امیدواری واشنگتن برای پایان محاصره قطر پیش از پایان دولت ترامپ
امیدواری واشنگتن برای پایان محاصره قطر پیش از پایان دولت ترامپ

مشاور امنیت ملی آمریکا ابراز امیدواری کرد که پیش از پایان دولت ترامپ طی ۷۰ روز آینده، هواپیماهای خطوط قطری بتوانند بر فراز کشورهای محاصره کننده آن پرواز کنند.  «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که طی ۷۰ روز آینده شاهد آن باشد که خطوط هوایی قطر بتواند بر فراز […]

مشاور امنیت ملی آمریکا ابراز امیدواری کرد که پیش از پایان دولت ترامپ طی ۷۰ روز آینده، هواپیماهای خطوط قطری بتوانند بر فراز کشورهای محاصره کننده آن پرواز کنند. 

«رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که طی ۷۰ روز آینده شاهد آن باشد که خطوط هوایی قطر بتواند بر فراز کشورهای محاصره کننده خود پرواز کند.

وی که در مجمع امنیت جهانی به صورت مجازی سخنرانی می‌کرد، گفت: «اتحاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) در راستای منافع ماست. این به نفع ماست که شاهد روابط هماهنگ داخل شورای همکاری باشیم.»

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود که اتحاد دوباره کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باعث ایجاد فرصت‌های اقتصادی واقعی در سرتاسر منطقه خاورمیانه خواهد شد.

اوبراین در ادامه سخنرانی خود گفت: «ما احساس می‌کنیم که حل کردن موضوع ارتباط هوایی، جایی که خطوط هوایی قطری قادر باشد بر فراز حریم هوایی سعودی و بحرین پرواز کند، گام نخست مهم برای حل این شکاف باشد.»

وی ابراز امیدواری کرد: «من دوست دارم اگر قرار باشد ما طی ۷۰ روز آینده پست خود را ترک کنیم این کار پیش از آن انجام شود.»

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که واشنگتن روابط خوبی با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته و سخت در حال کار کردن برای حل این شکاف است.

روابط چهار کشور امارات،‌ عربستان سعودی، قطر و مصر با قطر اندکی پس از اولین سفر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به منطقه بحرانی شد. عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در پنجم ژوئن (۲۰۱۷) روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند.

کشورهای مذکور قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌اند و برای عادی شدن روابط، خواستار قطع رابطه با ایران و اخراج نظامیان ترکیه از قطر و تعطیلی شبکه الجزیره شده‌ بودند هر چند که این کشورها در مناسبات رسمی این شروط را انکار می‌کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس