امضای قرارداد جامع مطالعات مخازن شش گانه بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و بخش خصوصی
امضای قرارداد جامع مطالعات مخازن شش گانه بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و بخش خصوصی

انجام مطالعات جامع یکی از الزامات شرکت ملی  مناطق نفتخیز جنوب است و بر این اساس قرارداد مطالعات جامع  مخازن شش گانه پارسی،هفتکل،لب سفید،بینک، منصورآباد و نرگسی نیز در راستای همین هدفگذاری به انجام می رسد تا بدینوسیله در مناطق نفتخیز جنوب بتوان به تولید حداکثری از مخازن رسید. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) […]

انجام مطالعات جامع یکی از الزامات شرکت ملی  مناطق نفتخیز جنوب است و بر این اساس قرارداد مطالعات جامع  مخازن شش گانه پارسی،هفتکل،لب سفید،بینک، منصورآباد و نرگسی نیز در راستای همین هدفگذاری به انجام می رسد تا بدینوسیله در مناطق نفتخیز جنوب بتوان به تولید حداکثری از مخازن رسید.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) احمد محمدی مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب صبح امروز (۱۲ اردیبهشت ماه) در حاشیه مراسم امضای قرارداد مطالعات جامع مخازن شش گانه پارسی،هفتکل،لب سفید،بینک، منصورآباد و نرگسی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درخصوص این که این قرارداد چه نقشی در وضعیت تولیدات آینده و طرح های توسعه ای این شرکت خواهد داشت اظهار کرد:  ایران از نظر دارا بودن منابع طبیعی و زیرزمینی و همچنین منابع انسانی توانمند جزء کشورهای پیشرو است از این رو باید از این نعمت ها بهره ببریم و با اعتماد به بخش خصوصی و توان آنها، ضمن بهره مندی از تجربیات، با هم افزایی و تعامل، به اهداف و چشم اندازهای صنعت نفت و نظام دست یابیم و بر همین پایه قراردادهای مطالعات جامع مخازن نفتی برای رسیدن به بیشترین میزان برداشت نفت از مناطق نفتی منعقد می شود.

وی افزود: ما امروز نه به حرف بلکه در عمل حمایت خود از توان شرکت ها و مشاوران ایرانی را به اثبات رساندیم وامضای قرارداد با بخش خصوصی برای مطالعات جامع مخازن شش گانه گامی دیگر در محقق ساختن اهداف توسعه ای در میادین نفتی تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است.

محمدی ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از تمام ظرفیت های کشور برای شناسایی زوایای ناپیدای مخازن، گفت: با همکاری بخش خصوصی و توان نیروهای داخلی باید به جایی برسیم که به کشورهای منطقه صدور خدمات فنی داشته باشیم.

به گفته وی، نگاه به توان داخل هدفی است که از سوی مجموعه وزارت نفت، شرکت نفت و به تبع مناطق نفتخیز جنوب دنبال می شود. نگاه به داخل سر لوحه کارهای ماست و در این راستا تلاش می کنیم تا با بخش خصوصی انتقال تجربیات داشته باشیم.

گفتنی است قرارداد جامع مطالعات مخازن شش گانه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب دقایقی پیش با حضور مدیرعامل این شرکت و معاون مهندسی و توسعه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

شایان ذکر است در راستای ابلاغیه وزیر نفت با موضوع خط و مشی مطالعات جامع مخازن، مطالعات جامع مخازن شش گانه پارسی، بینک، لب سفید، منصورآباد، نرگسی و هفتکل،  با امضا قرارداد به مشاوران داخلی واگذار شد.

قابل اشاره است میزان نفت در جای این مخازن شش گانه معاول ۲۸.۵ میلیارد بشکه متعارفی و ضریب بازیافت متوسط نهایی آنها ۲۶ درصد است. افزون بر این، نقش این میدان ها در میزان تولید مناطق نفتخیز جنوب معادل ۱۶۳ هزار بشکه در روز است که اهمیت انجام مطالعات جامع این مخازن را به روشنی نشان می دهد.از اهداف انجام مطالعات جامع مخازن می توان به انجام فاز تعیین مشخصات مخزن، انجام مطالعات ژئوشیمیایی و ژئوماتیک مخزن، انجام محاسبات اقتصادی و طرح توسعه مخزن اشاره کرد.

بر اساس این گزارش مدت زمان انجام قرارداد برای مطالعات جامع مخازن پارسی، هفتکل و لب سفید، ۲۴ ماه و برای میدان های منصورآباد، نرگشی و بینک ۱۵ ماه تعیین شده است.

واگذاری  مخزن آسماری میدان پارسی به شرکت مهندسی فرآیند به کمک رایانه ایرانیان، مطالعه مخزن آسماری میدان لب سفید به شرکت خدمات مهندسی نفت کیش، انجام مطالعه مخزن آسماری میدان منصورآباد و مطالعه مخزن آسماری/جهرم میدان نرگسی به شرکت مشاوره ماگما انرژی و در آخر انجام مطالعه مخزن آسماری میدان هفتکل و مخزن بنگستان میدان بینک به مشاوران انرژی تهران از مفاد این قراردادهاست.
س/۴۱