هیل: بایدن به دنبال استفاده از اهرم فشار برای بازگرداندن ایران به تعهدات برجامی است
هیل: بایدن به دنبال استفاده از اهرم فشار برای بازگرداندن ایران به تعهدات برجامی است

یک وبگاه آمریکایی وابسته به کنگره گزارش کرد که دولت بایدن قصد دارد در دوران فعلی توقف مذاکرات «وین»، فشارها به ایران را تشدید کند تا این کشور را وادار به بازگشت به تعهدات برجامی کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه اطلاع‌رسانی «هیل» وابسته به کنگره آمریکا […]

یک وبگاه آمریکایی وابسته به کنگره گزارش کرد که دولت بایدن قصد دارد در دوران فعلی توقف مذاکرات «وین»، فشارها به ایران را تشدید کند تا این کشور را وادار به بازگشت به تعهدات برجامی کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس،

پایگاه اطلاع‌رسانی «هیل» وابسته به کنگره آمریکا گزارش کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در دوران توقف مذاکرات هسته‌ای در «وین» در تلاش است فشارها به جمهوری اسلامی ایران را با هدف وادار کردن تهران به بازگشت به تعهدات برجامی تشدید کند.

طبق این گزارش، گزینه‌هایی که برای تشدید فشار به جمهوری اسلامی روی میز ایالات متحده قرار دارد، ظاهراً شامل تشدید محدودیت‌های صادرات نفت ایران و همچنین وضع تحریم‌های جدید بر برنامه‌های موشکی و پهپادی ایران می‌شود.

با این حال، وبگاه هیل گزارش کرده است که سیاست دولت بایدن برای افزایش فشارها به جمهوری اسلامی ایران به امید بازگرداندن تهران به تعهدات برجامی، احتمالاً تنش‌ها را در بحبوحه تلاش‌های چندین ماهه برای احیای برجام تشدید خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی در روزهای اخیر با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت خود برای بازگشت به برجام، به طور مکرر توپ را به زمین ایران انداخته‌اند و علاوه بر آن که هشدار داده‌اند مذاکرات برجامی نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه داشته باشد، ایران را به دلیل عدم موافقت با برگزاری دور هفتم مذاکرات وین برای احیای برجام مورد انتقاد قرار داده‌اند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز روز پنجشنبه هفته گذشته در گزارشی اختصاصی گزارش کرد که دولت بایدن به دنبال وضع تحریم‌هایی علیه پهپادها و موشک‌های هدایت‌شونده جمهوری اسلامی ایران است. (جزئیات بیشتر)

در روزها و هفته‌های اخیر مقام‌های دولت بایدن هجمه‌ها به جمهوری اسلامی ایران را تشدید بخشیده‌اند و تمامی تلاش خود را برای ایجاد جو منفی علیه ایران به کار گرفته‌اند به طوری که «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران نیز به تازگی مدعی شده ممکن است ایران ممکن است با «مطالبات غیرواقعی» به دور هفتم مذاکرات وین بیاید. (جزئیات بیشتر)

از طرف دیگر، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در مصاحبه خود با شبکه اسکای نیوز عربی در کویت، ایران را مقصر عدم آغاز دور هفتم مذاکرات وین جلوه داد و گفت: «ما معتقدیم که بازگشت به سازگاری با برجام به نفع ما و ایران است اما این مسئله به تصمیم‌گیری ایران بستگی دارد که هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نکرده است».

بلینکن بدون اشاره به تأثیر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده بر وضعیت زندگی مردم ایران، ژست انسان‌دوستانه‌ای به خود گرفت و وانمود کرد که در بحث اعتراضات به مشکلات آب خوزستان، حامی مردم ایران است.

وی گفت: « و قطعاً ما در کنار مردم ایران برای شنیده شدن صدایشان هستیم و شدیداً از دولت (ایران) می خواهیم برای ساکت کردن این صداها از خشونت و سرکوبگری استفاده نکند».

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس