کوتاهی عجیب دولت در سیل شیراز
کوتاهی عجیب دولت در سیل شیراز

در حالی سعید حجاریان نظرات خود را درباره سیل و کوتاهی ها دولت بیان کرده که در ادامه نیز تاکید کرده است که انتقاد به دولت در حوزه سیل فقط توسط کارشناسان باید صورت بگیرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)سعید حجاریان، تئورسین اصلاحات که از حامیان دو دوره ریاست جمهوری حسن روحانی محسوب می […]

در حالی سعید حجاریان نظرات خود را درباره سیل و کوتاهی ها دولت بیان کرده که در ادامه نیز تاکید کرده است که انتقاد به دولت در حوزه سیل فقط توسط کارشناسان باید صورت بگیرد.
به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)سعید حجاریان، تئورسین اصلاحات که از حامیان دو دوره ریاست جمهوری حسن روحانی محسوب می شود، در بررسی سیل در برخی مناطق کشور از کم توجهی دولت در سیل سخن گفته است.

حجاریان مدعی شده است: به دولت انتقاداتی وارد است؛ به‌عنوان‌مثال درباره مسیل کنار دروازه قرآن شیراز؛ شنیدم با وجود آنکه زیر آن مسیل به قطر ۲،۵ متر لوله‌گذاری شده بود، اما کسی از گرفتگی و مسدودشدن لوله‌ها خبر نداشته است. البته همین‌جا باید به رهاکردن آب از رکن‌آباد به سمت دروازه قرآن اشاره کرد که خسارت را دوچندان کرد. از طرف دیگر باید توجه کنیم که در زمینه سدسازی، دوره‌های ۵۰ ساله خشک‌سالی و ترسالی را لحاظ و محاسبه می‌کنند که در پیک طغیان، چند مترمکعب بر ثانیه آب وارد سد می‌شود و مطابق آن، پایین‌دست را برای عبور سیل و بازکردن دریچه‌ها تعریض می‌کنند، اما در سال‌های کم‌آبی این عرض کمتر شده و دولت بی‌توجه بوده است.

وی همچنین تصریح کرده است: مسئولیت مدیریت بحران برعهده دولت است و سایر نیروها، اعم از مردمی و نظامی باید تابع این مدیریت باشند و تک‌روی را تعلیق کنند. حتی اگر حجم تخریب سیل به حدی بوده است که مدیریت بحران از پس آن برنمی‌آمده، مجوز تعرض دیگران صادر نمی‌شود و دولت باید افراد قوی‌تری را جایگزین کند. حتی در این مواقع، سایر کشورها حاضر به کمک هستند و این کمک‌ها نیز باید تابع ستاد بحران و فرماندهی واحد باشد تا اولویت‌بندی صورت بگیرد و امکانات به‌درستی توزیع شوند.

حجاریاندر گفتگوی خود با روزنامه اصلاح طلب شرق باوجودی که از نقش دولت در خسارات سیل سخن گفته غیر مستقیم نیروهای نظامی که هم اینک در حال کمک به مردم سیل زده هستند را نیز مورد هجمه و تخریب قرار داده است!

وی در پاسخ به این سوال جهت دار روزنامه شرق که “حضور برخی نهادها؛ چه نظامی و چه مالی و توازی آنها چه تأثیری در میزان ناکارآمدی دولت‌ها دارد؟” گفته است: ناکارآمدی دولت، برخلاف ساير نهادها آشکار است، زیرا تحفظ چندانی وجود ندارد و همه کارهای دولت در معرض دید و داوری مردم است، اما سایر نهادها فاقد شفافیت هستند. چنان‌که در یک فقره دیدیم، پس از انتشار بودجه برخي دستگاه‌ها گفتند دولت به دشمن گرا داده است!

جالب تر آنکه در حالی سعید حجاریان نظرات خود را درباره سیل و کوتاهی ها دولت بیان کرده که در ادامه نیز تاکید کرده است که انتقاد به دولت در حوزه سیل فقط توسط کارشناسان باید صورت بگیرد. وی در اینباره گفته است: می‌توان به دولت خرده گرفت، اما؛ چنین حقی متعلق به کارشناسان فن است که خبرویت دارند، اما متأسفانه در این بلا، شاهد جنگ لفظی با دولت بودیم، که نمک به زخم مردم پاشید.

منبع:جهان نیوز