اعزام نظامیان ترکیه به ادلب غیرقانونی است
اعزام نظامیان ترکیه به ادلب غیرقانونی است

وزارت دفاع روسیه با غیرقانونی خواندن اعزام نظامیان ترکیه به ادلب، گفت نتیجه توافق سوچی چیزی جز ادغام استحکامات تروریست‌ها با پست‌های دیدبانی ترکیه و حملات روزانه به پایگاه حمیمم نبوده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) از ترکیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش […]

وزارت دفاع روسیه با غیرقانونی خواندن اعزام نظامیان ترکیه به ادلب، گفت نتیجه توافق سوچی چیزی جز ادغام استحکامات تروریست‌ها با پست‌های دیدبانی ترکیه و حملات روزانه به پایگاه حمیمم نبوده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) «ایگور کناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) از ترکیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش ذیل توافق سوچی برای ایجاد منطقه امن در استان ادلب و همچنین کمک به تروریست‌ها انتقاد کرد.

به نوشته خبرگزاری «ریانووستی» کناشنکوف گفت نتیجه گذشت یک سال و نیم از توافق سوچی با ترکیه، ادغام شدن استحکامات تروریست‌ها در ادلب با پست‌های دیدبانی ترکیه بود.

وی با بیان اینکه گروه تروریستی «هیأت تحریرالشام» (جبهة‌النصره سابق)، در پی عملیات‌های ارتش سوریه در ادلب به فاصله مناسبی از حلب عقب‌نشینی کرده‌اند، توضیح داد: «با این حال حملات توپخانه‌ای سنگین به پایگاه هوایی حمیمم روسیه [در لاذقیه] به صورت روزانه شده است».

این مقام نظامی روس ضمن اشاره به حمایت کشورهای غربی و سازمان ملل از توافق سوچی، اظهار داشت که یکی از تعهدات اصلی ترکیه ذیل این توافق، محدود کردن فعالیت تروریست‌ها و عقب راندن آنها از محدوده منطقه کاهش تنش در ادلب و خارج کردن تسلیحات سنگین و توپخانه‌ای از این منطقه بود اما به آن عمل نکرده است.

به نوشته ریانووستی، کناشنکوف با انتقاد از حمایت‌های ترکیه از گروه‌های تروریستی، تصریح کرد نتیجه ۱۸ ماه توافق سوچی، تجمع و پیوستن تروریست‌ها به یکدیگر در مرز ترکیه با ادلب بود.

وی ضمن بیان اینکه اعزام نظامیان ترکیه به استان ادلب خلاف قوانین بین‌المللی است، از سکوت کشورهای غربی در این باره انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه تهدیدات علنی ترکیه به نابود کردن نیروهای ارتش سوریه و تلاش برای مسلط کردن تروریست‌ها بر بزگراه استراتژیک اِم۵ (جاده مواصلاتی بین حلب و دمشق) خلاف توافق سوچی است، توضیح داد: «برخلاف ابراز نگرانی‌های دروغین کشورهای غربی درباره وضعیت انسانی در منطقه ادلب، فقط مرکز آشتی روسیه و دولت قانونی سوریه در حال رساندن کمک‌های ضروری به ساکنان مناطق آزادشده هستند».