفیت ها هم که ظهور و بروز می‌یافت، عمدتا در خدمت منافع بیگانگان بود.

وی ادامه داد:‌ استقلال به عنوان یکی از محورهای اساسی انقلاب اسلامی در دو بعد نفی سلطه بیگانه و نفی استبداد داخلی به طور برجسته پس از انقلاب اسلامی ایران مورد توجه قرار گرفت؛ بر این اساس ظرفیت‌های ایران اعم از نیروی انسانی، منابع مادی و منابع معنوی حاصل از تجلی انقلاب اسلامی به عنوان بخش مهمی که باید در خصوص آن فعالیت کرد، مورد عنایت قرار گرفت.

این استاد روابط بین‌الملل با اشاره به این موضوع که ایران امروز از نظر نیروی انسانی یکی از پیشرفته ترین کشورها در عرصه های فنی و مهندسی است، گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظر ایدیولوژیک موفق شده است بر اساس رویکردهای اسلامی نسبت به ساختارسازی و ایجاد سیستم اقدام کند که مردم سالاری دینی یکی از نکات برجسته آن به شمار می رود. همچنین در عرصه الهام بخشی به جهان اسلام ظرفیت عظیمی به وجود آمده است که بیداری اسلامی یکی از نتایج آن به شمار می‌رود که دائما در طول سال های گذشته روبه رشد بوده است. همچنین در کشورهای پیرامون ایران و در سایر قاره‌ها از جمله قاره آفریقا و آمریکای لاتین و حتی اروپا موج جدیدی از اسلام خواهی شکل گرفته که البته غرب تلاش می کند با رویکردهای اسلام هراسی دامنه آن را محدود کند.

وی بیان کرد: آنچه که مورد عنایت مقام معظم رهبری است این بوده که ما از ظرفیت‌های موجود کشور استفاده بهینه کنیم و گام اول در این استفاده بهینه،‌ شناسایی ظرفیت‌هایی است که در اختیار داریم. ظرفیت‌هایی که به تعبیر ایشان، جمهوری اسلامی ایران رتبه اول عدم استفاده از این منابع و ظرفیت‌ها را دارد و این به عنوان نقطه ضعف محسوب می‌شود و سیاست گذاری و تصمیم‌سازی برای بهره‌گیری بهینه این ظرفیت نیاز امروز جامعه ماست. جامعه ما می‌تواند یکی از هفت یا هشت قدرت برتر دنیا باشد، مشروط بر اینکه ظرفیت‌های موجود را با شتاب و سرعت لازم مورد استفاده و بهره‌برداری قرار دهد.

مقتدایی ادامه داد: این بهره برداری‌ها نیازمند دولتی چابک، برنامه ریزانی قوی، قدرتمند، دانا و تجمیع همه داشته ها در کنار یکدیگر است. به این معنا که اگر بتوانیم  داشته‌های انسانی خودمان را با داشته‌های فکری، معنوی و ظرفیت عظیم نیروی انسانی و منابع مادی موجود هماهنگ و هم راستا مورد بهره برداری قرار دهیم، به سرعت به عنوان قدرت نوپدید در سطح بین اللمللی مطرح خواهیم شد که طلیعه آن در طول سالیان گذشته قابل مشاهده است. پیشرفت ایران در عرصه های مختلفی نظیر هوا و فضا،‌بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و جهش علمی نظیر دستیابی به بالاترین سرعت رشد علمی در سطح بین المللی نشان می دهد که ما می توانیم در طول سال های آینده به قله های مهم تری از پیشرفت دست یابیم؛ کمااینکه در عرصه انرژی هسته‌ای گام‌های مهمی در فناوری و علم برداشته‌ایم.

وی با اشاره به این موضوع که انقلاب اسلامی در نتیجه یک رویکرد آرمان‌گرایانه و در عین حال واقع‌بینانه وعملیاتی شکل گرفت، گفت:  این رویکرد همان رویکردی است که سبک زندگی اسلامی را در عرصه‌های مختلف رفتاری، فکری و نظایر آن به بشر امروز هدیه می‌داد.

این استاد روابط بین الملل تصریح کرد:‌ خیزش جدید اسلام؛ بعثت مجدد اسلام در دوران معاصر با انقلاب اسلامی آغاز شد و کسانی که در جایگاه مدیریتی و برنامه ریزی نظام اسلامی قرار می گیرند، اعم از رئیس جمهور ، وزرا،‌ نمایندگان مجلس و همه نهادهای تصمیم ساز و مجری و خادمان این نوع از تفکر باید به این نکته توجه باشد که قرار نیست جمهوری اسلامی بار دیگر نظیر دوران قبل از انقلاب دنباله رو سبک زندگی غربی باشد که امروز غرب را به بن بست رسانده و حداقل در بخش اخلاقی، رفتاری و امور خانواده با مصیبت های جدی مواجه کرده بله قرار است جمهوری اسلامی راه جدیدی را در جلوی بشر امروز باز کند، همانگونه که در نامه امام خمینی به گورباچف در هنگامه فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی گوشزد شد؛ بنابراین کسانی که امروز اسنادی نظیر سند ۲۰۳۰ و یا اسناد دیگری که در سطح رویکرد غرب ایدیولوژیک تدوین شده است، به عنوان نسخه‌ای برای پیشرفت ایران مطرح می‌کنند، عملا همان کاری را انجام می‌دهند که نظیر تقی زاده در ادوار گذدشته مدعی و یا پیام آور آن بوده است.

وی بیان کرد:‌امروز به دلیل آنکه ما از نظر هویتی می توانیم براساس منابع اسلامی هویت انقلاب اسلامی را حفظ و گسترش دهیم و براساس افق تدوین شده در جمهوری اسلامی الهام بخش سایر ملل باشیم، نباید مقهور سندهایی باشیم که بازتولید تفکر و رویکرد و سبک زندگی غربی را مورد توجه قرار می دهند.

مقتدایی اظهار کرد: سند ۲۰۳۰ گامی برای غربی کردن جوامع است، البته ما از نظر محتوای علمی، فنی توانمندی ارائه الگوی رقیب برای ۲۰۳۰ و نظایر آن داریم؛ بنابراین ضروریتی ندارد به عنوان مقلد غرب عمل کینم.

وی ادامه داد:‌البته بخشی از بدنه مدیریت دولتی در سال‌های اخیر در کشورمان اسیر چنبره تفکر غربی است و به دنبال الگوهای لیبرال دموکراسی و نظام سکولار می گردد؛ بنابراین ریشه تبعیت و پیروی از اسنادی نظیر ۲۰۳۰ را در غرب زدگی، بخشی از بدنه مدیریت کشور دانست که همه باید به ویژه دستگاه‌های نظارتی از جمله مجلس، کمیسیون آموزش و تحقیقات، شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت شناساسی این بخش و زدون این زنگار از چهره جمهوری اسلامی اقدام عملی و جدی انجام دهند.

منبع:فارس