ایران از عراق بابت فروش برق  یک میلیارد دلار طلب دارد
ایران از عراق بابت فروش برق  یک میلیارد دلار طلب دارد

سخنگوی صنعت برق ایران گفت: بالغ بر یک میلیارد دلار به عراق برق صادر شده است که سازوکار دریافت این رقم در حال تنظیم است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، محمودرضا حقی فام معاون هماهنگی و توزیع توانیر در نشست خبری که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران برگزار شد، اظهار داشت: بالغ […]

سخنگوی صنعت برق ایران گفت: بالغ بر یک میلیارد دلار به عراق برق صادر شده است که سازوکار دریافت این رقم در حال تنظیم است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) ، محمودرضا حقی فام معاون هماهنگی و توزیع توانیر در نشست خبری که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران برگزار شد، اظهار داشت: بالغ بر یک میلیارد دلار به عراق برق صادر شده است که سازوکار دریافت این رقم در حال تنظیم است. البته این رقم در طول زمان تجمیع شده و در آینده بسیار نزدیک این طلب وصول می شود.

وی فروش انرژی به کشورهای همسایه را یکی از راههای ارزآوری برای کشور عنوان کرد و افزود: صادرات برق به طور مداوم به کشورهایی از جمله پاکستان، افغانستان، عراق، ارمنستان و اقلیم کردستان صورت می گیرد که بخشی از ارز حاصل از این صادرات صرف واردات کالاهای مورد نیاز صنعت برق و بخش دیگری به صورت نقدی تسویه حساب می شود.

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به استفاده ناچیز (یک بیستم) از ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی ادامه داد: سالهای گذشته بیشترین میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی مربوط را داشتیم، اما این میزان در سال گذشته با کاهش مواجه شد، به طوری که هم اکنون از مجموع ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق تنها حدود یک میلیارد دلار محقق می شود.

حقی فام در ادامه از اتخاذ تصمیمات موثری برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی خبر داد و گفت: به دنبال طرح هایی در این زمینه هستیم تا شرکت های پیمانکار جزء داخلی را وارد این بازار کنیم، هر چند برای ورود به این بخش با چالشهایی از جمله مراودات مالی مواجه هستیم اما مذاکراتی با سیستم بانکی کشور در حال انجام است.

این مقام مسئول در شرکت مادر تخصصی توانیر اعتبار و نام این شرکت را پشتوانه ای برای حضور شرکت های ایرانی در بازار خدمات فنی و مهندسی خارج کشور عنوان کرد که فضای کار بیشتری را در اختیار پیمانکاران ایرانی قرار خواهد داد.

حقی فام استفاده از توان و ظرفیتهای داخلی را عامل موثری برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشور عنوان و خاطرنشان کرد: این راهکار بخصوص در زمان تحریم ها می تواند کمک حال اقتصاد کشور باشد.

وی با یادآوری اظهارات وزیر نیرو در آیین گشایش هجدهمین نمایشگاه صنعت برق اظهار کرد: اگر بخش خصوصی و وزارت نیرو را در دو جایگاه متفاوت متصور شویم مشکلات این بخش قابل حل نخواهد بود، بلکه همه در موضوع صنعت برق در یک جایگاه قرار داریم و هر کس به فراخور مسئولیت های خود باید برای حل مشکلات صنعت گام بردارد.

وی در خصوص نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه ها نیز گفت: بخش خصوصی و پیمانکاران هم حق دارند، چرا که در برخی موارد با افزایش سه برابری کالاها مواجه شده اند، اما ما هم محدودیت های قانونی داریم و نمی توانیم قراردادها را لغو کنیم، بنابراین این مشکل باید ریشه ای حل شود و سیستم های نظارتی، بانکی، مجلس شورای اسلامی و همه نهادها به کمک این بخش بیایند.

معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر ناکارآمدی اقتصاد برق را از مشکلات اساسی این صنعت برشمرد و گفت: اگر اقتصاد برق درست نشود، مشکلات دیگر نیز متأثر از آن حل نخواهد شد.

وی افزود: تمامی بخش های صنعت برق، به علت ناکارآمدی اقتصاد برق تحت فشار هستند؛ هزینه انشعابی که از مردم دریافت می شود، ۲ تا ۳ برابر کمتر از هزینه تمام شده برقراری یک انشعاب است، همچنین فروش برقی که هر کیلووات ساعت بدون محاسبه قیمت سوخت، ۱۱۰ تومان هزینه دارد، به طور متوسط ۶۶ تومان به مردم عرضه می شود.

حقی فام با تأکید بر ضرورت تبدیل شدن وزارت نیرو به یک رگولاتور در صنعت برق گفت: باید بخش خصوصی را وارد تعاملات عرضه و تقاضا کنیم و تعاملات اقتصادی این دو بخش را نیز بخش خصوصی انجام دهد.
وی ادامه داد: البته بخش خصوصی در بخشی که اقتصادش معیوب است، ورود نمی کند؛ پس برای اینکار ابتدا باید اقتصاد برق را اصلاح کنیم.

سخنگوی صنعت برق از وجود سوبسید چند ده هزار میلیارد دلاری در بخش تولید و عرضه برق خبر داد و گفت: وقتی نرخ سوخت در قیمت تمام شده برق محاسبه نمی شود و این سوخت رایگان در اختیار نیروگاه قرار می گیرد، سوبسید زیادی در این بخش برای مردم وجود دارد که هر کس بیشتر از برق مصرف کند، بیشتر از این سوبسید بهره مند می شود.

سخنگوی صنعت برق ایران در خصوص راهکارهای اصلاح ساختار تعرفه برق گفت: یک موضوعی که مطرح است و هنوز نهایی نشده، بحث کارت انرژی است که مابه التفاوت قیمت سوبسیدی و آزاد برق به صورت نقدی در قالب این کارت به مردم ارائه شود تا اگر کسی برق کمتری مصرف کرد، بتواند بقیه یارانه خود را برای خود ذخیره کند.

وی افزود: راهکار دیگر پیشنهادی ما، اصلاح ساختار تعرفه برق به نحوی است که تا الگوی مصرف، برق به صورت سوبسیدی به مردم فروخته شود و هر کس بیش از الگوی مصرف، به مصرف برق پرداخت، هزینه آزاد و تمام شده برق را بپردازد.

حقی فام در خصوص الگوی مصرف برق گفت: در ۴ ماهه گرم سال، ۳۰۰ کیلووات ساعت به ازای هر مشترک و در بقیه سال، ۲۰۰ کیلووات ساعت به ازای هر مشترک، الگوی مصرف برق تعیین شده است.