پکن: آمریکا مقصر تنشهای کنونی بر سر برجام است
پکن: آمریکا مقصر تنشهای کنونی بر سر برجام است

سخنگوی وزارت خارجه چین بار دیگر تأکید کرد آمریکا مقصر تنش‌های فعلی بر سر برجام است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست مطبوعاتی هفتگی که دوشنبه برگزار شد ضمن پرداختن به مسائل روز چین و منطقه درباره ایران نیز به اظهار نظر پرداخت. […]

سخنگوی وزارت خارجه چین بار دیگر تأکید کرد آمریکا مقصر تنش‌های فعلی بر سر برجام است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست مطبوعاتی هفتگی که دوشنبه برگزار شد ضمن پرداختن به مسائل روز چین و منطقه درباره ایران نیز به اظهار نظر پرداخت.

به نوشته وبگاه «وزارت خارجه چین»  «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سئوالی در زمینه نامه ارسالی اخیر از سوی «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در زمینه فعال شدن ساز و کار حل اختلاف  در برجام  گفت: «برجام دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است. این توافق ستون مهمی برای ساز و کار منع گسترش سلاحهای اتمی و برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه و بخش مهمی از نظم جهانی براساس قوانین بین المللی است. خروج ایالات متحده از برجام و فشار حداکثری این کشور بر ایران دلیل اصلی تنش کنونی در موضوع هسته ای ایران است. »

وی در ادامه توضیح داد: «چین امیدوار است که همه طرفهای ذیربط بتوانند چشم انداز کلی و بلند مدتی اتخاذ کرده و اختلافات در مورد اجرای برجام را از طریق گفت وگو و مشورت در چارچوب کمیسیون مشترک برجام حل و فصل کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین خواستار بازگرداندن توازن میان حقوق و تعهدات در برجام شدند. او گفت: «چین ارتباطی نزدیک با طرفهای ذیربط در برجام را حفظ خواهد کرد، در برقراری صلح تلاش کرده، طرفین را  به مذاکرات ترغیب میکند و به تلاش برای حل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران ادامه میدهد.»

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز روز دوشنبه به آمریکا نسبت به پیامدهای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هشدار داد.

 «کاظم جلالی» سفیر  ایران  در روسیه در این زمینه گفت: «آنها [ایالات متحده] به تازگی جلسه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ایجاد پیش‌نیازهای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران برگزار کردند. اگر ایالات متحده این کار را انجام دهد، برجام احتمالا خواهد مرد.»

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس