نمی گذاریم نوکیسه ها به حریم رودخانه های تهران تجاوز کنند
نمی گذاریم نوکیسه ها به حریم رودخانه های تهران تجاوز کنند

شدت قانون شکنی در اشغال و تجاوز به حریم و بستر رودخانه های تهران از سوی ثروتمندان نوکیسه همیشه آنقدر بالاست که اقدامات قانونی برای برخورد با این قشر لزوما نمی تواند ما را در حفظ وصیانت از این مناطق به موفقیت صد درصد برساند اما خوشبختانه به رغم پیشنهادات مفسده برانگیزی که از سوی […]

شدت قانون شکنی در اشغال و تجاوز به حریم و بستر رودخانه های تهران از سوی ثروتمندان نوکیسه همیشه آنقدر بالاست که اقدامات قانونی برای برخورد با این قشر لزوما نمی تواند ما را در حفظ وصیانت از این مناطق به موفقیت صد درصد برساند اما خوشبختانه به رغم پیشنهادات مفسده برانگیزی که از سوی این افراد به حافظان بستر و حریم رودخانه ها داده می شود ، ماموران شرکت آب منطقه ای تهران با کمک اهرم های قضایی با صلابت کامل برای حاکمیت قانون اقدام می کنند و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) سیدحسن رضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در حاشیه دومین روز از پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و فاضلاب ایران در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که اهرم های قهری وقانونی تا چه حد می تواند در برابر زیاده خواهی های متجاوزین به حریم و بستر رودخانه های تهران موثر باشد گفت: تمام تلاش ما در این زمینه این است که در برابر تخلفات ایستادگی کنیم و در عین حال در مقابل تخلفات جدیدتر نیز بایستیم اما واقعیت این است که تا حاکمیت نظم و قانون عملیاتی نشود و تا شکاف های دور زدن قوانین در این زمینه پر نشود بسیاری از ثروتمندان نوکیسه، این بخش از رودخانه های تهران را دراشغال غیر قانونی خود در خواهند آورد.

اخذ سند وتعیین حریم بهترین ابزار مقابله با متخلفان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران  افزود: به اعتقاد ما تنها راه مقابله با این سوء استفاده ها  اخذ سند وتعیین حریم است  ودر عین حال معتقدیم افکار عمومی نیز باید در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج بدهندواین موضوع را به عنوان یک مطالبه عمومی مد نظر قرار دهند.

وی اضافه کرد: تملک غیر قانونی زمین و بستر و حریم رودخانه های تهران برای برخی بسیار سود آور است و بر همین اساس آنها به روش های مختلف تلاش می کنند قانون را دور بزنند و یا ماموران حفاظت از این اراضی را تطمیع کنند، اما پرسنل شرکت آب منطقه ای تهران با همکاری صمیمانه قوه قضاییه این ترفند آنان را به شکلی جدی بی اثر می کنند.

رضوی در ادامه سخنان خود در خصوص تخریب مستحدثات غیر مجاز عنوان کرد: شرکت آب منطقه ای تهران بیشترین عملکرد را در جهت این موضوع در میان سایر شرکت‌های آب منطقه‌ای داشته است به نحوی که ۲۰۰ هکتار از اراضی که مورد تجاوز قرار گرفته بود تخریب شده است. همچنین ۶۳۱ هکتار برای بستر و حریم رودخانه های استان تهران سند مالکیت اخذ  شده است و امید داریم تا ظرف دو سال آینده این امر به اتمام برسد.

وی همچنین درباره میزان بارندگی در تهران در سال آبی گذشته، گفت: از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۷ تا ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۹۸ رکورد بارندگی به میزان ۳۸۷ میلی‌متر در تهران شکسته شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل‌اش ۵۲.۵ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت نزدیک به ۳۹ درصد افزایش داشته است.

رضوی با تاکید بر این‌که سال قبل پاییز و بهار خوب و زمستان متعادلی را داشته‌ایم، اظهار کرد: بزرگترین مشکل در چند سال اخیر تغییر میزان بارندگی در فصل‌های مختلف بود به طوری که در برخی سال‌ها در زمستان کمتر از ۱۰ درصد بارندگی رخ می‌داد و میزان بارندگی‌ها در بهار به ۷۰ درصد رسیده بود اما از آنجایی که در زمستان بارش برف نداشتیم بارندگی‌های بهار غیرموثر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ادامه داد: سال گذشته نظم بارندگی در فصول اتفاق افتاد به طوری که در بهار میزان بارندگی در استان تهران ۱۳۷ میلی‌متر بود که ۱۱۲ میلی‌متر آن در فروردین‌ماه رخ داد به طور کلی میزان بارندگی در بهار نسبت به بلندمدت ۷۳ درصد افزایش داشت.

رضوی با بیان این‌که در بهار سال جاری ۱۳۰.۵ میلی‌متر بارندگی دریافت کرده‌ایم، ادامه داد: این میزان نسبت به سال قبل ۳۴۷ درصد و نسبت به شرایط نرمال بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

افزایش ورودی آب در سدهای تهران

وی در ادامه با بیان این‌که میزان ورودی آب به سدهای پنج‌گانه تهران ۲.۶۱۴ میلیارد مترمکعب بوده است، گفت:‌این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱.۱۷۳ میلیارد مترمکعب بود، ۱۲۳ درصد افزایش داشته و شرایط تامین آب شرب کشاورزی و صنعت را نسبت به سال‌های قبل را بهبود بخشیده است، اما مشکلات در آب‌های زیرزمینی در استان تهران هنوز باقی است.

سد نمرود  سیلاب‌های احتمالی را مهار می کند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از تخلیه سدهای کرج، لتیان و ماملو برای مدیریت سیلاب خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی جدید مخازن این سه سد تخلیه خواهند شد. همچنین در نظر داریم یک سوم یا یک چهارم سد نمرود را برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی تخلیه کنیم.

رضوی با اشاره به بهبود وضعیت آب‌های سطحی در تهران، اظهار کرد: براساس اعداد و ارقام حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب کمتر از منابع آب زیرزمینی در استان تهران برای تامین آب شرب استفاده کردیم. در واقع ۱۰ درصد آب شرب بیشتر، ۷۹ درصد آب کشاورزی بیشتر و ۸۰ درصد آب صنایع بیشتری از آب‌های سطحی استفاده شد. این موضوع بیشتر در کرج – تهران و هشتگرد رخ داد.

وی با بیان این‌که ۵۹۶ میلیون مترمکعب آب سطحی از سدهای پنج‌گانه بود، ادامه داد: حدود ۵۰ درصد این میزان که معادل ۳۰۰ میلیون مترمکعب است را در پایاب سدهای پنج‌گانه تهران مورد استفاده تغذیه مصنوعی قرار دادیم که اگر این موضوع تداوم داشته باشد می‌تواند فرونشست دشت‌ها را کنترل کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که در برخی از دشت‌ها روزانه یک و در برخی از دشت‌ها روزانه نیم میلی‌متر فرونشست رخ می‌دهد، گفت: دشت‌های شهریار و ورامین بحرانی‌ترین دشت‌های تهران هستند. دشت شهریار سالانه ۳۱۰ میلی‌متر نشست می‌کند.