نظام استاندارد ایران رتبه سوم آسیاست
نظام استاندارد ایران رتبه سوم آسیاست

رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: با توجه به تحریم‌ها و اعمال سیاست‌های زورگویانه پیشنهادی به کدکس غذایی و کشاورزی دادیم و در این بیانیه این جمله که اختلافات سیاسی کشورها هیچ تاثیری بر الزامات ایمنی و استانداردسازی نمی‌گذارد، گنجانده شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، نیره پیروز بخت پیش از ظهر امروز در […]

رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: با توجه به تحریم‌ها و اعمال سیاست‌های زورگویانه پیشنهادی به کدکس غذایی و کشاورزی دادیم و در این بیانیه این جمله که اختلافات سیاسی کشورها هیچ تاثیری بر الزامات ایمنی و استانداردسازی نمی‌گذارد، گنجانده شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva)، نیره پیروز بخت پیش از ظهر امروز در مراسم روز جهانی استاندارد که در سالن اجلاس سران برگزار شد  با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در یک سال اخیر برند حلال را یکی از فرصت‌های بزرگ برای توسعه اقتصاد کشور برشمرد و گفت: با توجه به گستردگی برند حلال در دنیا لزوم استانداردسازی و همگام شدن با برندهای جهانی امری واجب برای سازمان استاندارد بود. بر همین اساس شورای فقهی زیر نظر این سازمان تشکیل شد و قوانین و استانداردسازی این برند جهانی در کشور زیر نظر این شورا به ریاست حجت‌الاسلام فقیهی انجام شد،می‌توان گفت برند حلال می‌تواند جایگزین نفت باشد.

وی با اشاره به رتبه ایران در رنکینگ جهانی گفت: امروز کشور ما در بین ۱۶۳ کشور رتبه ۲۱ را در حوزه مدیریت فنی دارد و توانسته در شش سال اخیر ۱۰ رتبه پیشرفت کند. در اجلاس اخیر آسیا نیز ایران به همراه کره‌جنوبی بعد از چین و ژاپن رتبه سوم نظام استاندارد را در آسیا به دست آورد. این در حالی است که ما در عرصه جهانی نیز تا سال ۲۰۲۰ یک کرسی در هیات مدیره فنی داریم.

وی در خصوص اثرگذاری ایران در سازمان‌های جهانی گفت: با توجه به تحریم‌ها و اعمال سیاست‌های زورگویانه پیشنهادی به کدکس غذایی و کشاورزی دادیم و در این بیانیه این جمله که اختلافات سیاسی کشورها هیچ تاثیری بر الزامات ایمنی و استانداردسازی نمی‌گذارد، گنجانده شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در حوزه داخلی گفت: در حال حاضر ما مشغول تدوین ۹۰ استاندارد بین‌المللی در حوزه نانو، مواد غذایی، فولاد و سایر اقلام هستیم. همچنین استانداردسازی هتل‌های بومی و سفره‌خانه‌های سنتی نیز به این سازمان واگذار شده است.

پیروز بخت با تاکید بر این که فعالان اقتصادی روی موضوع ساده سازی مقررات توجه ویژه دارند گفت که اکنون در دنیا به جای استانداردهای اجباری، ضوابط فنی حاکم است و ما نیز قصد داریم با همکاری دستگاه‌های مختلف برای محصولات وارداتی، جدا از استانداردهای معمول، مقررات فنی تنظیم کنیم