آمریکا باید بیاموزد با ملت بزرگ ایران نباید به درشتی سخن گوید
آمریکا باید بیاموزد با ملت بزرگ ایران نباید به درشتی سخن گوید

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)  به نقل از موج ، بهرام قاسمی سفیر ایران در پاریس در کنفرانس کاهش تنش در خلیج فارس در مجلس سنای فرانسه، با بیان اینکه سلاح هسته‌ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته است، گفت: این موضوع علاوه بر اینکه مستند به فتوای رهبر معظم انقلاب می‌باشد، با توافقبرجام نیز […]

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی (idva)  به نقل از موج ، بهرام قاسمی سفیر ایران در پاریس در کنفرانس کاهش تنش در خلیج فارس در مجلس سنای فرانسه، با بیان اینکه سلاح هسته‌ای هیچگاه در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته است، گفت: این موضوع علاوه بر اینکه مستند به فتوای رهبر معظم انقلاب می‌باشد، با توافقبرجام نیز که اجرای تعهدات ایران ۱۴ بار از سوی آژانس بین المللی هسته‌ای مورد تأیید قرار گرفته است، به اثبات رسیده است.

وی افزود: استفاده از دانش هسته صلح آمیز که در برجام نیز مورد تاکید قرار گرفته است از حقوق بدیهی ایران و موضوعی کاملاً روشن و شفاف است.

آماده گفتگو و رفع سو تفاهمات با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم

سفیر ایران در فرانسه با بیان اینکه آماده تعامل، گفتگو و رفع سو تفاهمات با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس بوده و خواهیم بود، اظهار داشت: این دیگران بوده‌اند که تاکنون به ندای خیرخواهانه ایران در جهت کاهش تنش و تلاش برای تحکیم صلح و ثبات منطقه پاسخی نداده‌اند.

قاسمی خاطرنشان کرد: ایران طی سالیان گذشته همواره تکرار کرده است که آماده انعقاد یک پیمان عدم تعرض و تجاوز با این کشورها جهت ایجاد اعتماد و کمک به رفع نگرانی‌های ناشی از القا ترس دیگران بوده است.

وی با بیان اینکه ایران اعتقاد راسخ دارد که هیچ کشوری در این منطقه نمی‌تواند به تنهایی تضمین کننده صلح و ثبات و امنیت خود باشد، تاکید کرد: برای یک ثبات پایدار و صلح و امنیت همه کشورهای منطقه باید در یک تلاش جمعی با اراده‌ای راسخ و در یک همکاری مشترک در این مسیر به طور مشترک اقدام کنند.

سفیر ایران در فرانسه با اشاره به اینکه برقراری صلح، امنیت و ثبات در منطقه زمانی می‌تواند با واقعیت همراه شود که منافع تمامی کشورهای خلیج فارس در نظر گرفته شود، افزود: با توجه به شاخص‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و تأمین انرژی جهان، خلیج فارس به مهمترین منطقه استراتژیک جهان تبدیل شده و ثبات یا ناامنی آن به سرعت به کل جهان تعمیم پیدا می‌کند.

قاسمی تاکید کرد: برجام حاصل حسن نیت ایران و یک تلاش طولانی مدت چند جانبه، جمعی، خرد گرا و یک اقدام موفق دیپلماتیک بود. نباید اروپا اجازه می‌داد، یک کشور طرف این تفاهم به صورت یکجانبه و خلاف موازین بین‌المللی آن را که به تأیید شورای امنیت رسیده و از پشتوانه قطعنامه ۲۲۳۱ برخوردار بود، نقض کند.

ایران هرگز آغاز کننده هیچ جنگ و نزاعی نخواهد بود

وی با بیان اینکه اقدام آمریکا، آغاز فصل جدیدی از نادیده انگاشتن حق ملت‌ها و استفاده از یکجانبه گرایی جدید در عرصه بین‌المللی است، گفت: ایران هرگز آغاز کننده هیچ جنگ و نزاعی نخواهد بود، اما در مقابل هر تجاوز و تعرضی با تمام توان از سرزمین و منافع خود دفاع خواهد کرد.

سفیر ایران در فرانسه تصریح کرد: آمریکا باید بیاموزد با ملت بزرگ ایران نباید به درشتی سخن گوید، ملت ایران در طول تاریخ و به روش‌های گوناگون و خاص خود هر متجاوزی را رام و آرام کرده است؛ زبان مردم ایران زبان احترام و تکریم است.

قاسمی گفت: این یک قصه تلخ و بسیار خطرناک است که عضو دائم شورای امنیت، یک قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند و شوربختانه از دیگر کشورهای عضو شورای امنیت و سایر ملل می‌ خواهد تا آنان هم خطای راهبردی او را تکرار کنند و با زور مداری تمام دیگر کشورها را به تحریم ایرانیان فرا می‌خواند.