۵ میلیارد دلارسرمایه گذاری افزایش تولیدی ۲۵۰ هزار بشکه ای نفت را محقق خواهد کرد
۵ میلیارد دلارسرمایه گذاری افزایش تولیدی ۲۵۰ هزار بشکه ای نفت را محقق خواهد کرد

علیرضا صادق آبادی مدیر عامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در یک نشست خبری درحاشیه  نخستین روز از برگزاری بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در خصوص پروژ های پالایشی مجموعه تحت مدیریتش  اظهار داشت:سقف ظرفیتی پالایشگاه نفت سنگین قشم که تاپیش از این ۳۵ هزار بشکه در روز بود به […]

علیرضا صادق آبادی مدیر عامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در یک نشست خبری درحاشیه  نخستین روز از برگزاری بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در خصوص پروژ های پالایشی مجموعه تحت مدیریتش  اظهار داشت:سقف ظرفیتی پالایشگاه نفت سنگین قشم که تاپیش از این ۳۵ هزار بشکه در روز بود به روزی  ۱۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)،وی  افزود: در این زمینه پروژه هایی که در دست داریم هم به لحاظ افزایش تولید و هم به لحاظ کیفی  تحولاتی خاص در روند کار ایجاد می کند.وی با بیان اینکه هلدینگ پاسارگاد در حوزه های مختلف نفت و نیرو فعال است گفت:نیروگاه ارومیه که هم اکنون با ۲ فاز ۱۶۰ مگاواتی به شبکه سراسری برق کشورسنکرون شده و ۳۲۰مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاهی کشور افزوده است با راه اندازی ۴۸۰ مگاوات دیگر  تا انتهای سال به بهره برداری کامل خواهد رسید.

صادق آبادی همچنین در خصوص افتتاح  واحد های نیروگاهی در جزیره قشم نیز گفت:نیروگاه پاسارگاد قشم که با ساختار کلاس F و با ظرفیت اسمی ۳۲۰ مگاوات ساخته شده است ، آماده اتصال به شبکه  برق است.

صادق آبادی همچنین در خصوص میادین نفتی سپهر و جفیر گفت: این میادین با تولید زودهنگام  به ظرفیت ۲۱ هزار بشکه در روز تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید و این درحالیست که با تکمیل فاز اول، تولید آنها  ۳۵ هزار بشکه ای خواهد شد و بر همین اساس هم گسترش انرژی پاسارگاد در نظر دارد تا با تکمیل فاز دوم این طرح، مجموع تولید میادین مذکور  را به ۱۱۰ هزار بشکه در روز برساند.

وی همچنین تصریح کرد:برای میادین نفتی سپهر و جفیر۱۳۵ حلقه چاه حفاری و تولید فاز ۲ نیز ۴ سال بعد محقق خواهد شد.

مدیر عامل گسترش انرژی پاسارگاد در عین حال اظهار داشت: برای کارهای توسعه ای در میادین نفتی آزادگان به وزارت نفت ، اعلام آمادگی کرده ایم.همچنین با امضای تفاهم نامه ای ۱۲ میلیارد دلاری بین ۴ بانک ملت، تجارت،اقتصاد نوین و پاسارگاد در جهت اجرای پروژه های نفتی حرکت خواهیم کرد.

صادق آبادی افزود:در میدان آزادگان برای افزایش تولیدی ۲۵۰ هزار بشکه ای به ۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

این منابع مالی ۱۲ میلیارد دلاری برای توسعه میدان آزادگان و احداث یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای آماده است؛ همچنین در طرحی با همکاری دو بانک برای تأمین مالی ۲٫۵ میلیارد دلاری و توسعه میدان دارخوین، در مرحله امضای MOU هستیم.

این مقام مسئول همچنین بیان کرد:در پکیج ۱۲ میلیارد دلاری بانک های مذکور، احداث یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت سنگین با اعتبار ۷ میلیارد دلار نیز مد نظر قرار گرفته است که چنانچه منابع مالی آن مهیا شود ظرف ۵ سال این طرح را به اجرا خواهیم رساند.

صادق  آبادی با اشاره به اینکه دو پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس و هرمز در سال ۸۴آماده سرمایه گذاری بودند گفت:برای این طرح ها سرمایه گذارانی از خارج از کشور نیز اعلام آمادگی کرده بودند اما این سرمایه گذاران مدتی بعد از طرح خارج شدند.

مدیر عامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران خارجی از پروژه ستاره خلیج‌فارس خارج شدند، افزود: پالایشگاه هرمز نیز آغاز نشد اما الگوی فرآیندی خوبی دارد و می‌تواند از خام فروشی نفت سنگین ایران با قیمت‌های پایین جلوگیری کند.

وی اظهار داشت:  تا قبل از  احداث پالایشگاه قشم ،نفت سنگین میادین سروش و نوروز با چالش و سختی به فروش می رسید.

مدیر عامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد افزود:ایران در شرایط بالاگرفتن شیوع ویروس کرونا تنها پالایش گر دنیا بود که سطح تولید خود را در ثبات باقی نگه داشت.

صادق آبادی همچنین اظهار کرد:در برنامه داریم که یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه در بندرعباس و یا قشم نیزبسازیم.همچنین در حوزه پتروشیمی نیز هم اکنون پروژه های سروش متانول و متانول چابهار را در دست احداث قرار داده ایم.