نصب موفقیت آمیزدومین سکوی فازهای ٢٢ تا٢٤ پارس جنوبی
نصب موفقیت آمیزدومین سکوی فازهای ٢٢ تا٢٤ پارس جنوبی

دومين سكوي فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی پس از بارگیری و انتقال به دريا، عصر امروز (پنج شنبه،٢٥ بهمن ماه)، در موقعیت خود در خليج فارس نصب شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس شناور HL5000 عمليات نصب سكوي اقماری ٢٤A با وزنی معادل […]

دومين سكوي فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی پس از بارگیری و انتقال به دريا، عصر امروز (پنج شنبه،٢٥ بهمن ماه)، در موقعیت خود در خليج فارس نصب شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس شناور HL5000 عمليات نصب سكوي اقماری ٢٤A با وزنی معادل ٢٣٠٠ تن را در دريا به پايان رسانده و پس از اتمام مراحل نصب سازه هاي پل و مشعل با توجه شرايط جوي حداكثر در مدت دو هفته ، بهره برداري و توليد گاز  از این سکو آغاز می شود.

اين سكو ،براي حمل به ميدان گازي پارس جنوبي با روش push pull بر روی شناور FLB124 بارگیری شده بود.

با بهره برداری از این سکو، روزانه ١٤.٢ ميليون متر مكعب معادل یک دوم یک فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز کشور افزوده می شود.

ماه گذشته نيز، سكوي اصلي فاز ٢٢ پارس جنوبي با همين ميزان ظرفيت، به توليد رسيده و گاز آن به پالايشگاه این طرح گازی ارسال شده بود.

مجری فازهای ٢٢ تا٢٤ پارس جنوبی اظهار كرد: سكوي ٢٤A در بخش راه اندازي داراي بيشترين مقدار پيشرفت در بين سكوهايي است كه تاكنون براي نصب در ميدان پارس جنوبي به دريا منتقل شده است.

فرهاد ايزدجو با اشاره به انجام بیش از دو میلیون و٧٠٠ هزار نفر ساعت کار اجرایی در عمليات ساخت ، درباره مشخصات فنی سکوی A ٢٤ يادآور شد: در این سکو حدود ٣١ هزار اینچ – قطر عملیات لوله کشی، بالغ بر ٩٠ كيلومتر کابل کشی برق و ابزار دقیق و ٣٠٧٧ متر عملیات تیوبینگ انجام شده است.

ايزدجو اعلام كرد: كليه مراحل مهندسی، ساخت ، نصب و راه اندازي سکوی A ٢٤ ، از سوی متخصصان ایرانی انجام شده و بخش عمده ای از کالاها و تجهیزات مورد نیاز این سازه از منابع تولید کننده داخلی تامین شده است.

وي تاکید كرد كه رعايت موارد ایمنی در مرحله اجرا و راه اندازی در بخش کارفرما و پیمانکار حوزه فراساحل در قالب دستورالعمل های ایمنی ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران، صورت می گیرد.

طرح توسعه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع(ال پي جي)، ۲۷۵٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه از سوی کنسرسیومی متشکل از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و شرکت پتروسینا آریا در حال اجرا است.

منبع:روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس