امیرعبداللهیان: ارسال سلاح از ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین اتهامی بی اساس است
امیرعبداللهیان: ارسال سلاح از ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین اتهامی بی اساس است
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل ارسال سلاح از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را اتهامی بی اساس خواند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دیپلماسی ایران(IDVA)، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بعدازظهر امروز (جمعه)، در گفت و گوی تلفنی با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با تشریح دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات مرتبط با جنگ اوکراین، ریشه این جنگ را در سیاست غلط توسعه ناتو به شرق ارزیابی کرد و ارسال سلاح از سوی کشورمان به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را اتهامی بی اساس دانست که با هدف مشروع جلوه دادن کمک های تسلیحاتی غرب به اوکراین صورت می گیرد.

 امیرعبداللهیان مدعیان و منتقدان ایران در این خصوص را آغازگران و استمراردهندگان جنگ اوکراین خواند و بار دیگر مخالفت جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارسال سلاح به طرفین این جنگ را که نتیجه آن وارد آوردن خسارات جانی و مالی فزاینده به دو طرف است، مورد تاکید قرار داد و بر تلاش مستمر کشورمان برای توقف جنگ بین دو کشور و نیل به صلح پایدار در اروپا تصریح  کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تحولات داخلی در جمهوری اسلامی ایران، اقدامات آمریکا و چند کشور معدود غربی در زمینه تشویق به اغتشاش و ترور در ایران و با بکارگیری اطلاعات نادرست و سوءاستفاده هدفمند از سازوکارهای بین المللی را تشریح کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با تاکید بر اینکه ایران دیپلماسی و گفت و گو را بهترین گزینه می‌داند، تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران در برابر سایر گزینه‌ها هرگز دست بسته نخواهد بود».

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این تبادل نظر تلفنی تلاش خود برای تداوم گفت و گوی منطقه ای را مورد تاکید قرار داد و از حمایت و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این مسیر قدردانی کرد.

 دبیرکل سازمان ملل همچنین ابراز امیدواری کرد تلاش‌های تهران برای توقف جنگ در اوکراین، منجر به برقراری آتش بس و حل مشکل شود. وی در ادامه ابتکار جمهوری اسلامی ایران در تشکیل کمیته ملی برای رسیدگی به حوادث داخل ایران را اقدامی پسندیده خواند.

گوترش در عین حال با تاکید بر اینکه گفت و گو و دیپلماسی راه کار مناسب برای حل مشکلات منطقه و جهان است، از نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به حل سیاسی بحران یمن قدردانی کرد و نیاز به استمرار نقش آفرینی کشورمان در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

طرفین در این تماس تلفنی آخرین وضعیت مذاکره برای لغو تحریم و همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران را مورد توجه قرار دادند.

  • منبع خبر : فارس