نصیحت بن‌زائد به بن‌سلمان: باید با ایران به آتش بس رسید
نصیحت بن‌زائد به بن‌سلمان: باید با ایران به آتش بس رسید

الاخبار چاپ بیروت نوشت: تا به امروز، دیدار بین بن زاید و بن سلمان، کم نبوده است، اما سفر اخیر ولی عهد سعودی به امارات و دیدار او با محمد بن زاید، یک اهمیت استثنایی دارد؛ چه از نظر زمان بندی و چه از حیث وجهه رسمی آن، حکایت از تجدید«معامله» دو جانبه، براساس تفاهم […]

الاخبار چاپ بیروت نوشت: تا به امروز، دیدار بین بن زاید و بن سلمان، کم نبوده است، اما سفر اخیر ولی عهد سعودی به امارات و دیدار او با محمد بن زاید، یک اهمیت استثنایی دارد؛ چه از نظر زمان بندی و چه از حیث وجهه رسمی آن، حکایت از تجدید«معامله» دو جانبه، براساس تفاهم های تازه دارد؛ تفاهم هایی که به نظر می رسد مراد از آن ایجاد یک ائتلاف صلح، پس از ائتلافی است که برای جنگ یمن، تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ در ادامه این مطلب آمده است: از نظر زمان بندی، دیدار بن سلمان و بن زاید که یک رابطه جنجال برانگیز دارند، در زمانی خاص اتفاق افتاد و به نظر می رسد قصد دارند مرحله تنش زایی را کنار بزنند. امارات از نظر نظامی در یمن، عقب نشینی کرد، تا خطوط ارتباط با تهران را بگشاید؛ در حالی که توافق ریاض، مرحله تازه ای از روابط بین دو هم پیمان درگیر در عدن می شود؛ همچنانکه ریاض پس از حمله آرامکو، به سمت آرام کردن اوضاع حرکت کرده و ۸۰ درصد از عملیات نظامی خود در یمن را متوقف نمود.

شکی نیست که دیدار بین بن سلمان و بن زاید، موجب تعمیق ائتلاف بین ریاض و ابوظبی شده و حکایت از پایداری ان ائتلاف، با وجود شکستهای پی در پی دارد.

به نظر می رسد بن زاید قصد دارد بن سلمان را در مورد ضرورت آتش بس با ایران قانع کرده و مسائل اقتصادی را در اولویت روابط بین امارات و عربستان قرار دهد؛ از این رو، تاکید می کند که تنش زایی در منطقه می تواند به برنامه های بن سلمان در مورد تحول اقتصادی اسیب بزند.

در سایه سرگرم شدن امریکا به اوضاع داخلی اش در مرحله انتخابات، دو محمد نیز برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود به حداقل یک سال ارامش نیاز دارند. در نهایت، «معامله» جدید بین این دو مرد، که در سرمایه گذاری امارات در طرح آرامکو نمودار شد، در زمینه سیاست، در انتظار ترجمه استراتژی جدید آنها، از طریق گامهای هماهنگی است که این دو کشور احتمالا در روزهای آتی در زمینه سه پرونده مربوط به ایران، یمن و قطر بر می دارند.

  • منبع خبر : انتخاب