هشدار وزارت خارجه به دانشمندان ایرانی درباره سفر به آمریکا
هشدار وزارت خارجه به دانشمندان ایرانی درباره سفر به آمریکا

وزارت خارجه از اتباع ایرانی به ویژه نخبگان و دانشمندان درخواست کرد از سفر به آمریکا حتی برای شرکت در کنفرانس‌های علمی و علی‌رغم داشتن دعوت‌نامه، به طور جدی اجتناب کنند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به سفر به آمریکا هشدار داد. در اطلاعیه ای که […]

وزارت خارجه از اتباع ایرانی به ویژه نخبگان و دانشمندان درخواست کرد از سفر به آمریکا حتی برای شرکت در کنفرانس‌های علمی و علی‌رغم داشتن دعوت‌نامه، به طور جدی اجتناب کنند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به سفر به آمریکا هشدار داد.

در اطلاعیه ای که بدین منظور در تارنمای وزارت خارجه منتشر شده، آمده است: «با توجه به بهانه‌های واهی سیاسی ، امنیتی و یا قوانین ظالمانه و یکجانبه آمریکا نسبت به ایرانیان به خصوص نخبگان ایرانی و بازداشت های خودسرانه و طویل المدت به همراه شرایط نگهداری کاملا غیر انسانی، از اتباع ایران به خصوص نخبگان و دانشمندان درخواست می‌شود از سفر به آمریکا حتی برای شرکت در کنفرانس های علمی و حتی با داشتن دعوتنامه، به طور جدی اجتناب کنند.»

گفتنی است «مسعود سلیمانی» استاد دانشگاه های ایران که به رغم داشتن دعوتنامه و روادید به آمریکا رفته بود در بدو ورود به شیکاگو به جرم دور زدن تحریم های غیرقانونی آمریکا بازداشت و برای ۱۴ ماه در حبس به سر برد. او روز شنبه ۱۶ آذر ماه در مبادله با «ژائو وانگ» جاسوس آمریکایی آزاد و به ایران بازگشت.(اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، «محسن بهاروند» دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه در گفتگویی با ایرنا عنوان کرده است که در حال حاضر کما بیش ۲۰ زندانی ایرانی در آمریکا داریم و به طرف آمریکایی هم گفتیم که آمار ما کمابیش ۲۰ نفر است، ولی این آمار نهایی نیست چون هر زمان ممکن است ما متوجه شویم یکی از اتباع ما در جایی گرفتار شده و نیاز به کمک دارد.