چشم‌انداز عراق پس از استعفای عبدالمهدی
چشم‌انداز عراق پس از استعفای عبدالمهدی

به گفته لیث شبر، پژوهشگر مسائل سیاسی، تصمیم استعفای نخست وزیر عراق در زمان حاضر، در پاسخ به درخواست مرجعیت دینی عراق اتخاذ شد، تا راه حل دیگری برای پایان دادن به تنگنای حکومت و اداره بحران، در نظر گرفته شود. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) الجزیره نوشت: به گفته لیث شبر، پژوهشگر […]

به گفته لیث شبر، پژوهشگر مسائل سیاسی، تصمیم استعفای نخست وزیر عراق در زمان حاضر، در پاسخ به درخواست مرجعیت دینی عراق اتخاذ شد، تا راه حل دیگری برای پایان دادن به تنگنای حکومت و اداره بحران، در نظر گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) الجزیره نوشت: به گفته لیث شبر، پژوهشگر مسائل سیاسی، تصمیم استعفای نخست وزیر عراق در زمان حاضر، در پاسخ به درخواست مرجعیت دینی عراق اتخاذ شد، تا راه حل دیگری برای پایان دادن به تنگنای حکومت و اداره بحران، در نظر گرفته شود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: شبر بر این عقیده است که تصمیم عبدالمهدی بسیار دیر اعلام شد و معترضان با خون خود، بهای این دیرکرد را پرداختند.

اما حسین علاوی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه النهرین، معتقد است که بزرگترین مشکلی که حکومت از آن رنج می برد، فرار از مسئولیت ریخته شدن خون مردم است؛ همانطور که رئیس پارلمان و فرمانده کل نیروهای مسلح، مسئولیت کشته شدن مردم را براساس قانون، متوجه دولت می کند.

علاوی تصریح کرد که مرجعیت دینی در کنار ملت عراق ایستاد، اما دعوت های ان پس از ریخته شدن خون بسیاری از عراقی ها، بود.

وی بعید دانست که دلیل استعفای عبدالمهدی فرار از مساله کشته شدن معترضان باشد، به این دلیل که پس از برقراری استقرار، مسئولان این کشتار، مورد محاکمه قرار می گیرند.

پس از استعفا

شبر تاکید کرد که مجلس نمایندگان عراق با این استعفا موافقت کرد و این بدان معناست که توپ در زمین قوای سیاسی در مجلس نمایندگان خواهد بود؛ اما با توجه به اینکه مردم از مجلس نمایندگان نیز رضایت ندارند، قطعا اعتراض کنندگان خواستار برگزاری انتخابات زود هنگام و انحلال مجلس نیز خواهند شد.

از سوی دیگر، علاوی تاکید کرد که قوای سیاسی حاکم، مایل است سه سال باقیمانده را نیز کامل کند و پیش بینی می شود که بر سر انتخاب نخست وزیر جدید، بین قوای سیاسی قدیمی و قوای سیاسی جدید، اختلاف ایجاد شود.

به عقیده علاوی، معترضان راهی طولانی برای گرفتن قدرت از دست حکومت فاسد و انتقال آن به دست ملت دارند و حداقل یک یا دو سال به طول می انجامد که عراق به مرحله استقرار و آرامش برسد.

  • منبع خبر : الجزیره